Akcyza na papierosy w 2025 r. nie wzrośnie, ekonomista: pozytywny wpływ na przemysł i dochody państwa

Czwartek, 3 października 2024 – 23:25 WIB

Dżakarta, VIVA – Decyzja rządu o niepodwyższaniu stawki akcyzy na wyroby tytoniowe (CHT) w 2025 r. spotkała się z poparciem różnych stron. Ekonomista z Brawijaya University Malang, prof. Chandra Fajri Ananda uważa, że ​​należy docenić ten krok rządu.

Przeczytaj także:

Uważa się, że regulacja ta utrudnia funkcjonowanie IHT, a dochodom państwa grozi spadek

Według niego dzieje się tak dlatego, że zapewnia to przemysłowi tytoniowemu więcej miejsca na przyczynianie się do dochodów z akcyzy i zatrudnienia.

Ujawnił, że nadmierne podwyżki akcyzy w ostatnich latach, zwłaszcza te dwucyfrowe, w rzeczywistości mają negatywny wpływ na wzrost dochodów państwa z CHT.

Przeczytaj także:

Koh Dennis Lim twierdzi, że pobieranie stawek Da’wah jest niewłaściwe, internauci namawiają Ustaza Solmeda

„Dzięki podejściu krzywej Laffera wzrost akcyzy przekroczył próg. Innymi słowy, jeśli stawki akcyzy będą nadal rosły, dochody państwa z akcyzy w rzeczywistości spadną” – stwierdził prof. Chandra w swoim oświadczeniu z czwartku, 3 października 2024 r.

Według niego polityka ta ma również potencjał ograniczenia absorpcji siły roboczej w przemyśle tytoniowym, w tym w łańcuchu dostaw i dystrybucji. Apelował, aby po braku podwyżki CHT w 2025 roku nie nastąpiła drastyczna podwyżka stawek akcyzy w 2026 roku.

Przeczytaj także:

Ekonomiści twierdzą, że podwyżka podatku VAT do 12 procent może kosztować program bezpłatnych pożywnych posiłków Prabowa

„Podwyżki stawek akcyzy (wyroby tytoniowe) w przyszłości będą oczywiście musiały uwzględniać inne zmienne, nie tylko ze strony zdrowia. Te inne zmienne obejmują siłę nabywczą, wzrost gospodarczy, inflację i dochód ludności na mieszkańca” – powiedział. .

prof. Chandra podkreśliła także znaczenie przyspieszenia ratyfikacji Rozporządzenia Ministra Finansów (PMK), jako podstawy do wdrożenia decyzji rządu uzgodnionej w ustawie APBN 2025 w sprawie braku podwyżki CHT.

„Mamy nadzieję, że PMK będzie mógł zostać wydany (wkrótce) jako podstawa wdrożenia i pewności biznesowej” – powiedział prof. Chandra.

Z drugiej strony w centrum uwagi znajduje się także planowane uregulowanie w Projekcie Rozporządzenia Ministra Zdrowia (Projekt Permenkes) zwykłych, niemarkowych opakowań papierosów, które wywołało polemikę i zostało odrzucone przez różne strony branży tytoniowej. Podkreślił, że taka polityka może mieć negatywny wpływ na branżę legalnych papierosów i inne powiązane sektory.

„Niemarkowe opakowanie (zwykłych papierosów) może zmniejszyć konkurencyjność produktu i wyeliminować identyfikację wizualną” – stwierdził.

Następna strona

„Mamy nadzieję, że PMK będzie mógł zostać wydany (wkrótce) jako podstawa wdrożenia i pewności biznesowej” – powiedział prof. Chandra.



Zrodlo