Stan Ohio okazał się skuteczny w starciu z Iowa, nawet jeśli niechętne do ryzyka Hawkeyes stanęły mu na drodze

COLUMBUS, Ohio — Trzecia drużyna stanu Ohio wykorzystała dobrą trzecią kwartę i w sobotę zwyciężyła 35-7 z Iowa, przygotowując grunt pod pojedynek niepokonanych Buckeyes w następną sobotnią noc na 6. miejscu w Oregonie.

Buckeyes strzelili gola po pierwszym posiadaniu piłki, 14-krotnej akcji na 88 jardów, która pochłonęła połowę pierwszej kwarty, ale seria błędów utrzymała wynik 7-0 do przerwy. Stojąc w obliczu pierwszego prawdziwego testu defensywy w sezonie, drużyna Ohio State w trzeciej kwarcie dodała gazu, zdobywając przyłożenia przy każdym z pierwszych czterech posiadania w drugiej połowie, co zatrzasnęło drzwi do meczu. Buckeyes pokonali Hawkeyes 412 do 226.

Stan Ohio poprawił się do 5-0 (2-0 Big Ten) przed długo oczekiwanym wyjazdem do Eugene. Iowa spadła do 3-2 (1-1) i w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem Waszyngtonu. Iowa przegrała osiem meczów z rzędu z rankingowymi przeciwnikami i w żadnej z nich nie zdobyła więcej niż 17 punktów. W zeszłym sezonie odpadał ze wszystkich trzech pojedynków z rankingowymi drużynami i strzelił gola dopiero w sobotę w czwartej kwarcie, kiedy mecz był poza zasięgiem.

Stan Ohio pokazuje, że może wygrać w okopach

Zeszłoroczna drużyna stanu Ohio na papierze była jedną z najlepszych w kraju. Miał jeden z najlepszych korpusów przyjmujących w kraju, głęboko uciekającą jednostkę i zbudowaną obronę.

To samo można powiedzieć o tegorocznej drużynie, ale nastroje w tej grupie są inne ze względu na linię ofensywną i defensywną. W sobotę drużyna Ohio State rzuciła 203 jardy i 5,1 jarda na prowadzenie przeciwko obronie ze stanu Iowa, która traciła zaledwie 62 jardy na mecz i 2,4 jarda na prowadzenie. To był dominujący występ.

Z drugiej strony drużyna Ohio State oddała zaledwie 116 jardów w pośpiechu w obliczu błyskawicznego ataku drużyny Iowa, prowadzonej przez gwiazdora-biegacza Kaleba Johnsona. Iowa przystąpiła do meczu ze średnimi 250 jardami i 5,9 jarda na prowadzenie, ale miała zaledwie 2,3 jarda na prowadzenie, dopóki startery Ohio State nie zostały wycofane o 10:58 w czwartej kwarcie. Iowa zakończyła grę z wynikiem 4,3 jarda na prowadzenie po 28-jardowym przyziemieniu Johnsona i 30-jardowym biegu Brendana Sullivana z rezerwową obroną w meczu.

Stan Ohio nie mógłby tego zrobić rok temu. Linia ataku była nierówna, a linia obrony, choć utalentowana, z trudem zatrzymywała ucieczkę w ważnych momentach i zajęła piąte miejsce w Wielkiej Dziesiątce, tracąc 119 jardów w biegu na mecz.

Wygląda na to, że w tym roku stan Ohio może rzucić wyzwanie dominacji w ataku.

Iowa nie jest leniwa. To nie był Akron, zachodni Michigan ani nawet stan Michigan; to był utalentowany i fizyczny front z Iowa, który może pokonać większość reszty Wielkiej Dziesiątki.

Mecz w Oregonie w przyszłym tygodniu będzie inny i będzie w większym stopniu opierał się na atletyce, ale stan Ohio szukał swojej tożsamości jako zespołu i wygląda na to, że taką właśnie będzie fizyczność. „Miękki” stereotyp, że w przeszłości niektóre zespoły Ryan Day były etykietowane, w ogóle nie pasuje do tej grupy. Sobota była tego dowodem. — Camerona Teague Robinsona

Howard chwieje się w pierwszym prawdziwym teście, ale kończy mocny

To był ważny mecz dla Willa Howarda, rozgrywającego transferowego z Kansas State.

W tym sezonie spisał się stosunkowo dobrze dla Buckeyes, ale stan Iowa był jak dotąd jego największym sprawdzianem. Howard wykonał 21 z 25 podań na 209 jardów, cztery przyłożenia i jeden przechwyt. Podsumowując, to był dobry dzień, ale w pierwszej połowie miał problemy, szczególnie w tradycyjnych grach z tyłu. W pierwszej połowie rzucił na odległość zaledwie 89 jardów, po przechwycie z dołu, przeznaczonym dla Emeki Egbuki po dośrodkowaniu z narożnika.

Howard odbił się po mocnej drugiej połowie, rzucając o przyłożenia po dobrze rzuconych piłkach w czerwonej strefie do Jeremiaha Smitha (który upadł kolejnym przyłożeniem jedną ręką) i Egbuki, po czym dodał pośpieszne przyłożenie. Howard pokazał przebłyski swojej wyjątkowości, ale jego głęboka piłka wciąż jest nierówna, a w stanie Iowa zmusił go do rzucania w ciasne okienka. Oregon będzie chciał zrobić to samo, więc Howard musi dbać o piłkę po przechwytach w każdym z trzech ostatnich meczów.

Dobrą rzeczą w przypadku Howarda jest to, że odczyty, poza przechwyceniem w stanie Michigan, nie są złe. Gdyby co tydzień notował te same złe odczyty, byłbym zaniepokojony. Dzięki niemu rzuty z czerwonej strefy wyglądają na łatwe, ponieważ wszystkie trzy jego przyłożenia były rzutami jeden na jednego w polu końcowym, które umieścił we właściwym miejscu, aby odbierający mógł przyjść i odebrać.

Howardowi daleko do ideału, ale pomimo niepewnego początku zdał swój pierwszy ważny egzamin w stanie Ohio. — Teague’a Robinsona

Jaki był najbardziej imponujący moment w życiu Jeremiaha Smitha, studenta pierwszego roku stanu Ohio?

Strategia niechęci do ryzyka zawodzi w stanie Iowa

Kirk Ferentz przyznał kiedyś, że największego żalu na boisku miał miejsce w 2009 roku na stadionie Ohio. Wynik był remisowy 24-24, a Iowa była przy piłce na 33 jardzie na 52 sekundy przed końcem. Zwycięzca sięgnął po mistrzostwo Wielkiej Dziesiątki. Ferentz zdecydował się raz oddać piłkę, uklęknąć i przejść do dogrywki. Ohio State wygrało 27:24.

Chociaż w sobotę stawka nie była aż tak wysoka, lokalizacja była ta sama, a scenariusz prawie podobny. W drugiej kwarcie Iowa zmierzyła się z czwartą i 1 tuż za linią 50 jardów, przegrywając 7:0. Ferentz czekał na ocenę na miejscu, piłka przesunęła się kilka cali do przodu, a Iowa miała około dwóch metrów do pierwszej próby. Hawkeyes sprawdzili fałszywy łódkę, a obrońca Hayden Large rzucił się do przodu i wykonał pierwszą próbę. Jednak cień przed snapem Ferentz zarządził przerwę na żądanie. Następnie Iowa uderzyła.

Iowa nie miała wystarczającej ofensywy – ani talentu – aby dotrzymać kroku Ohio State. Jeśli chodzi o akcje, w których jego zespół mógł przejąć posiadanie lub przedłużyć posiadanie, Ferentz musiał zagrać agresywnie i oddać strzał. Strategia niechęci do ryzyka działa przeciwko wielu, jeśli nie większości zespołów. Z pewnością nie jest to przeciwne drużynom kalibru mistrzowskiego.

Ferentz musiał wziąć jednego dla zespołu. Zamiast tego, gdy jego zespół potrzebował, aby wykorzystał tę szansę, podskoczył. — Scotta Dochtermana

McNamara ścięgna podkolanowe Iowa w QB

Rozgrywający szóstego roku Cade McNamara zasłynął, pomagając Michigan zdobyć tytuł Wielkiej Dziesiątki w 2021 r., co zostało przerwane zwycięstwem 42-27 z Ohio State. Ostatni występ McNamary przeciwko Buckeyes w niczym nie przypominał jego poprzedniego. Tak naprawdę jest oczywiste, że Rosomaki wywyższyły McNamarę w tym roku, a nie odwrotnie.

W trzech kolejnych posiadaniach w drugiej połowie McNamara dwukrotnie sfaulował i przechwycił piłkę. Obydwa fable drużyny Iowa miały miejsce na jej linii 30 jardów i oba zakończyły się przyłożeniami. W środku tych niepowodzeń Iowa dotarła do linii 24 jardów stanu Ohio. Po podaniu po pierwszej próbie McNamara minął odbiorcę, który został odebrany przez Davisona Igbinosuna i wrócił do 40-tki drużyny Iowa. To również przekształciło się w przyłożenie w Ohio State.

W połowie czwartej kwarty McNamara odszedł do młodszego rezerwowego Brendana Sullivana, który szybko poprowadził Hawkeyes do ataku przyziemienia. McNamara trafił 14 z 20 podań na 98 jardów. W tym roku ma na swoim koncie 686 podań, trzy przyłożenia i trzy przechwyty. W 10 meczach w Iowa, co obejmuje pięć meczów w zeszłym roku przed zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego, McNamara zanotował 1191 podań, siedem przyłożeń i sześć przechwytów, wykonując 58,5% podań.

Iowa sprowadziła McNamarę, aby podnieść poziom ataku, ale u niego sytuacja jest w stagnacji. Nadszedł czas, aby oddać stery Sullivanowi na pełen etat. McNamara miał więcej niż wystarczająco czasu. – Mąż córki

(Zdjęcie Jeremiaha Smitha: Jason Mowry / Getty Images)