NASA publikuje zdjęcie oceanicznego świata. To pokazuje, dlaczego NASA tam jedzie.

NASA zamierza wystrzelić ogromny statek kosmiczny do świata skrywającego ogromne morza.

Planetolodzy podejrzewają, że księżyc Jowisza, Europa, zawiera ocean co najmniej dwukrotnie większy od Ziemi. Sonda Europa Clipper – długości boiska do koszykówki i największej jednostki wysłanej przez agencję na misję planetarną – ma wylecieć do tej odległej krainy 10 października. Przed wystrzeleniem NASA opublikowała nowy szczegółowy obraz popękana powierzchnia Księżyca, co pokazuje, dlaczego od dziesięcioleci badaczy przyciąga to to kuszące miejsce.

„To być może jedno z najlepszych miejsc poza Ziemią do poszukiwania życia w naszym Układzie Słonecznym” – powiedziała Mashable Cynthia Phillips, geolog planetarny NASA i naukowiec pracujący nad misją Europa Clipper agencji kosmicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowiec z NASA obejrzał pierwsze zdjęcia z Voyagera. To, co zobaczył, przyprawiło go o dreszcze.

2 października NASA udostępniła poniższy widok, wykonany na podstawie danych zebranych przez misję Galileo w 1998 r. Przedstawia zbliżenie chaotycznego krajobrazu Europy, co jest dowodem na to, że coś pod grubą lodową skorupą Księżyca – jak ocean — podsyca wiele zmian i deformacji. Słona woda może wydostać się na powierzchnię wzdłuż pęknięć, pozostawiając charakterystyczne czerwonawe zabarwienie na powierzchni Europy. Nieregularne kawałki lodu prawdopodobnie powstały w wyniku stosunkowo niedawnego ruchu powierzchni.

Zmienna prędkość światła

„W tym regionie znajdują się tratwy lodowe wyglądające jak te na biegunach Ziemi, gdzie duże kawałki lodu odrywają się i swobodnie unoszą po oceanie” – dodał. agencja napisała. „Większa część regionu nosi widoczne tutaj czerwonawo-brązowawe przebarwienia – takie same, jakie widać na wielu pęknięciach Europy. Naukowcy uważają, że ten materiał może zawierać wskazówki dotyczące składu oceanu pod lodową powierzchnią, jeśli udowodni się, że istnieje”.

Region Europy zwany „Conamara”, który ukazuje chaotyczną powierzchnię lodowego księżyca.
Źródło: NASA / JPL-Caltech / Księżyc Orion

Artystyczna koncepcja statku kosmicznego Europa Clipper przelatującego obok pokrytego lodem księżyca Europa.

Artystyczna koncepcja statku kosmicznego Europa Clipper przelatującego obok pokrytego lodem księżyca Europa.
Źródło: NASA / JPL-Caltech

Aby udowodnić, czy ocean istnieje i czy mogą panować w nim odpowiednie warunki do życia, Europa Clipper wykona około 50 bliskich przelotów obok powierzchni Księżyca. Jest wyposażony w szereg kamer o wysokiej rozdzielczości, radar penetrujący ziemię, a nawet urządzenie (zwane SUDA), które dosłownie będzie pobierać próbki cząstek Europy wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną przez maleńkie meteoryty.

Po przebyciu pętli przez Układ Słoneczny podczas podróży liczącej 2,9 miliarda kilometrów sonda dotrze do Europy w 2030 roku i spędzi 3,5 roku na zbieraniu bezprecedensowych danych. Aby ustalić, czy księżyc Jowisza nadaje się do zamieszkania, naukowcy wykonujący misję muszą odpowiedzieć na kilka głównych pytań. Na przykład każde życie potrzebuje energii: czy ten oceaniczny świat zapewnia źródło energii? I czy zawierają podstawowe składniki chemiczne, takie jak węgiel, tworzące elementy budulcowe życia, jakie znamy?

A jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, czy istnieją dowody na to, że ocean istnieje od miliardów lat, zapewniając stabilne środowisko do ewolucji i utrzymania życia w ciemnym morzu Europy?

Dowiemy się.



Zrodlo