Bramkarze z Brighton, którzy zajęli Tottenham – i ich znaczenie dla Hurzelera

To nie przypadek, że czterech z dziewięciu letnich transferów dokonanych przez Brighton & Hove Albion za łączną kwotę prawie 200 milionów funtów (262 miliony dolarów) to skrzydłowi, a rekordowy zakup Georginio Ruttera był również skuteczny na dużych obszarach.

Stanowią kluczowy aspekt filozofii ataku głównego trenera Fabiana Hurzelera i odegrali kluczową rolę w przekształceniu deficytu 2:0 do przerwy przeciwko Tottenhamowi na stadionie Amex w nieprawdopodobne zwycięstwo 3:2.

Niedzielny powrót rozpoczął się po dośrodkowaniu lewego skrzydła Kaoru Mitomy, który w daleki słupek wbił się Yankuba Minteh. Piłka powinna była wybić lewego obrońcę Tottenhamu Destiny Udogie, zanim czerwcowy zakup za 30 milionów funtów od Newcastle przyćmił jego pierwszego gola dla nowego klubu, ale był to kolejny dowód na to, jak ważne dla Hurzelera są skrzydłowi zmieniający losy meczu.

Było to oczywiste od początku panowania Hurzelera, po jego letniej przeprowadzce z St. Pauli. Mitoma rozpoczął i zakończył akcję, która doprowadziła do tego, że japoński lotnik strzelił gola daleko od dośrodkowania Minteha w wygranym 3:0 meczu z Evertonem w sierpniowy dzień otwarcia. To był natychmiastowy posmak wpływu skrzydłowych.

Potężne połączenie Mitoma i Minteh zostało ozdobione przez Ruttera. Wart 40 milionów funtów Francuz, ściągnięty z Leeds United, ma wszechstronność i zdolność do zadawania bólu rywalom grającym na pozycji nr 10 lub na prawym skrzydle.

Rutter wyrównał z Tottenhamem po klinicznym finiszu po podaniu Mitomy z środkowego biegu. Rutter strzelił dwa gole w takiej samej liczbie meczów po tym, jak wcześnie strzelił głową w przegranym 4:2 meczu z Chelsea, nie zdobywając gola w żadnym z pierwszych 15 występów w Premier League dla Leeds i Brighton.

Rutter, wspomagany przez nieśmiałą obronę Tottenhamu, również zapewnił zwycięzcę dzięki swojej determinacji w dośrodkowaniu z prawej strony, a Danny Welbeck głową zdobył swojego czwartego gola w lidze w siedmiu występach. Były środkowy napastnik Manchesteru United, Arsenalu i Anglii korzysta z usług, które otrzymuje.

(Bryn Lennon/Getty Images)

Kwartet ataku pokazał zmianę w grze drużyny Hurzelera po tym, jak Tottenham w 37 minucie wyszedł na prowadzenie 2:0 za sprawą Brennana Johnsona i Jamesa Maddisona.

Hurzeler powiedział po meczu: „Wszyscy czterej ofensywni gracze spisali się świetnie. Nie oceniam ich po zdobyciu bramek czy asystach, oceniam ich po tym, jak grają przeciwko piłce i jak ciężko pracują, gdy tracą piłkę. W pierwszej połowie nie wszystkim grało wystarczająco dobrze. W drugiej połowie pokazali, podobnie jak cały zespół, dobrą reakcję.

Mitoma, Minteh i Rutter zdobyli łącznie cztery gole i trzy asysty. Wyklucza to udział Minteha w wyrównującym golu w sierpniowym meczu z Arsenalem, zremisowanym 1:1 – Joao Pedro wykorzystał odbicie po obronie strzału 20-latka przez Davida Rayę, nie liczy się jako asysta.

Minteh był jedynym nowym nabytkiem, który rozpoczął pierwsze cztery mecze ligowe. Poziom jego występów był nierówny, ale chęć Hurzelera do wrzucenia go prosto do zespołu pokazała, jak wysoko jest oceniany. Przywrócenie Minteha do wyjściowego składu przeciwko Tottenhamowi po kolejnych występach w rezerwach opłaciło się.

Minteh, mający 20 lat i 76 dni, jest najmłodszym afrykańskim zawodnikiem, który strzelił gola w Premier League od czasu, gdy jego kolega z drużyny i reprezentant Ghany Tariq Lamptey (20 lat i 32 dni) również strzelił gola dla Brighton przeciwko Tottenhamowi w przegranym 2:1 meczu z Liverpoolem. w domu w listopadzie 2020 r.

Wszelkie zastrzeżenia co do wpływu kontuzji pleców, która wykluczała go z gry od lutego ubiegłego sezonu, na zdolność Mitomy do zadawania obrażeń obrońcom przeciwników, zostały rozwiane przez sposób, w jaki rozpoczął on kampanię pod wodzą Hurzelera.

W pierwszych trzech meczach ligowych Mitoma wykonał 19 dryblingów, co było powrotem do jego pracy magisterskiej na temat sztuki dryblingu, którą studiował na uniwersytecie w Japonii. Tylko Jeremy Doku (20) z Manchesteru City próbował więcej kozłować, podczas gdy w pierwszych trzech rundach meczów Mitoma miał najwięcej sytuacji jeden na jednego (siedem) w polu karnym – gdy atakujący zawodnik z piłką jest odizolowany od pojedynczego obrońcy .

Znaczenie penetrującej szerokości było ewidentne w meczu drużyny Hurzeler St Pauli, który w zeszłym sezonie zdobył tytuł 2.Bundesligi. Oladapo Afolayan po prawej stronie strzelił dziewięć goli i trzy asysty w 31 występach ligowych. Lewy obrońca Elias Saad w 30 meczach ligowych strzelił siedem goli i zaliczył dwie asysty.

Szeroki gracze są kluczem do filozofii Hurzelera (GLYN KIRK/AFP via Getty Images)

Hurzeler przeszedł z trójki obrońców w St. Pauli na czwórkę obrońców w Brighton, ale działanie bez bocznych obrońców nie umniejsza jego chęci do tworzenia zagrożenia w ataku na dużych obszarach. Boczni obrońcy grają w wysokiej linii obrony.

Oprócz Mitomy i Minteha Hurzeler ma w składzie kontuzjowanych Simona Adingrę i Solly’ego Marcha, który odziedziczył po byłym głównym trenerze Roberto De Zerbim.

March rozegrał pierwsze 25 minut po zwycięstwie 10:0 drużyny do lat 21 w sobotę u siebie z Crystal Palace. To był z góry ustalony czas gry po jego powrocie po rocznej przerwie z powodu kontuzji kolana.

Nawet przy tak dużej sile na skrzydłach, w pierwszym oknie transferowym za panowania Hurzelera zgromadzono zapasy skrzydłowych. Brajan Gruda, Ibrahim Osman i Amario Cozier-Duberry są wszechstronni i wszyscy spędzili część swoich obiecujących karier grając na pozycji skrzydłowych.

Osman został wypożyczony na sezon do Feyenoordu w holenderskiej Eredivisie, a Cozier-Duberry do Blackburn Rovers w Championship. Gruda, pochodzący z Moguncji, zadebiutował na prawym skrzydle przeciwko Tottenhamowi jako późny zmiennik po kontuzji łydki.

Gruda poszerza wachlarz możliwości, jakie Hurzeler ma na szerokich pozycjach. Na razie jednak główną kombinacją są Mitoma i Minteh.

(Najlepsze zdjęcia: Getty Images)