Indonezja znajduje się na ważnym rozdrożu transformacji cyfrowej

Sobota, 5 października 2024 r. – 13:35 WIB

Dżakarta, VIVA – Indonezja oficjalnie stała się pierwszym krajem Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który ukończył ocenę gotowości na sztuczną inteligencję (sztuczna inteligencja/AI) przez Metodologia oceny gotowości (RAM) opracowany przez UNESCO.

Przeczytaj także:

UNESCO i UNICEF przygotowują wysiłki mające na celu ograniczenie etycznego wykorzystania technologii edukacyjnych

Dyrektor i przedstawiciel UNESCO w Dżakarcie Maki Katsuno-Hayashikawa wyraził swoje uznanie dla znaczących kroków Indonezji w przygotowaniach do rozwoju sztucznej inteligencji w kraju.

„Naprawdę doceniamy zaangażowanie Ministerstwa Komunikacji i Informacji, krajowych ekspertów ds. sztucznej inteligencji, a także władz regionalnych i społeczności lokalnych w zapewnienie powodzenia tej inicjatywy” – powiedział w Dżakarcie w piątek 4 października 2024 r.

Przeczytaj także:

UNESCO i UNICEF wyznaczają Bali na gospodarza wizyty studyjnej Gateways 2024, w której weźmie udział 20 krajów

Raport RAM-AI Indonezja przedstawiony przez UNESCO podkreśla kilka ważnych obszarów, w tym skutki społeczne i gospodarcze powodowane przez technologię sztucznej inteligencji.

Poważne obawy budzą zmiany w zatrudnieniu, zwłaszcza na obszarach wiejskich, podczas gdy społeczności miejskie kładą nacisk na etyczne i odpowiedzialne przyjęcie sztucznej inteligencji.

Przeczytaj także:

Zrozumienie technologii i cyfrowej transformacji gospodarczej poprzez książkę

W niniejszym raporcie podkreślono również luki w dostępie do informacji, które mogą zwiększyć potencjał uprzedzeń i dyskryminacji, a także podsumowano uwagę, że badania nad sztuczną inteligencją w Indonezji w dalszym ciągu pozostają w tyle za krajami sąsiadującymi, co utrudnia rozwój technologiczny w Indonezji.

Ponadto w niniejszym raporcie znajdują się zalecenia sugerujące potrzebę rozwoju przepisów prawnych w celu zapewnienia etycznego zarządzania sztuczną inteligencją zgodnie ze światowymi standardami.

Aby Indonezja mogła nadrobić zaległości, konieczne jest również utworzenie Krajowej Agencji ds. Sztucznej Inteligencji w celu wzmocnienia koordynacji międzysektorowej.

Poza tym w niniejszym raporcie podkreślono również znaczenie rozwoju potencjału, zwłaszcza w zakresie równego dostępu do edukacji i infrastruktury sztucznej inteligencji.

W szczególności w niniejszym raporcie zaleca się również, aby wykorzystanie sztucznej inteligencji mogło mieć charakter włączający, angażując badaczy i start-upy spoza języka Java.

Przy tej samej okazji wiceminister komunikacji i informacji (Wamenkominfo) Nezar Patria powiedział, że wyniki oceny stanowią mapę drogową opracowania odpowiednich polityk w zakresie sztucznej inteligencji w Indonezji i mogą służyć jako wytyczne dla innych krajów regionu Azji Południowo-Wschodniej.

„Obecnie Indonezja znajduje się na ważnym rozdrożu transformacji cyfrowej. „Ten raport z oceny gotowości na sztuczną inteligencję zapewnia dogłębny wgląd w gotowość Indonezji w różnych wymiarach” – stwierdził.

Nezar Patria powiedział, że wyniki oceny UNESCO RAM-AI dla Indonezji otwierają przed rządem nowe możliwości lepszego wzmocnienia pozycji społeczeństwa w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

Dzieje się tak dlatego, że w raporcie jedno z zaleceń UNESCO głosi, że Indonezja może skupić się na rozwoju cyfrowych zasobów ludzkich, czyli tzw. cyfrowych talentów.

„Najpierw należy rozwiązać problem naszego talentu cyfrowego, ponieważ odkryliśmy, że on istnieje luka. Zatem mamy do czynienia z bardzo masowym i agresywnym wzrostem zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze przemysłowym, jednak w sektorze społecznym, szczególnie w społeczeństwie obywatelskim, nadal ją mamy wiedza luki dopóki umiejętności luki w tej sprawie – wyjaśnił.

Z tego powodu wiceminister komunikacji i informacji powiedział, że jego partia będzie nadal przestudiować wyniki raportu UNESCO i wykorzysta go jako punkt odniesienia przy przygotowywaniu w przyszłości programu rozwoju talentów cyfrowych Indonezji.

Następna strona

W szczególności w niniejszym raporcie zaleca się również, aby wykorzystanie sztucznej inteligencji mogło mieć charakter włączający, angażując badaczy i start-upy spoza języka Java.



Zrodlo