Felipe González wzywa do reform w drodze konsensusu: "Należy zresetować konstytucję z 1978 roku"

Forum La Toja rozpoczęło swoją szóstą edycję ważnym zespołem gości i prelegentów, dzięki którym wydarzenie to staje się odpowiednią przestrzenią do refleksji i globalnej analizy.

Pierwszego popołudnia wzięliśmy udział w debacie pomiędzy byłymi prezydentami rządu Hiszpanii, Mariano Rajoyem i Felipe Gonzálezem. Obaj wspólnie z byłym premierem Portugalii i nowo wybranym przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą analizowali panoramę europejską i narodową.

Widzieliśmy przywódców podczas swobodnej i swobodnej debaty, podczas której był czas na momenty, które rozśmieszyły uczestników. Istnieje wrażenie, że byli prezydenci Hiszpanii w wielu kwestiach utrzymują zgodne stanowiska. Istotnie, podczas debaty Mariano Rajoy zapewnił: „Nie stanowiąc precedensu, zgadzam się z Donem Felipe Gonzálezem”, co wywołało aplauz uczestników.

Rajoy chciał porozmawiać o Mario Draghim, prezesie Europejskiego Banku Centralnego, kiedy „Portugalia i Hiszpania Świetnie się bawiliśmy z premiami za ryzyko i widziałem, że teraz się oświadcza i mówię to z pełnym szacunkiem dla Draghiego, ponieważ wydaje mi się osobą o ogromnych możliwościach, ale ma zamiar przeznaczyć 850 miliardów euro rocznie, co mi wyjaśnią, skąd będą pochodzić z… ale Oczywiście dał nam 0.” Na co González zakończył: „zero, patatero”.

Rajoy miał także chwilę, aby zakwestionować przepis nakazujący przymocowanie nakrętki do plastikowej butelki: „Byłem z jedną z tych butelek… i nie było możliwości jej usunięcia, zacząłem pić, zostałem cyrkiem. Teraz wszyscy są tacy… To jest rozporządzenie Unii Europejskiej, które utrudnia życie tym, którzy generują bogactwo. Jednak pod koniec refleksji ustalił: „Nie jest nam tak źle, mamy swoje problemy. Czy było nam lepiej, gdy Draghi nie dał nam euro? Cóż, nie, mieliśmy kryzys i przezwyciężyliśmy go.” Rajoy upiera się, że w świecie, w którym żyjemy, Europa nadal jest przestrzenią pokoju.

OBRONA DWUSTRONNOŚCI: ZRESETOWANIE KONSTYTUCJI Z ZACHOWANIEM INTEGRALNOŚCI TERYTORIALNEJ

Byli przywódcy hiszpańscy bronili systemu dwupartyjnego. Były prezydent González podkreślił, że przywództwo polega na „posiadaniu projektu politycznego, który nie jest najemny. Co sprzyja ludziom. W tamtym okresie historii zbiegaliśmy się z aspiracjami ludzi. Ludzie chcieli być dziećmi demokracji, a nie wnukami wojny domowej. Woleli, żeby nie było już więcej konfrontacji.” Na co González zapytał: „Gdzie na całym terytorium kraju głosowano najczęściej nad Konstytucją?” Mariano Rajoy odpowiedział: „W Katalonii”.

González wzywa do zresetowania konstytucji, reformy w drodze konsensusu: „Modyfikacje i reformy, które zachowują wyższe dobro, jakim jest integralność terytorialna Hiszpanii”. Kwestia, która jest obecnie niejasna, ponieważ istnieją „decydujące siły, które nie są za”.

Rajoy skrytykował także pakty z najnowszej historii naszego kraju: „Frankenstein. W dniu, w którym osiadł w Hiszpanii, zaczęły się problemy, bo jeśli zależy się na kimś, kto nie wierzy w nic, co zrobiliśmy w ostatnich latach, „Czego oni chcą jest samostanowienie… Możemy namieszać w systemie finansowania.”

Zrodlo