Dlaczego Włochy i Szwajcaria przerysowują swoją alpejską granicę?

Szwajcaria i Włochy odnowiły w zeszłym tygodniu swoją wspólną granicę w Alpach, wymuszone topnieniem lodowców, które wraz z rozległymi polami śnieżnymi wyznaczają duże odcinki granicy terytorialnej między sąsiadami z Europy Środkowej.

W maju 2023 r. zostało sporządzone porozumienie o zmianie granicy między Szwajcarią a Włochami. Umowa ta została ratyfikowana przez Szwajcarię w zeszłym tygodniu i oczekuje na zatwierdzenie przez Włochy. Zmiana granic nastąpi pod górą Matterhorn, która rozciąga się pomiędzy obydwoma krajami.

W przeciwieństwie do większości zmian granic, które często są produktem ubocznym wojen lub konfliktów, między Włochami a Szwajcarią nie ma sporu w sprawie tej zmiany. Jednak przyczyną zmian jest niepokój obu stron: zmiana klimatu, która spowodowała znaczne topnienie lodowców co najmniej od lat 70. XX wieku.

Jak zatem topniejące lodowce zmieniają granicę szwajcarsko-włoską, gdzie przesuwa się granica między nimi i czy w Europie obserwuje się topnienie lodowców w szerszym kontekście?

Jak i dlaczego przesuwa się granica szwajcarsko-włoska?

„W wysokich górach znaczące odcinki granicy włosko-szwajcarskiej wyznacza dział wodny, reprezentowany przez grzbiet lodowców, pól śnieżnych i wiecznego śniegu” – wyjaśnił szwajcarski rząd w oświadczeniu z 27 września. topniejąc lodowce, te naturalne elementy ewoluują i na nowo definiują granicę państwową, gdy jest ona definiowana dynamicznie.”

Mówiąc najprościej, grzbiet biegnący wzdłuż najwyższych punktów lodowca na Matterhornie stanowi naturalną granicę między Włochami a Szwajcarią. Określa się ją jako linię, wzdłuż której stopiony lodowiec może spaść po obu stronach.

W miarę topnienia lodowca najwyższe punkty – a tym samym łączący je grzbiet – przesunęły się nieco dalej w głąb terytorium Włoch. Innymi słowy, Szwajcarzy zyskają kawałek terytorium w ramach nowego porozumienia granicznego.

Znak ostrzegający o niebezpieczeństwach związanych z jazdą na nartach w Klein Matterhorn w Alpach Pennińskich, 16 sierpnia 2024 r., w Zermatt, Szwajcaria [Steve Christo/Corbis via Getty Images]

Czy to jedyny przypadek przesunięcia granic przez topniejące lodowce?

Nie. To nie jest tylko kwestia między Włochami a Szwajcarią. W 2006 roku podpisano nowe porozumienie graniczne między Włochami a Austrią.

W swojej książce A Moving Border: Alpine Cartographies of Climate Change Marco Ferrari, Elisa Pasqual i Andrea Bagnato zbadali, w jaki sposób topniejące lodowce i zmieniające się działy wodne wpływają na granice między Włochami, Austrią i Szwajcarią.

Wyjaśniając swoje ustalenia w wywiadzie dla Vox z 2022 r., Ferrari stwierdziło, że wielu analityków odpowiedzialnych za mapowanie i badanie granic zauważyło, że lodowiec topnieje, a śnieg nie jest zastępowany. Ciągłe topnienie lodowca będzie powoli wpływać na naturalny kształt granicy.

Czy zmieniona granica ma na coś wpływ?

Gospodarka Szwajcarii i sąsiadujących części Włoch w dużym stopniu opiera się na turystyce związanej z narciarstwem i innymi sportami alpejskimi. W rzeczywistości gospodarki regionów przygranicznych są często ze sobą powiązane.

Ośrodki narciarskie takie jak Zermatt w Szwajcarii przyciągają w każdym sezonie setki tysięcy turystów, ale mają dostęp do terenów narciarskich wspólnych z włoskimi kurortami.

Topniejące lodowce wpływają na oba zjawiska. Jednak za utrzymanie lodowców i zapewnienie ich zdrowia odpowiada kraj, w którym się znajdują, a jasne granice mają kluczowe znaczenie dla Włoch i Szwajcarii, aby wiedziały, za którą część każdego lodowca granicznego są odpowiednio odpowiedzialne.

Jednak nawet w przypadku zmieniającej się granicy sąsiedzi będą musieli współpracować. Na przykład lawiny nie respektują granic – mogą zacząć się w jednym kraju, a zakończyć w innym. Może to skomplikować problemy, jeśli chodzi o pokrycie rachunku za szkody lub utracone życie.

W kwietniu tego roku w wyniku lawiny w pobliżu Zermatt zginęły trzy osoby. Eksperci klimatyczni przypisali nagłe zejście lawiny topnieniu lodowców spowodowanemu wahaniami temperatury, które spowodowały osłabienie warstw pokrywy śnieżnej.

3 lipca 2022 r. 11 wspinaczy straciło życie na szczycie Marmolada, najwyższej górze w Dolomitach, w wyniku osunięcia się skał i lodowca. Kawałek lodowca zawalił się, wyrzucając na wspinaczy lód, skały i śnieg.

Jaki wpływ na europejskie lodowce mają zmiany klimatyczne?

Według niedawnego raportu Szwajcarskiej Akademii Nauk szwajcarskie lodowce straciły 4 procent swojej objętości w 2023 r., przy czym największy spadek wyniósł 6 procent w 2022 r. Oznacza to skumulowaną utratę objętości lodu o 10 procent w ciągu ostatnich dwóch lat, przy dalszym straty przewidywane w dającej się przewidzieć przyszłości.

Ta utrata objętości jest taka sama, jak ilość lodu utraconego w latach 1960–1990. Na niektórych obszarach w latach 2022–2023 lód topnieje średnio o 3 metry (około 10 stóp), rejestrowane na wysokościach powyżej 3200 metrów (około 10500 stóp).

Według badania Europejskiego stanu klimatu 2023, opracowanego przez Służbę ds. Zmian Klimatu programu Copernicus (C3S) i Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), Europa leży blisko Arktyki, której regiony polarne są bardziej podatne na intensywne zjawiska pogodowe. Ponadto prądy oceaniczne i atmosferyczne w całej Europie są cieplejsze.

Oprócz lawin ekstremalne topnienie lodowców ma kilka skutków domina.

W miarę dalszej utraty pokrywy lodowej i śniegu przez lodowce zmniejsza się ich zdolność odbijania światła słonecznego. Ten obniżony „efekt albedo” powoduje dodatkowe ocieplenie, co z kolei przyspiesza proces topienia. W rezultacie pojawia się cykl samonapędzający się, w którym początkowe topnienie powoduje dalszą utratę lodu, utrwalając i intensyfikując upadek lodowców.

W raporcie za rok 2023 stwierdza się również, co następuje:

  • Rok 2023 był drugim najcieplejszym w historii w Europie, osiągając temperaturę o 1,02–1,12°C (1,8–2°F) powyżej średniej.
  • Wszystkie trzy najcieplejsze lata w historii Europy miały miejsce od 2020 r., a 10 najcieplejszych od 2007 r.
  • Temperatury w Europie były powyżej średniej przez 11 miesięcy 2023 r., a wrzesień był najcieplejszy w historii.
  • Zima i jesień 2023 r. były drugimi najcieplejszymi w historii.

Czy można odwrócić lub zatrzymać topnienie lodowców?

Według Europejskiej Unii Nauk o Ziemi lodowce stracą połowę lodu do 2050 r., nawet jeśli planeta ociepli się o mniej niż 2 stopnie Celsjusza (3,6 stopnia) w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

W Porozumieniu paryskim z 2015 r., przełomowym traktacie międzynarodowym mającym na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i przyjętym przez 196 krajów, uzgodniono, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C (2,7°F) powyżej poziomu przedindustrialnego powinno być celem pozwalającym spowolnić dalsze topnienie lodowców i uniknąć potencjalnie katastrofalne skutki zmian klimatycznych.

Bardziej innowacyjne rozwiązania, w szczególności dotyczące topniejących lodowców, obejmują geotekstylia – białą tkaninę umieszczaną na obszarach lodowca, aby odbijać słońce i izolować lodowiec.

Projekt Seabed Curtain to program mający na celu zbudowanie masywnej kurtyny zakotwiczonej w dnie morskim wzdłuż wybrzeża Antarktyki, która ograniczałaby przepływ ciepłej wody, aby zapobiec dalszemu topnieniu tamtejszych lodowców.

Według Arctic Center na Uniwersytecie Laponii w Finlandii koszt takiego projektu może wynieść od 40 do 80 miliardów dolarów, a koszty utrzymania wynoszą od 1 miliarda do 2 miliardów dolarów rocznie.

Zrodlo