Wiadomości ze świata Dunedin w Nowej Zelandii odnotowuje najbardziej mokry dzień od stulecia, kiedy powódź blokuje ruch drogowy w mieście

WELLINGTON, 4 października (AP) W piątek miasto Dunedin w Nowej Zelandii zostało zamknięte w wyniku powodzi po tym, jak zanotowano najbardziej mokry dzień od ponad stulecia.

Lokalne władze miasta na Wyspie Południowej poinformowały, że po tym, jak w czwartek zaczęły się deszcze, ponad 80 osób mieszkających na nisko położonych obszarach spędziło noc w schroniskach. Nie zgłoszono żadnych ofiar i nikt nie zaginął.

Przeczytaj także | Aresztowano północnokoreańskiego uciekiniera, który ukradł południowokoreański autobus i uderzył w barierę graniczną, desperacko próbując wrócić do domu.

Jednak liczące 135 000 mieszkańców miasto zostało skutecznie zamknięte, gdy główne autostrady prowadzące do i wychodzące z Dunedin zostały zamknięte z powodu powodzi. Władze miasta podały na swojej stronie internetowej, że mają one pozostać zamknięte do soboty.

Pozostałe drogi zostały zamknięte z powodu osunięć ziemi. Rzecznik samorządu lokalnego Chris Henderson powiedział, że warunki są nieprzewidywalne i nalegał, aby mieszkańcy nie prowadzili pojazdów, chyba że jest to „absolutnie konieczne”.

Przeczytaj także | Navratri 2024: Justin Trudeau wita Indian kanadyjskich pierwszego dnia Navratri, mówiąc: „To też jest nasz festiwal”.

W mieście nadal obowiązuje lokalny stan wyjątkowy i opady deszczu mają padać aż do późnego piątku.

Synoptyk NIWA podał, że od czwartku rano do piątku w Dunedin spadło 13 centymetrów (5 cali) deszczu, czyli prawie dwa i pół razy więcej niż średnia w październiku wynosząca 6 centymetrów (2,3 cala). Dzień ten został zarejestrowany w kwietniu 1923 r.

Powodzie to jedna z najczęstszych i najbardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych w Nowej Zelandii, a zdarzenia ekstremalne stały się coraz poważniejsze i bardziej nieprzewidywalne. W styczniu 2023 r. w największym mieście Auckland zanotowano najbardziej mokry miesiąc od katastrofalnych powodzi, w wyniku których zginęły cztery osoby i spowodowały szkody na kwotę prawie 2 miliardów dolarów nowozelandzkich (1,2 miliarda dolarów).

Kilka dni później huragan Gabriel – najbardziej śmiercionośny cyklon tropikalny na półkuli południowej – spustoszył części Wyspy Północnej, zabijając 11 osób. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo