Co to jest dokument immatrykulacji konsularnej i do czego służy?

AZapytani o istotę immatrykulacji konsularnej i jej różnicę w stosunku do paszportu, pojawiają się pewne wątpliwości, które zamierzamy tutaj wyjaśnić na korzyść niektórych obcokrajowców, ale zwłaszcza Meksykanów przebywających na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jest to dokument wydawany między innymi przez niektóre kraje Ameryki Środkowej i Południowej, takie jak między innymi Gwatemalę, Honduras, Argentynę, Brazylię czy Kolumbię i oczywiście Meksyk. Świadectwo konsularne poświadcza tożsamość jego posiadacza, bez konieczności uwzględniania jego statusu imigracyjnego, a zatem nie stanowi dowodu na to, że jest on legalnym rezydentem Stanów Zjednoczonych lub kraju, w którym się znajduje. Ponadto dokument ma ważność, która może rozciągać się od jednego do pięciu lat.

W przypadku Meksykanów przebywających w Stanach Zjednoczonych urzędy konsularne rządu meksykańskiego przyznają rejestrację konsularną w celu potwierdzenia narodowości i tożsamości danej osoby, stwierdzając jednocześnie, że jest ona zarejestrowana jako Meksykanin za granicą. Dokument konsularny pełni funkcję oficjalnego dokumentu identyfikacyjnego przed jakimkolwiek organem Meksyku oraz przed niektórymi instytucjami samorządu lokalnego, w których znajduje się jego posiadacz.

Jakie dane posiada immatrykulacja konsularna?

Ta oficjalna identyfikacja obejmuje wszystkie Twoje dane osobowe, ponieważ jej ostatecznym celem jest identyfikacja Ciebie jako obcokrajowca na terytorium USA, chociaż jest ona również wykorzystywana w niektórych procedurach. Ten ważny dokument posiada podpis, fotografię i chip elektroniczny, dzięki czemu nie można go podrobić. Różnica między immatrykulacją konsularną a paszportem polega na tym, że ten drugi służy jedynie do potwierdzenia tożsamości okaziciela w kontekście podróży, podczas gdy ten pierwszy robi to w przypadku osoby zamieszkującej w Stanach Zjednoczonych, choć nie na stałe.

Kto może ubiegać się o immatrykulację konsularną?

Cudzoziemcy w Stanach Zjednoczonych z krajów wymienionych na początku oraz Meksykanie z urodzenia lub naturalizacji. W tym celu muszą osobiście stawić się przed właściwym Urzędem Konsularnym, umawiając się na wizytę.



Zrodlo