Coco Gauff wygrywa China Open w starym stylu z nowym zespołem trenerskim

Zmień trenera. Wygraj następny turniej. Dokładnie tak, jak narysowała to Coco Gauff.

Wykorzystując jedną z największych rzadkości w kobiecym tenisie, a zarazem dzień wolny dla Karoliny Muchowej, Gauff zdobyła tytuł China Open 6:1, 6:3 w niedzielę w Pekinie.

To niemała rzecz, biorąc pod uwagę zamieszanie w jej tenisowym życiu w ciągu ostatniego miesiąca. Po porażce z Emmą Navarro na US Open Gauff rozstała się z Bradem Gilbertem, jej trenerem, z którym pracowała przez ostatnie 14 miesięcy. Gilbert, znany strateg, dołączył do zespołu Gauff latem 2023 roku i pomógł jej poprowadzić ją przez najlepszy miesiąc w jej karierze tenisowej, w tym jej dziewiczy tytuł Wielkiego Szlema w Nowym Jorku.

Wchodzi Matt Daly, mało znany specjalista od chwytu, który obecnie współpracuje z Jean-Christophe’em Faurelem, Francuzem, który z przerwami trenował Gauff od 14. roku życia. Daly, bardziej skupiona na technice niż na taktyce, jest w świtce, ponieważ Gauff potrzebuje czegoś więcej niż tylko strategii. Wciąż ma zaledwie 20 lat, ale ma problemy techniczne i pewne blokady psychiczne związane z forhendem i serwisem, które mogą powodować serię błędów w najbardziej nieodpowiednich momentach – choć nie są to dobre momenty na podwójne błędy i forhendy w siatce lub długie i szerokie. Gilbert był mistrzem w ukrywaniu tych słabości, ale kiedy przeciwnicy wymyślili, jak je rozwikłać, on i Gauff nie mogli zrobić nic poza obserwowaniem, jak liczba błędów rosła, aż do przegranej.

W 2024 r. Gauff popełniła 315 podwójnych błędów. Kolejną pod względem liczby błędów w pierwszej dziesiątce jest Danielle Collins, która ma 76 błędów i 239. W przegranej w czwartej rundzie z Navarro w Nowym Jorku zanotowała 19 błędów, a w trzech setach – 11 pokonuje w Pekinie Paulę Badosę i Julię Starodubtsevą, obie po co najmniej secie i załamaniu.

Jej odporność na ścieranie, wybitna sprawność fizyczna i talent wciąż mogą poprowadzić ją do wielkich zwycięstw. Teraz szuka niezawodnej stabilizacji w dwóch z trzech najważniejszych uderzeń w tenisie i znalazła ją, a przynajmniej większą część, w meczu przeciwko Muchovej, w pojedynku, na który niezwykle utalentowana Czechka po prostu nie wpadła. W ostatnim meczu Gauff zaliczył 24 zwycięskich spotkań, dokonując zaledwie ośmiu niewymuszonych błędów.

„Dziś znowu, dosłownie, skopałeś mi tyłek” – powiedziała Muchova, która tryskała energią od US Open, powiedziała podczas wręczenia nagród. Muchova popełniła 24 niewymuszone błędy i w obu setach miała zaledwie 14 zwycięzców.

Znakomity awans Karoliny Muchowej do finału w Pekinie obejmował zwycięstwa nad Aryną Sabalenką i Zheng Qinwen. (Fred Lee / Getty Images)

Gauff przybył do Pekinu, nie spodziewając się wiele. Ostatnie sześć tygodni sezonu traktuje jako swego rodzaju okres przygotowawczy, okazję do majsterkowania i eksperymentowania bez nadmiernego martwienia się o wyniki, ponieważ turnieje, na których najbardziej jej zależy, już za nami. China Open miało służyć przede wszystkim przygotowaniom do sezonu 2025.

Ona i Carlos Alcaraz odwiedzili Zakazane Miasto w Pekinie tuż przed turniejem i obaj zdobyli tytuł, a Alcaraz w finale rozegrał emocjonujący, trzysetowy mecz z numerem 1 na świecie, Jannikiem Sinnerem.

Gauff miał przerwę w 1/8 finału, kiedy Naomi Osaka wygrała pierwszego seta, ale musiała wycofać się z powodu kontuzji dolnej części pleców, z którą w drugim meczu stała się zbyt ciężka do pokonania. W dwóch kolejnych meczach wróciła z seta, po czym przedarła się przez Muchovą.

DO WIDZENIA

Gauff jako pierwszy przyznałby, że nie wszystko jest w porządku. Nadal popełnia zbyt wiele podwójnych błędów, a jej gra w parterze wymaga pracy. Po niedzieli ma też swój drugi tytuł WTA 1000, poziom tuż poniżej Wielkiego Szlema. Jej bilans w finałach na kortach twardych wynosi 7:0 (końcowy rekord Muchowej wynosi obecnie 1:5) i jest o krok bliżej zakwalifikowania się do kończącego sezon finału WTA Tour w Riyadzie.

„Oczywiście wszystko idzie dobrze” – powiedziała na korcie po zwycięstwie.

(Zdjęcie na górze: Fred Lee / Getty Images)