Japan Crypto Review może otworzyć drzwi do niższych podatków, dedykowane fundusze ETF

Japonia ma rozpocząć przegląd krajowych przepisów dotyczących kryptowalut, otwierając możliwość niższych podatków od aktywów cyfrowych i potencjalnie torując drogę do wprowadzenia krajowych funduszy inwestujących w tokeny.

Agencja Usług Finansowych w nadchodzących miesiącach oceni, czy obecne podejście do regulacji kryptowalut w ramach ustawy o płatnościach jest odpowiednie, powiedział urzędnik agencji, prosząc o zachowanie anonimowości zgodnie z zasadami instytucji.

FSA sprawdzi, czy ustawa zapewnia odpowiednią ochronę inwestorów, ponieważ tokeny są wykorzystywane głównie do inwestowania, a nie do płatności, powiedział urzędnik. Może to prowadzić do zmian w ustawie lub przeklasyfikowania kryptowalut na instrumenty finansowe podlegające japońskiemu prawu inwestycyjnemu, powiedział urzędnik.

Reklasyfikacja aktywów cyfrowych za pomocą ustawy o instrumentach finansowych i giełdach wzmocniłaby zabezpieczenia inwestorów i zapoczątkowała inne „dramatyczne zmiany”, powiedział Yuya Hasegawa, analityk rynku w giełdzie kryptowalut bitbank Inc.

Zmiana ta zwiększyłaby wysiłki sektora mające na celu przekonanie urzędników do obniżenia podatku od zysków z kryptowalut z aż 55 procent obecnie do 20 procent, zgodnie z innymi aktywami, takimi jak akcje, powiedział Hasegawa. Dodał, że „naturalnym” krokiem byłoby również zniesienie zakazu uruchamiania funduszy ETF zawierających tokeny.

Ścisłe przepisy

Urzędnik FSA odmówił komentarza na temat tego, co mogłoby się stać w przypadku reklasyfikacji, twierdząc, że nie ma żadnych przesądzonych wniosków i że nadchodzący przegląd może potrwać przez całą zimę.

Japońscy menedżerowie zajmujący się kryptowalutami od dawna wzywali do wprowadzenia mniej uciążliwych przepisów, aby ograniczyć koszty i pobudzić wzrost. Obecne przepisy są postrzegane jako rygorystyczne, co odzwierciedla wnioski wyciągnięte z poprzednich skandali. Jednym z najbardziej znanych było włamanie w 2014 r. i późniejsze bankructwo Mt.Gox z siedzibą w Tokio, wówczas największego miejsca handlu Bitcoinami. Japońska platforma DMM Bitcoin doświadczyła w tym roku naruszenia o wartości 320 milionów dolarów (około 2681 crore rupii) i do 28 października musi przedstawić FSA plan usprawnień biznesowych.

Jednocześnie japońskie firmy, takie jak Sony Group Corp., starają się wykorzystać technologię blockchain. Największy bank w kraju, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., rozważa emisję monet stabilnych – rodzaju tokena cyfrowego, który ma utrzymywać stałą wartość – zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2023 r.

Organy regulacyjne podjęły kroki w kierunku złagodzenia wymogów dotyczących notowań tokenów cyfrowych na giełdach kryptowalut za prezydentury Fumio Kishidy, który nadał priorytet web3 – terminowi odnoszącemu się do wizji Internetu zbudowanego wokół blockchainów. Jednak jego kadencja dobiega końca i nie jest jasne, czy jego oczekiwany następca Shigeru Ishiba również będzie mistrzem web3.

Działalność handlowa na japońskich giełdach aktywów cyfrowych zaczęła się w tym roku ożywiać, czemu sprzyja wzrost kursu Bitcoina i innych tokenów. Według danych CCData za sierpień tego roku, średnie miesięczne obroty na scentralizowanych japońskich giełdach zbliżają się do 10 miliardów dolarów (około 83 786 crore rupii), w porównaniu z 6,2 miliarda dolarów (około 51 947 crore rupii) w 2023 roku.

© 2024 Bloomberg LP

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)

Zrodlo