Sowore żąda uwolnienia Nnamdiego Kanu, zatrzymanych demonstrantów

Omoyele Sowore, kandydat Afrykańskiego Kongresu Akcji (AAC) na prezydenta w 2023 r., wezwał we wtorek do natychmiastowego uwolnienia Nnamdiego Kanu, przywódcy rdzennej ludności Biafry (IPOB).

Kanu, któremu Federalny Wysoki Trybunał w Abudży postawił zarzuty o zdradę stanu, został ponownie aresztowany w czerwcu 2022 r., prawie cztery lata po ucieczce z kraju po nalocie wojskowym na jego rezydencję w Afara-Ukwu, niedaleko Umuahia w stanie Abia, we wrześniu 2017.

Sowore, który 1 października wziął udział w ogólnokrajowym proteście przeciwko głodowi i złym rządom, oznaczony tagiem #FearlessInOctober w Lagos, argumentował, że rząd Nigerii prześladuje Kanu za popieranie secesji swojego ludu od Nigerii.

Działaczka na rzecz praw człowieka i założycielka ruchu #RevolutionNow zażądała także natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia protestujących zatrzymanych podczas sierpniowych protestów #EndBadGovernance, a także aresztowanych w trakcie ruchu #EndSARS od 2020 roku.

Sowore skrytykował przywódców Nigerii, stwierdzając, że celowo uczynili życie ludności nie do zniesienia. Zauważył: „Celowo uprzykrzali życie naszemu ludowi. Są rabusiami w jakiejkolwiek branży. Nasza niezależność zaczyna się teraz; bo o niepodległość, którą uzyskaliśmy w 1960 r., o nią walczyli. Walczymy o nową niepodległość.”

Sowore podkreślił, że rewolucja rozpoczęła się w 2019 roku wraz z ruchem #RevolutionNow, gdyż jego zdaniem to jedyna droga do uratowania kraju.

„ Częścią tego, o co ich prosimy, jest uwolnienie wszystkich osób przetrzymywanych dzisiaj w Kadunie, Abudży, Katsinie i Kano. Rząd federalny musi ich dzisiaj zwolnić. Jeśli do końca dzisiejszego dnia nie zwolnią wszystkich zatrzymanych protestujących #EndBadGovernance i niektórych osób #EndSARS w 2020 r., ujawnimy kolejny kierunek działań.

Kontynuował: „Wspólnie pracujemy nad wydaniem. Jednym z powodów, dla których protestujemy, jest zapewnienie natychmiastowego uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych nielegalnie przetrzymywanych w więzieniach, którym postawiono zarzuty fałszywych przestępstw, w tym zdrady stanu zagrożonych karą śmierci, co objęłoby Nnamdi Kanu, który naszym zdaniem jest w ten sposób prześladowany przez państwo nigeryjskie, ponieważ wyraził on chęć swojego narodu do odłączenia się od Nigerii. Mają prawo pozostać lub opuścić Nigerię. Naszym zdaniem nie będziemy całkowicie uniemożliwiać nikomu pobytu lub przebywania w Nigerii”.

Zastanawiając się nad niepodległością Nigerii, Sowore argumentował, że kraj nie osiągnął jeszcze prawdziwej wolności, wzywając obywateli do podjęcia działań na rzecz prawdziwej niepodległości.

„Wezwaliśmy Nigeryjczyków, aby wykazali się prawdziwą niepodległością, ponieważ niepodległość przyznana Nigeryjczykom w 1960 r. stała się ciężarem dla obywateli Nigerii, a częścią problemu w 1960 r. jest to, że uzyskaliśmy niezależność flagi, a nie prawdziwą niepodległość, więc zostajemy przeniesieni do białych kolonialistów do wewnętrznego kolonializmu”.

Na zakończenie zachęcił Nigeryjczyków do rozpoczęcia szeregu działań mających na celu zapewnienie prawdziwej niepodległości, stwierdzając: „Jesteśmy bardzo pewni, że ten kraj potrzebuje rewolucji. Nic poza rewolucją nie może wyzwolić Nigeryjczyków z ludzkich okowów (ucisku)”.

Zrodlo