Stowarzyszenie Producentów Tytoniu w Regionie Kompaktowym odrzuca regulacje dotyczące zwykłych opakowań papierosów

Dżakarta, VIVA – Coraz bardziej powszechna jest fala odrzucania przez producentów tytoniu różnych polityk zawartych w Rozporządzeniu Rządu (PP) nr 28 z 2024 r. oraz Projekcie Rozporządzenia Ministra Zdrowia (RPMK). Przepisami najczęściej podkreślanymi i wywołującymi polemiki są zwykłe, niemarkowe opakowania papierosów określone w RPMK, a także podział na strefy zabraniający sprzedaży i reklamy zewnętrznej wyrobów tytoniowych w placówkach oświatowych i placach zabaw dla dzieci uregulowany w PP 28/2024.

Przeczytaj także:

Dotknięte branże biorą udział w proteście przeciwko zakazowi zawartości wyrobów tytoniowych zawartym w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia

Hodowcy tytoniu z różnych regionów wyrazili swój sprzeciw i poprosili o ochronę rządu.

Przewodniczący Indonezyjskiego Stowarzyszenia Rolników Tytoniowych DPD (APTI) w Central Aceh, Hasiun, poskarżył się na brak wsparcia rządu dla zrównoważonych źródeł utrzymania hodowców tytoniu w związku z istnieniem PP 28/2024 i RPMK.

Przeczytaj także:

Uważa się, że Prabowo stoi po stronie przemysłu tytoniowego, oto powód

„Zdecydowanie odrzucamy te przepisy, ponieważ wpływają one na nasze źródła utrzymania, jako hodowców tytoniu. „Prosimy rząd, aby wysłuchał naszych aspiracji z najbardziej odległej wyspy w Indonezji” – powiedział, cytowany w pisemnym oświadczeniu z soboty 5 października 2024 r.

Ilustracja przedstawiająca minimalny wiek palenia wynoszący 18 lat i więcej.

Przeczytaj także:

Rozumiejąc dobro rolników, HKTI chce, aby Khofifah ponownie pozostał gubernatorem Wschodniej Jawy

Przyznał, że plantatorzy tytoniu w Acehu nigdy nie byli zaangażowani w tworzenie przepisów, które miały ogromny wpływ na ich zrównoważony rozwój. W rzeczywistości Aceh posiada rozległe grunty rolne, które doskonale nadają się do uprawy tytoniu, gdzie sami ludzie sadzą rośliny tytoniu od pokoleń.

„Wprowadzone przepisy nie dają rolnikom możliwości przekazania rzeczywistych warunków panujących na polu, zatem gdy przepisy się pojawiają, nie są one zsynchronizowane. „Prawie wszyscy mieszkańcy Acehu potrafią uprawiać tytoń” – dodał.

Do protestów doszło także ze strony rolników uprawiających tytoń w zachodniej Jawie. Przedstawiciel West Java APTI DPD, UU Herman, zakwestionował artykuły tytoniowe w PP 28/2024, które wciąż budzą polemiki. Ministerstwo Zdrowia jednak w ogóle nie zwraca uwagi na głosy rolników jako części indonezyjskiego społeczeństwa. Wydaje się, że nawet Ministerstwo Zdrowia realizuje swój cel, jakim jest szybkie ukończenie RPMK.

„Nawiązując do analizy procesu tworzenia projektu PP 28/2024, od początku budziła ona polemiki, proces ten jest mało przejrzysty i pozbawiony znaczącego udziału. Tak naprawdę udział społeczności i zainteresowanych stron jest zagwarantowany przez prawo Zatem obecnie podczas przygotowywania RPMK należy wysłuchać, uwzględnić i uwzględnić wszystkie uwagi rolników – wyjaśnił.

Według niego Ministerstwo Zdrowia zamierza wymordować branżę tytoniową, łącznie z losem rolników będących w krajowym ekosystemie tytoniowym. Herman podejrzewa nawet, że zapoczątkowanie polityki zwykłych, niemarkowych opakowań papierosów było interwencją światowych grup antytytoniowych.

Grupy te, powiedział, od dawna mają misję unieruchomienia przemysłu tytoniowego na całym świecie i wywarcia presji na rządy, aby przyjęły zbyt rygorystyczne przepisy. Ramowa Konwencja o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC). Chociaż sama Indonezja nie ratyfikowała tej globalnej polityki.

„Należy zauważyć, że kraje posiadające uprawę i przemysł tytoniowy, takie jak Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Kuba, Argentyna i inne, wyraźnie odmówiły interwencji w regulację przemysłu tytoniowego w swoich krajach. Dlaczego nadal jest to zachęcane w RPMK do wdrożenia” – podkreślił.

W związku z tym przewodniczący APTI Pemakesan DPC, Samukrah, powiedział, że jego partia wraz z przedstawicielami rolników z 13 okręgów wyraziła swoje aspiracje i odrzucenie RPMK za pośrednictwem strony „Zdrowe uczestnictwo”.

„Jest bardzo jasne, że artykuły tytoniowe zawarte w PP 28/2024 oraz projekt RPMK zagrażają i zabijają tytoń, zwłaszcza na Madurze, która jest największym ośrodkiem plantacji tytoniu. Jesteśmy uciskani przepisami, które pozbawią nas środków do życia” – wykrzyknęła. Samukra.

Ponadto zwrócił się do Ministra Zdrowia o jego wdrożenie przesłuchanie publiczne ponownie poprzez zaangażowanie zrównoważonej reprezentacji rolników uprawiających tytoń w dyskusję nad przepisami dotyczącymi wyrobów tytoniowych. „Ministerstwo zdrowia musi zapewnić rozwiązania plantatorom tytoniu, abyśmy nie stracili środków do życia” – dodał.

Wreszcie przewodniczący DPD APTI Jember Suwarno nalegał na natychmiastową rewizję rozporządzenia, gdyż uznano, że może ono zabić branżę wyrobów tytoniowych, która od dawna jest podstawą regionalnej gospodarki. Należy również podkreślić istnienie artykułu, w którym towary tytoniowe są utożsamiane z niebezpiecznymi substancjami uzależniającymi. Zdaniem Suwarno ta narracja jest nieprawdziwa i dyskryminująca.

Nie mniej ważne, stwierdził Suwarno, to rozporządzenie zagrozi źródłom utrzymania hodowców tytoniu w Jember Regency, z których większość jest uzależniona od tytoniu jako głównego źródła dochodu.

W rzeczywistości hodowcy tytoniu przyznają, że są wdzięczni za doskonałe zbiory w tym roku. Jeśli Ministerstwo Zdrowia przyjmie to nadmierne rozporządzenie, skutkiem będzie niepewność co do okresów sadzenia i zbiorów w następnym roku.

„Jak dotąd tytoń stał się sposobem na życie wielu mieszkańców Jember. W rzeczywistości logo Jember Regency Government przedstawia również wizerunek tytoniu. „Obecnie około 40 tysięcy plantatorów tytoniu w Jember zarządza około 22 tysiącami hektarów pól tytoniowych Na Oogst, Kasturi i Rajang” – wyjaśnił.

Z tego powodu Suwarno zwrócił się o przegląd PP 28/2024, a formułując RPMK, ma nadzieję, że rolnicy produkujący tytoń będą mieli możliwość zaangażowania się i uwzględnienia ich wkładu. Jeżeli wkład rolników nie został uwzględniony, niniejszy projekt rozporządzenia należy anulować. „Jeśli uchylenie rozporządzenia nie jest możliwe, to wnosimy o jego rewizję” – podsumował.

Następna strona

Do protestów doszło także ze strony rolników uprawiających tytoń w zachodniej Jawie. Przedstawiciel West Java APTI DPD, UU Herman, zakwestionował artykuły tytoniowe w PP 28/2024, które wciąż budzą polemiki. Ministerstwo Zdrowia jednak w ogóle nie zwraca uwagi na głosy rolników jako części indonezyjskiego społeczeństwa. Wydaje się, że nawet Ministerstwo Zdrowia realizuje swój cel, jakim jest szybkie ukończenie RPMK.

Następna strona



Zrodlo