Burmistrz podkreśla "kroki do przodu" kandydatury na Europejską Stolicę

Burmistrz Granady, Marifrán Carazo, podkreślił w poniedziałkowe popołudnie pracę wykonaną przez członków projektu na rzecz kandydatury miasta na Europejską Stolicę Kultury w 2031 r., przedstawiając „kroki naprzód” w zadaniu, które „jednoczy” i w którym chcą „zaangażować” obywateli i „wzmocnić” przemysł stolicy Alhambry wokół wiedzy i tkanki społeczno-kulturowej.

Dawał temu wyraz w wystąpieniach dla mediów przed Zgromadzeniem Ogólnym, które zostało zwołane w celu zatwierdzenia statutu stowarzyszenia „Granada CEC 2031”, na mocy którego kandydaturze nadano status prawny w celu ułatwienia rozwoju relacji z nim nich oraz jako kanał uczestnictwa obywateli zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Partnerami założycielami tej grupy będą: Rada Miasta Granady, UGR, Rada Prowincji Granady, Wyższa Rada ds. Badań Naukowych (CSIC) i Izba Handlowa.

Carazo, który w tym projekcie położył szczególny nacisk na rolę UGR, wskazał, że „Granada to kraina, która inspiruje” i że „łączy to z tą pracą i ścieżką”, którą Rada Miejska wraz z komisarzami ds. kandydatura, poeta i dyrektor Instytutu Cervantesa, Luis García Montero; prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Madrycie David Jiménez-Blanco i była rektor UGR Pilar Aranda, profesor Wydziału Farmacji, a także instytucje i grupy „wzmocnią się, pragnąc”, aby miasto „w dalszym ciągu inspirowało twórców we wszystkich ich sztukach”.

Jak szczegółowo poinformowała Rada Miasta Granady w komunikacie prasowym z ubiegłej niedzieli, Granada rozpoczyna projekt mający na celu zdobycie Europejskiej Stolicy Kultury w 2031 r. od zatwierdzenia w najbliższy poniedziałek przez Zgromadzenie Ogólne tożsamości marki (motto, logo i melodia ) kandydatury Granady, która będzie podkreślać kreację miasta jako „inspirującej krainy uniwersalnych artystów i twórców oraz przemieniającego potencjału wiedzy”.

Tym samym jednomyślnie przyjęte motto brzmi: „Granada, kraina, która inspiruje i wiedza, która przemienia”, natomiast logo identyfikacyjne, zaprojektowane przez Sergio Garcíę Sáncheza, krajowego zwycięzcę ilustracji w 2022 r. i profesora rysunku na Uniwersytecie w Granadzie, składa się z projekt klucza na centralnym voussoirze półkolistego łuku, nawiązując do Bramy Sprawiedliwości i w nawiązaniu do jej symbolicznego znaczenia jako elementu dostępu do wiedzy.

Aspiracje Granady związane z Europejską Stolicą Kultury 2031 będą miały także charakterystyczną melodię stworzoną przez granadzkiego pianistę i kompozytora Estanislao Peinado Ferrera, członka Blues Band of Granada, grupy jazzowej założonej w 1986 roku i działającej do dziś, jak wyjaśniła Rada Miasta. Grenada na notatce.

Konkretnie chodzi o trzy z 15 punktów porządku obrad, które w najbliższy poniedziałek zostaną przedłożone do zatwierdzenia i informacji w ramach Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Stolicy Kultury, które odbywa się w Sali Plenarnej pod przewodnictwem burmistrza.

W ten sposób Grenada kończy organiczną, administracyjną i prawną strukturę swojej kandydatury, która rozpoczęła się 8 stycznia wraz z utworzeniem Biura Technicznego ds. Kandydencji Granady na Europejską Stolicę Kultury 2031, którego zadaniem jest między innymi opracowanie planu strategicznego, napisanie projekt kulturalny i artystyczny dla Granady lub promocja i rozpowszechnianie kandydatury.

W lutym ubiegłego roku w Carmen de los Mártires odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego w poniedziałek w stołecznym ratuszu ogłoszono nominacje trzech radnych: Garcíi Montero, Jiméneza-Blanco i Arandy, którzy wzięli udział w posiedzeniu z Granady.

Zrodlo