Podejrzewa się, że bomba z czasów II wojny światowej leżała na japońskim lotnisku

Wybuch bomby w USA pozostawił ogromny krater na lotnisku Miyazaki, co spowodowało odwołanie prawie 90 lotów.

Detonacja amerykańskiej bomby, zrzuconej prawdopodobnie podczas II wojny światowej, wymusiła zamknięcie regionalnego lotniska w Japonii.

Zakopane uzbrojenie eksplodowało w środę w pobliżu pasa startowego lotniska Miyazaki na południowej japońskiej wyspie Kiusiu. Wybuch uszkodził pas startowy, uziemiając wszystkie 87 lotów zaplanowanych na dany dzień.

Miyazaki, które służyło jako baza dla pilotów „kamikadze”, zamknęło pas startowy w środę wcześnie rano po tym, jak wybuch pozostawił pośrodku drogi kołowania krater o szerokości siedmiu metrów (23 stóp) i głębokości jednego metra (3,2 stopy) – poinformował urzędnik – podało Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki.

Zespół zajmujący się usuwaniem bomb z Japońskich Sił Samoobrony Lądowej ustalił później, że przyczyną eksplozji była amerykańska bomba, która została zakopana pod powierzchnią lądu i prawdopodobnie pochodziła z nalotu z czasów wojny – dodał urzędnik.

Według lokalnego nadawcy MRT nie zgłoszono żadnych obrażeń, ale nagrania z kamer na żywo pokazały, że samolot kołował w pobliżu miejsca wybuchu, około 100 metrów (109 jardów) od budynku terminala.

Rzecznik rządu Yoshimasa Hayashi powiedział, że pas startowy zostanie ponownie otwarty w czwartek rano, po zakończeniu prac naprawczych mających na celu wypełnienie dziury.

Według strony internetowej lotniska, dotknięte loty były obsługiwane przez JAL, ANA i inne linie lotnicze łączące Miyazaki z miastami takimi jak Tokio, Osaka i Fukuoka.

Mapa Japonii pokazująca Tokio i Miyazaki [Al Jazeera]

Baza „Kamikaze”.

Według strony internetowej miasta Miyazaki lotnisko Miyazaki było od 1943 r. do końca II wojny światowej bazą japońskiej marynarki wojennej, skąd setki młodych pilotów „kamikaze” wyruszało w swoje ostatnie misje.

Urzędnik ministerstwa transportu zauważył, że na lotnisku znaleziono już wiele niewybuchów amerykańskich bomb.

Ponad 79 lat od zakończenia wojny w całej Japonii wciąż można znaleźć niewybuchy powstałe w wyniku intensywnych nalotów.

Siły Samoobrony podały, że w roku podatkowym 2023 usunięto łącznie 2348 bomb o masie 37,5 tony.

Zrodlo