Lille 1 Real Madryt 0: seria 36 meczów bez porażki i mieszany wieczór powracającego Camavingi

Obrońca tytułu Real Madryt został pokonany w środowy wieczór w Lille po słabym występie.

Jedyny gol w tym meczu padł po rzucie karnym, a gola strzelił Jonathan David po zagraniu ręką Eduardo Camavingi.

18-letni Endrick po raz pierwszy wystartował w Lidze Mistrzów wieczorem, gdy na ławce rezerwowych zasiadł Kylian Mbappe.

W tym artykule Tomás Hill López-Menchero analizuje najważniejsze punkty rozmów podczas porażki Madrytu we Francji.

Niesamowita passa Madrytu bez porażki dobiegła końca

Minęło 36 meczów i prawie dziewięć miesięcy od ostatniej porażki Realu w jakichkolwiek rozgrywkach – porażki 4:2 w dogrywce z Atletico Madryt w 1/8 finału Copa del Rey w styczniu – ale Lille jakimś cudem dokonało nie do pomyślenia przeciwko drużynie Carlo Ancelottiego.

Co więcej, była to pierwsza porażka Realu w Lidze Mistrzów od porażki 4:0 z Manchesterem City w rewanżu półfinałowym w maju 2023 roku.

W starciu z francuską drużyną 15-krotny mistrz gry wyglądał ponuro i bez związku. Do zwykle doskonałej gry Daniego Carvajala wkradły się błędy. Jude Bellingham wydawał się sfrustrowany i nawet pojawienie się Mbappe, który wrócił wcześniej po kontuzji uda, nie mogło ich zainspirować.

Ancelotti stara się, aby było go słychać na linii bocznej (FRANCOIS LO PRESTI/AFP via Getty Images)

Madryt nie będzie się jeszcze tym martwił, ale kolejne trzy mecze w Lidze Mistrzów zmierzą się z pokonanymi finalistami poprzedniego sezonu, Borussią Dortmund, a następnie AC Milanem i Liverpoolem. Doświadczyli już wpadek, po remisach na wyjeździe z Realem Mallorcą i Las Palmas, przez co na czele tabeli La Liga tracą trzy punkty do Barcelony.

Rudiger miał dwie dogodne okazje w końcówce meczu – jedną wybił z linii, a drugą obronił Lucas Chevalier – gdy Madryt chciał coś uratować, co często miało miejsce w tych rozgrywkach. Arda Guler również posłał główkę prosto w ręce bramkarza. Tym razem jednak nie tak miało być.

Jak Endrick spisał się podczas swojego rekordowego pierwszego startu?

Cierpliwość to podstawa, odkąd Endrick podpisał kontrakt z Madrytem jako 16-latek w grudniu 2022 roku. Brazylijczyk musiał czekać półtora roku, zanim ukończył 18 lat, zanim mógł dołączyć do nowego zespołu zgodnie z przepisami FIFA. Teraz przebywa na Santiago Bernabeu i musiał przyjąć drugorzędną rolę, wchodząc z ławki rezerwowych, a przed nim w kolejności dziobania był Kylian Mbappe.

Wydawało się, że kontuzja uda, której Francuz odniósł w zeszłym tygodniu, dała Endrickowi szansę na swój pierwszy występ w barwach narodowych, ale wystąpił on jedynie z ławki rezerwowych w meczu z Atletico Madryt.

Endrick przy piłce przeciwko Lille (FRANCOIS LO PRESTI/AFP via Getty Images)

Było więc pewnym zaskoczeniem widzieć tutaj Brazylijczyka od samego początku – co uczyniło go najmłodszym zawodnikiem Madrytu, który wystąpił w Lidze Mistrzów od czasów Raula, mając 18 lat i 73 dni.

Ajax

Nastolatek był jak zwykle zabiegany, ale nie był w stanie opanować gry. W 19. minucie nastąpiła dobra passa, kończąca się prosto na bramkarzu Lille Lucasa Chevaliera, ale nie było wielkim zaskoczeniem, gdy po godzinie gry został on zastąpiony po zaledwie jednym strzale.

Endrick będzie miał więcej okazji, który pokazał już swoją jakość, strzelając mocnymi bramkami przeciwko Realowi Valladolid w La Liga i Stuttgartowi w pierwszym meczu Ligi Mistrzów w Madrycie. Ale kibice Madrytu też będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Mieszany wieczór Camavingi po powrocie po kontuzji

Kiedyś był to taki wieczór, w którym Luka Modrić i Toni Kroos zdominowaliby grę jako starterzy Realu Madryt – ale czasy się zmieniły. Obecnie bardziej prawdopodobne jest, że Modrić będzie grał na ławce rezerwowych w wieku 39 lat (tak było zeszłego wieczoru), natomiast decyzja Kroosa o przejściu na emeryturę tego lata w wieku 34 lat zaskoczyła wszystkich.

Madryt od dawna miał gotowy plan sukcesji z Aurelienem Tchouamenim i Eduardo Camavingą, ale obaj musieli poczekać na chwilę za tymi dwoma świetnymi pomocnikami. Tchouameni miał w tym sezonie czasami problemy pod nieobecność Kroosa, a był to pierwszy występ Camavingi w tym sezonie po kontuzji kolana, której doznał w sierpniu, przed zwycięstwem w Superpucharze UEFA z Atalantą.

To była najmłodsza jedenastka Madrytu w Lidze Mistrzów od pięciu lat, mając 25 lat i 247 dni, a mając 26 lat Federico Valverde był jedynym zawodnikiem pomocy lub ataku starszym niż 24 lata. Camavinga wniósł wraz z Tchouamenim bardzo potrzebną energię i pokazał się z dobrej strony. błyska w pierwszej połowie, ale jego wieczór zepsuł rzut karny, który oddał w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie – podnosząc ręce po rzucie wolnym Edona Zhegrovej.

Camavinga oddaje rzut karny (SAMEER AL-DOUMY/AFP via Getty Images)

Można dyskutować, czy było to nienaturalne, czy nie, ale było okrutne w stosunku do zawodnika, który poza tym wyglądał na cieszącego się powrotem po kontuzji. Żółta kartka w 59. minucie i zmiana w 67. minucie podsumowały frustrujący wieczór dla Francuza.

Co dalej z Realem Madryt?

Sobota, 5 października: Villarreal w La Liga (u siebie), La Liga, 20:00 w Wielkiej Brytanii, 15:00 ET