Indonezja oficjalnie doświadcza deflacji przez 5 kolejnych miesięcy

Wtorek, 1 października 2024 r. – 12:04 WIB

Dżakarta, VIVA – Indonezja oficjalnie doświadcza deflacji już od 5 miesięcy z rzędu. Zostało to ogłoszone przez Centralną Agencję Statystyczną (BPS) na konferencji prasowej dzisiaj, we wtorek, 1 października 2024 r.

Przeczytaj także:

BPS odnotowuje deflację na poziomie 0,12% we wrześniu 2024 r., na podstawie danych: Mamin i Tobacco

BPS ogłosił, że inflacja na poziomie 0,12 proc. nastąpi we wrześniu 2024 r. w ujęciu miesięcznym lub miesiąc po miesiącu (mtm). Tymczasem w ujęciu rocznym czy rok do roku (r/r) inflacja wyniosła 1,84 proc.

Wcześniej w sierpniu deflację także notowano na poziomie 0,03 proc., w lipcu 0,18 proc., w czerwcu 0,08 proc. i w maju 0,03 proc.

Przeczytaj także:

3 teorie inflacji, które wpływają na gospodarkę: przyczyny i skutki!

„Deflacja we wrześniu 2024 r. została odnotowana jako głębsza niż w sierpniu 2024 r. i jest piątą deflacją w 2024 r.” – powiedział pl. Szefowa Centralnej Agencji Statystycznej Amalia Adininggar Widyasanti na konferencji prasowej w biurze BPS w Dżakarcie, wtorek, 1 października 2024 r.

Pl. Szefowa Centralnej Agencji Statystycznej (BPS) Amalia Adininggar Widyasanti

Przeczytaj także:

Otwiera się na zielono, JCI ma szansę na odbicie w oczekiwaniu na dane o inflacji

Deflacja zwykle występuje w wyniku spadku ilości pieniądza krążącego w społeczeństwie i spadku popytu na towary. Według KBBI deflacja to wzrost wartości pieniądza, w tym poprzez zmniejszenie liczby banknotów w obiegu w celu przywrócenia siły nabywczej, której wartość spadła. Deflacja to zjawisko polegające na spadku cen na danym obszarze. Deflacja występuje na skutek braku pieniądza w obiegu, co powoduje spadek siły nabywczej społeczeństwa.

W ujęciu miesięcznym BPS odnotował również spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) z poziomu 106,06 w sierpniu 2024 r. do 105,93 we wrześniu 2024 r.

„We wrześniu 2024 r. deflacja wyniesie 0,12 proc. w ujęciu miesięcznym. Tymczasem rok do roku inflacja wyniesie 1,84 proc., a w ujęciu roku kalendarzowego lub począwszy od roku inflacja wyniesie 0,74 proc.” – powiedział.

Wyjaśnił, że grupami wydatków przyczyniającymi się do deflacji są żywność i napoje (mamin) oraz tytoń, przy deflacji wynoszącej 0,59 proc. W tym przypadku przyczyniło się to do deflacji na poziomie 0,17 proc.

Tymczasem istnieją towary, które przyczyniają się do inflacji, w tym świeże ryby i mielona kawa, z wkładem inflacyjnym wynoszącym 0,02 procent każdy.

„Czesne w akademiach lub na uniwersytetach, następnie stawki za transport lotniczy, a także produkowane maszynowo papierosy kretek przyczyniają się do inflacji wynoszącej 0,01 procent za sztukę” – powiedział.

Następna strona

„We wrześniu 2024 r. deflacja wyniesie 0,12 proc. miesięcznie. Tymczasem rok do roku inflacja wyniesie 1,84 proc., a w ujęciu roku kalendarzowego lub począwszy od roku inflacja wyniesie 0,74 proc.” – powiedział.

Następna strona



Zrodlo