Różne poglądy Ministerstwa Religii i MUI na temat uzyskiwania certyfikatów halal przez produkty Tuak i Wine

Piątek, 4 października 2024 – 01:24 WIB

Dżakarta, VIVAWpływowy Dian Widayanti stwierdziła, że ​​wiele produktów o nazwach „tuyul”, „tuak”, „piwo” i „wino” uzyskało certyfikaty halal wydane przez Agencję Organizacyjną Gwarancji Produktów Halal (BPJPH) indonezyjskiego Ministerstwa Religii (Kemenag).

Przeczytaj także:

Ministerstwo Religii jest przekonane, że nazewnictwo wina i pączków z Tuyul pozostaje halal, mimo że jest sprzeczne z przepisami

Za pośrednictwem jego osobistego konta TikTok @dianwidayanti_ zapytał, dlaczego te nazwy mogą kwalifikować się do świadectwa halal, mimo że w Fatwie indonezyjskiej Rady Ulemów (MUI) nr 44 z 2020 r. nazwy te są zabronione.

„Zgodnie z tą zasadą nie możemy nazywać czegoś o zabronionej nazwie, np. whisky, piwo i inne” – stwierdził Dian.

Przeczytaj także:

W sprawie nazw tuaków z certyfikatem Halal, piwa i wina, Ministerstwo Religii BPJPH: Kwestia porozumienia w sprawie nazewnictwa

Gdy wideo trafiło do Internetu, MUI i Ministerstwo Religii natychmiast zareagowały. Jednak zarówno MUI, jak i Ministerstwo Wyznań mają odmienne zdanie w tej kwestii.

Widok MUI

Przeczytaj także:

Testament Marissy Haque dotyczący wspierania handlu halal w Indonezji

MUI Szef Fatwy, Asrorun Niam Sholeh.

Przewodniczący MUI ds. Fatwy, Asrorun Niam Sholeh stwierdził, że: Określenie halal narusza standardy fatwy MUI. Podkreślił, że określenie produktów halal powinno być zgodne ze standardami halal określonymi przez MUI.

Powiedział: W oparciu o Fatwę MUI nr 4 z 2003 r. dotyczącą standaryzacji halal, istnieją cztery kryteria stosowania nazw i składników. Wśród nich zabrania się używania nazw i/lub symboli potraw i/lub napojów, które prowadzą do niewiary i kłamstwa.

„W wytycznych MUI dotyczących standardu halal nie ma możliwości określenia halalności produktów o nazwach kojarzących się z produktami haram, m.in. pod względem smaku, aromatu i opakowania. „Co więcej, produkty o nazwach powszechnie znanych jako rodzaj napoju, który może odurzać” – stwierdziła Asrorun Niam, cytowana z oficjalnej strony internetowej MUI, piątek 4 października 2024 r.

Niam stwierdziła, że ​​wiele z tych produktów uzyskało certyfikaty Halal od BPJPH w drodze deklaracji własnej lub bez przechodzenia audytu Agencji Inspekcji Halal i bez określenia halal przez Komisję Fatwy MUI.

„Orzeczenie Halal narusza standardy fatwy MUI i nie przechodzi przez Komisję Fatwy MUI. „Dlatego MUI nie ponosi odpowiedzialności za oświadczenia halal dotyczące tych produktów” – powiedział.

Opinia Ministerstwa Religii

W przeciwieństwie do MUI, kierownik Centrum Rejestracji i Certyfikacji Halal BPJPH w Ministerstwie Religii, Mamat Salamet Burhanudin, stwierdził, że oznaczenie produktów halal o nazwach piwo, wino i wino palmowe przeszło odpowiedni mechanizm. Nawet stanowczo to stwierdził Gwarantujemy, że te produkty są halal.

„Opinia publiczna nie musi wątpić, że produkty posiadające certyfikat halal mają gwarancję halal. Ponieważ przeszły proces certyfikacji halal i otrzymały orzeczenie halal od Komisji Fatwy MUI lub Komitetu ds. Fatwy Produktów Halal zgodnie z obowiązującego mechanizmu” – stwierdziła Mamat, cytowana w piątek ze strony internetowej Ministerstwa Religii.

Mamat powiedziała, że ​​nazewnictwo produktów halal jest regulowane przepisami SNI 99004:2021 dotyczące ogólnych wymagań dotyczących żywności halal, a także Fatwa MUI nr 44 z 2020 r. dotycząca stosowania nazw, kształtów i opakowań produktów, które nie mogą być certyfikowane jako halal.

Jednak w rzeczywistości nazwy produktów takich jak wino palmowe, wino i piwo jeszcze kilka dni temu pojawiały się na stronie internetowej BPJPH. Jednak nazwy te zniknęły, gdy kwestia ta znalazła się w centrum uwagi.

Dla informacji, obecnie stroną odpowiedzialną za certyfikację halal nie jest już LPPOM MUI, lecz Ministerstwo Wyznań BPJPH.

Następna strona

Powiedział: W oparciu o Fatwę MUI nr 4 z 2003 r. dotyczącą standaryzacji halal, istnieją cztery kryteria stosowania nazw i składników. Wśród nich zabrania się używania nazw i/lub symboli potraw i/lub napojów, które prowadzą do niewiary i kłamstwa.

Następna strona



Zrodlo