Jak stan Abia walczy z HIV/AIDS – ABSACA

Państwowa Agencja ds. Kontroli HIV/AIDS w Abia (ABSACA) zintensyfikowała wysiłki na rzecz wyeliminowania HIV/AIDS do 2030 r., wzywając media do współpracy w zwalczaniu piętna, podnoszeniu świadomości i promowaniu profilaktyki.

Przemawiając na jednodniowym spotkaniu uwrażliwiającym, które odbyło się w środę w hotelu Candid w Umuahia, a którego celem było edukowanie mediów na temat HIV/AIDS, dyrektor generalny ABSACA, dr Uloaku Emma-Ukaegbu, podkreślił kluczową rolę mediów w walce z wirusem.

Zwracając się do specjalistów ds. mediów z całego stanu, przedstawiła osiągnięcia ABSACA w zmniejszaniu wskaźnika rozpowszechnienia wirusa HIV w stanie z 5,1% do 2,1%, co stanowi wartość powyżej średniej krajowej wynoszącej 1,4%.

„Jeśli będziemy kontynuować prace w tym tempie, uważam, że dojdziemy do punktu, w którym HIV/AIDS stanie się przeszłością” – stwierdziła dr Emma-Ukaegbu. Ostrzegła jednak, że walka się nie skończyła, zauważając, że finansowanie od darczyńców może zostać wycofane po 2030 r. „Musimy być przygotowani na kontynuowanie naszych wysiłków wewnętrznie, zapewniając, że stan Abia będzie nadal zdolny do samodzielnego radzenia sobie z HIV/AIDS” – dodała.

Dr Emma-Ukaegbu nalegała, aby media unikały sensacji i uwłaczającego języka w swoich doniesieniach, podkreślając, że takie praktyki podsycają napiętnowanie i dyskryminację osób żyjących z HIV (PLWH). Podkreśliła, że ​​dokładne i odpowiedzialne raportowanie jest niezbędne w edukacji społeczeństwa, rozwiewaniu mitów i rozwijaniu empatii.

„Media odgrywają kluczową rolę w działaniach rzeczniczych, a dziś mamy zaszczyt edukować je i wyposażać w wiedzę niezbędną do zwalczania piętna i zwiększania świadomości na temat HIV/AIDS” – wyjaśniła.

W ramach kompleksowej strategii ABSACA dr Emma-Ukaegbu podkreśliła wysiłki agencji w zakresie docierania do innych osób. Agencja przeszkoliła 58 nauczycieli szkół średnich w trzech strefach senatorskich Abi, a także liderów młodzieżowych, osobistości religijne i członków społeczności w zakresie walki z HIV/AIDS.

„Nikt nie pozostaje w tyle w wysiłkach na rzecz zwalczania i ostatecznej eliminacji HIV/AIDS” – zapewniła.

W swojej prezentacji dr Emma-Ukaegbu ujawniła także statystyki władz lokalnych dotyczące rozpowszechnienia wirusa HIV. Obecnie najwyższą stopę procentową na poziomie 2,48% ma Ukwa East, następnie Ikwuano na poziomie 2,38% i Obingwa na poziomie 2,29%. Najniższą częstość występowania odnotowano w Umuahia North na poziomie 1,17%, Ohafia na poziomie 1,25%, a Bende i Isuikwuato na poziomie 1,28%.

Podkreśliła, że ​​statystyki te podkreślają potrzebę ciągłej czujności i ukierunkowanego podejścia do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS w całym stanie.

W swoich uwagach DG opowiedziała się za lokalną produkcją leków stosowanych w leczeniu HIV/AIDS, zgodnie z polityką krajową mającą na celu zmniejszenie uzależnienia od pomocy zagranicznej. Ponadto zapobieganie przenoszeniu wirusa z matki na dziecko pozostaje centralnym punktem strategii ABSACA, ponieważ agencja pracuje nad ochroną przyszłych pokoleń przed wirusem.

Po przemówieniu dr Emmy-Ukaegbu pani Ekeoma Akidi, starsza urzędniczka ABSACA, nalegała, aby społeczeństwo zasięgało dokładnych informacji na temat wirusa HIV i wcześnie poddało się testom.

„Jeśli ludzie chcą wiedzieć, gdzie uzyskać leczenie, niech zadają pytania. Powinni wiedzieć, że wiedza to potęga. W większości przypadków sposób, w jaki patrzymy na HIV/AIDS, nie jest taki, jaki jest. Wczesne leczenie zawsze może polepszyć życie osób wyjeżdżających z HIV/AIDS”. Akidi ostrzegł.

„Jeśli odmówisz zidentyfikowania faktu, że masz wirusa i zdecydujesz się zachować to dla siebie, wyzwanie polega na tym, że dotrze to do AlD i w tym momencie musisz stworzyć więcej problemów, niż sobie wyobrażałeś” .

Podkreśliła także niebezpieczeństwa związane z niespójnym leczeniem i stwierdziła, że ​​„lepiej w ogóle nie rozpoczynać leczenia, niż zaczynać i przerywać w połowie, ponieważ może to spowodować wyhodowanie szczepów wirusa opornych na leki”.

Pani Munachi Aguomba, kolejna urzędniczka ABSACA, potępiła piętno i dyskryminację, z jaką spotykają się osoby żyjące z wirusem HIV. Wezwała do zaprzestania szkodliwych praktyk stosowanych przez pracowników służby zdrowia, szkoły, instytucje religijne i rodziny.

„Dyskryminacja sprzyja samostygmatyzacji i pogarsza walkę z HIV/AIDS” – ubolewał Aguomba. Zaapelowała o większe współczucie i wsparcie dla osób dotkniętych wirusem, zauważając, że napiętnowanie pozostaje istotną przeszkodą w zapobieganiu i leczeniu.

Wydarzenie zakończyło się stanowczym apelem do mediów, aby w dalszym ciągu podnosiły świadomość i solidaryzowały się z osobami żyjącymi z HIV, ponieważ celem państwa jest wyeliminowanie wirusa i położenie kresu otaczającemu go piętnowaniu.

Zrodlo