Włochy i Szwajcaria modyfikują swoje granice w Alpach, jaki jest powód tej zmiany?

Włochy i Szwajcaria są w trakcie na nowo zdefiniować część wspólnej granicy ze względu na topnienie lodowców, które w przeszłości wyznaczały naturalną granicę między obydwoma krajami.

Obszar, o którym mowa to położony w regionie Alpw pobliżu jednego z najbardziej znanych szczytów w okolicy, Matterhorn, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gór w Europie i ważnego celu turystycznego. Propagatorem tej aktualizacji granic granicznych jest m.in skutki globalnego ocieplenia, które przyspieszyło cofanie się lodowców i znacząco zmienił górski krajobraz.

Chociaż granice państw często uważa się za stałe, Wiele odcinków granicy włosko-szwajcarskiej wyznaczają cechy naturalne, takie jak lodowce i pola śnieżne. Jednak szybkie odwilż tych formacji zmusza oba kraje do podjęcia działań w celu dostosowania swoich limitów. W 2023 roku oba rządy zgodziły się na modyfikację granicy, Szwajcaria oficjalnie zatwierdziła zmiany, a Włochy są w trakcie robienia tego samego.

Co się dzieje w Alpach?

W ostatnich latach topnienie lodowców w Alpach było dramatyczne. Zdaniem Matthiasa Hussa, glacjologa z ETH Zurich i dyrektora GLAMOS, szwajcarskiej sieci monitorowania lodowców, Szwajcaria straciła 4% objętości swojego lodowca w 2023 r., co zostało przekroczone jedynie przez rekordową utratę 6% w 2022 r.. Tendencja ta w dalszym ciągu wpływa na Europę, kontynent najszybciej ocieplający się.

Oprócz wpływu na granice, Cofanie się lodowców wzbudziło obawy o bezpieczeństwo gór i dostawy świeżej wody, niezbędnej dla lokalnej ludności.. Zmiana granic państw to tylko jeden z wielu skutków, jakie to zjawisko wywiera na środowisko i życie ludzi.



Zrodlo