FIFA odkłada decyzję w sprawie odwołania zakazującego Izraelowi rozgrywek piłkarskich w związku z wojną w Gazie

FIFA twierdzi, że jej komisja dyscyplinarna „przeanalizuje zarzuty dyskryminacji” podniesione przez Palestynę w maju.

FIFA po raz kolejny odłożyła decyzję w sprawie palestyńskiego wezwania do zakazania Izraelowi rozgrywek w piłkę nożną w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy.

Po czwartkowym spotkaniu w swojej siedzibie w Zurychu Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej – FIFA, światowy organ zarządzający piłką nożną – oświadczyła, że ​​jej komisja dyscyplinarna dokona przeglądu zarzutów dyskryminacji podniesionych przez Palestyński Związek Piłki Nożnej (PFA).

„Komisja Dyscyplinarna FIFA zostanie upoważniona do wszczęcia dochodzenia w sprawie rzekomego przestępstwa dyskryminacji podniesionego przez Palestyński Związek Piłki Nożnej” – stwierdziła FIFA w oświadczeniu.

„Komitetowi FIFA ds. zarządzania, audytu i zgodności zostanie powierzona misja zbadania – a następnie doradzania Radzie FIFA – w sprawie udziału izraelskich drużyn piłkarskich w izraelskich rozgrywkach rzekomo mających siedzibę na terytorium Palestyny”.

Prezydent FIFA Gianni Infantino powiedział, że rada przeprowadziła w tej sprawie „należytą staranność” i zastosowała się do rad niezależnych ekspertów.

W maju PFA przedstawiła argumenty, w których zarzuca Izraelskiemu Związkowi Piłki Nożnej (IFA) naruszenie statutu FIFA poprzez wojnę ze Strefą Gazy i włączenie do krajowej ligi drużyn znajdujących się na nielegalnych osiedlach na terytorium Palestyny.

PFA chciała, aby FIFA przyjęła „odpowiednie sankcje” wobec izraelskiej drużyny narodowej i drużyn klubowych, w tym międzynarodowy zakaz.

IFA nazwała tę prośbę „cynicznym posunięciem politycznym”.

FIFA przekazała sprawę niezależnym doradcom prawnym, którzy przeprowadzili ocenę i sporządzili odpowiedź.

To nie pierwszy raz, kiedy FIFA odroczyła wydanie wyroku. Obiecała zająć się tą kwestią na nadzwyczajnym posiedzeniu swojej rady w lipcu, ale odłożyła decyzję do ostatniej rady w dniu 31 sierpnia. Następnie przeniosła swoją decyzję na październikowe posiedzenie.

Katarina Pijetlovic, szefowa działu prawnego PFA, określiła decyzję FIFA jako „czysto polityczną”.

„FIFA pozwoliła izraelskiej FA na dalsze korzystanie z terytorium Palestyny [occupied West Bank and East Jerusalem] jako własnego terytorium i wykorzystania pod swoim parasolem piłki nożnej jako instrumentu ekspansji kolonialnej” – napisała w poście na portalu X.

„Czy ponownie będziemy czekać dwa lata, tak jak w latach 2015–2017, aż komisja zasugeruje rzeczy oczywiste, a następnie ich sugestia ponownie zostanie odrzucona?”

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskich atakach w Gazie, które miały miejsce od października ubiegłego roku, zginęło ponad 41 700 osób, a ponad 96 000 zostało rannych.

Wojna odcisnęła swoje piętno także na piłce nożnej, najpopularniejszym sporcie w Palestynie.

Według PFA według stanu na sierpień w wojnie zginęło co najmniej 410 sportowców, działaczy sportowych i trenerów. Spośród nich 297 było piłkarzami, w tym 84 dzieci.

Wojna zmusiła także palestyńską męską drużynę piłkarską do rozgrywania meczów poza domem.

„Mieszkańcy Palestyny ​​wiedzą, że ten zespół działa jako forma oporu i przekazuje przesłanie światu” – powiedział Al Jazeerze pisarz piłkarski Abubaker Abed z Gazy.

„Piłka nożna to etap, z którego przesłanie może dotrzeć do milionów” – powiedział, dodając, że Palestyńczycy czują się zawiedzeni przez świat, gdy Izrael w dalszym ciągu niszczy obiekty sportowe w Strefie Gazy.

„Ponad 50 obiektów sportowych w Gazie zostało zamienionych w gruzy, w tym dziewięć z 10 stadionów w Gazie” – powiedział Abed. „Prawie każdy klub został zniszczony podczas tej wojny, a jeden stadion w Deir el-Balah zamieniono w schronienie dla tysięcy wysiedleńców”.



Zrodlo