Powódź: rząd stanu Ondo zarządza ewakuację i wdraża środki reagowania kryzysowego

Rząd stanu Ondo szybko zareagował na niszczycielską powódź, która spustoszyła części stanu, nakazując natychmiastową ewakuację dotkniętych nią mieszkańców i podejmując szybkie działania w celu złagodzenia dalszych szkód.

Ta interwencja w odpowiednim czasie ma na celu złagodzenie cierpień osób dotkniętych katastrofą, szczególnie w obszarach takich jak Itanla, Oka, Odo Ijomu, Betlejem i droga ekspresowa Akure-Ondo, gdzie zniszczono nieruchomości warte miliony naira.

Zostało to zawarte w oświadczeniu wydanym przez stanowego Komisarza ds. Środowiska Oyeniyi Oseni.

W oświadczeniu stwierdzono, że rząd uruchomił wszelkie niezbędne mechanizmy, aby zapobiec powodzi w przyszłości.

W oświadczeniu dodano, że w krytycznych obszarach stanu narażonych na erozję rozmieszczono koparki amfibie w celu pogłębiania.

Zdaniem komisarza przyczynę piątkowej powodzi można również przypisać zabudowie dróg wodnych na terenie osiedla w Fagun i wzdłuż należącej do gminy drogi Ife.

Następnie oświadczył, że jego ministerstwo zamierza współpracować z odpowiednią sekcją rządu, aby zaradzić nielegalnemu rozwojowi wzdłuż dróg wodnych.

Zakaz wody w saszetkach rozpoczyna się w styczniu – rząd Lagos

Autor: Chika Mefor-Nwachukwu

Komisarz ds. środowiska i zasobów wodnych Tokunbo Wahab ujawnił, że zakaz obrotu wodą w saszetkach i jednorazowym plastikiem zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r.

Firma Wahab ujawniła to podczas warsztatów dla zainteresowanych stron i poinformowała o wprowadzeniu w życie zakazu stosowania styropianu i SUP do pakowania w Lagos w ostatnim czasie.

Powiedział, że zakaz stanowi część środków podjętych przez rząd stanowy, mających na celu wprowadzenie wytycznych politycznych dotyczących użyteczności tworzyw sztucznych w celu dalszego zapewnienia zrównoważonej gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych oraz zdrowego i bezpiecznego środowiska.

Przypomnijmy, że państwo po raz pierwszy ogłosiło zakaz używania i dystrybucji styropianu i innych tworzyw jednorazowego użytku w styczniu.

Wahab ujawnił, że decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem dla środowiska, jakie stwarzają jednorazowe tworzywa sztuczne, zwłaszcza niebiodegradowalny styropian.

Ponadto w czerwcu rząd federalny ogłosił zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych we wszystkich ministerstwach, departamentach i agencjach (MDA).

Minister stanu ds. środowiska Iziaq Adekunle Salako, który wydał oświadczenie, podkreślił, że zakaz wpisuje się w szerszą strategię rządu dotyczącą gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych, dodając, że zagrożenie zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi jest głównym problemem w naszym kraju.

„Ta inicjatywa pokazuje nasze zaangażowanie w zajęcie się potrójnym zagrożeniem, jakim są zmiany klimatyczne, utrata różnorodności biologicznej i zanieczyszczenie” – powiedział.

Zmiana klimatu: Salako wzywa Nigeryjczyków do sadzenia jednego drzewa rocznie
Autor: Chika Mefor-Nwachukwu

Minister stanu ds. środowiska, dr Iziaq Kunle Salako, nalegał, aby Nigeryjczycy podjęli działania zapobiegające zmianom klimatycznym poprzez sadzenie i pielęgnację co najmniej jednego drzewa rocznie.

Minister zadzwonił podczas lunchu w ramach kampanii sadzenia drzew, który odbył się niedawno na Uniwersytecie w Abudży.

Salako ujawnił, że na początku roku zobowiązał się osobiście zasadzić i pielęgnować co najmniej 50 drzew i wyraził radość, że przekroczył swój cel.

„Mam nadzieję, że nadejdzie czas, kiedy każdy dorosły Nigeryjczyk będzie sadzić i pielęgnować co najmniej jedno drzewo rocznie w ramach naszej osobistej akcji klimatycznej mającej na celu sprostanie wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, które obecnie stoją przed nami wszystkimi. Tego dnia możemy również zaangażować się w sadzenie i pielęgnowanie drzew, aby upamiętnić nasze specjalne okazje, takie jak urodziny, rocznice ślubu itd.” – powiedział.

Dodał, że „sadząc te drzewa, uznajemy pilną potrzebę działań klimatycznych, uznając znaczenie ochrony różnorodności biologicznej i podkreślając zaangażowanie społeczności w ochronę środowiska”.

Salako stwierdził, że misją Prezydenta Bola Tinubu w zakresie środowiska jest promowanie praktyk przyjaznych dla środowiska, wspieranie wysiłków w zakresie ponownego zalesiania i wspieranie kultury zrównoważonego rozwoju.

„Rząd jest zaangażowany w zwiększanie lesistości, aby osiągnąć zalecane 25% lesistości, przywracanie zdegradowanych lasów, promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej i ochrony lasów, zwiększanie różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych oraz wspieranie wysiłków na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji.

„W tym celu jednym z kluczowych osiągnięć Federalnego Ministerstwa Środowiska i jego agencji w 2024 r. będzie posadzenie co najmniej 6 milionów drzew” – stwierdził.

Dodał, że rząd federalny realizuje także swój program leśny poprzez program Wielkiej Zielonej Ściany (GGW), czyli pas zieleni o szerokości 15 km w 11 stanach, mający na celu walkę z pustynnieniem.

Wezwał Nigeryjczyków do współpracy na rzecz łagodzenia wyzwań związanych ze zmianą klimatu, ochrony siedlisk naturalnych i zapewnienia zdrowszego środowiska przyszłym pokoleniom.

„Jak wiemy, korzyści płynące z drzew są liczne, obejmują łagodzenie zmiany klimatu, kontrolę erozji, regulację obiegu wody, ochronę różnorodności biologicznej i usługi ekosystemowe, zielone miejsca pracy, wsparcie w źródłach utrzymania, korzyści gospodarcze wynikające ze zrównoważonej gospodarki leśnej, kredyty węglowe, ekoturystykę i tak dalej. dalej” – powiedział.

Zrodlo