Kolejne państwo członkowskie NATO chce odgrodzić Rosję murem

Minister sprawiedliwości Emilie Mehl twierdzi, że Norwegia może wzorować się na sąsiedniej Finlandii, powołując się na kwestię nielegalnej migracji

Minister sprawiedliwości Emilie Mehl oświadczyła, że ​​Norwegia mogłaby wznieść płot wzdłuż swojej granicy z Rosją. Ten nordycki kraj, który dzieli ze swoim wschodnim sąsiadem granicę o długości 198 km, zainstalował już w 2016 r. 200-metrową barierę, powołując się na potrzebę ograniczenia napływu nielegalnych migrantów.

W kwietniu ubiegłego roku pobliska Finlandia rozpoczęła budowę własnego ogrodzenia z siatki stalowej, które do końca 2026 r. ma pokryć około 200 km (125 mil) liczącej 1340 km granicy kraju z Rosją.

Helsinki odnotowują wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia terytorium Rosji od 2022 r. Naród nordycki oskarżył Moskwę o celowe kierowanie migrantów z takich krajów jak Somalia i Syria na przejścia graniczne. Rosja odrzuciła te twierdzenia jako „bezpodstawne”.

W sobotę nadawca NRK zacytował wypowiedź Mehl, która widząc płot graniczny wzniesiony w sąsiedniej Finlandii, doszła do wniosku, że podobna bariera może być potrzebna również w Norwegii.

„Płot graniczny jest bardzo interesujący nie tylko dlatego, że może działać odstraszająco, ale także dlatego, że zawiera czujniki i technologię, która pozwala wykryć, czy ludzie zbliżają się do granicy” – dodał. – stwierdziła według raportu.




Minister dodał, że taki bariera mogłaby zostać wzniesiona na całej granicy z Rosją, co umożliwiłoby Oslo zamknięcie granicy w krótkim czasie.

Kiedy w 2016 r. władze norweskie postawiły pierwszą taką barierę, projekt spotkał się z krytyką ze strony niektórych krajowych polityków i aktywistów.

Powiedział to wówczas sekretarz prasowy ambasady rosyjskiej w Oslo Maksim Gurow „jest dla nas niezrozumiałe, jaką praktyczną konieczność będzie miało to ogrodzenie”.

W ciągu ostatnich kilku lat w kilku krajach nordyckich i bałtyckich zaczęły pojawiać się różne inicjatywy w zakresie budowy ogrodzeń, w kontekście rosnących napięć między NATO a Rosją w związku z konfliktem na Ukrainie.

Chociaż Norwegia jest jednym z założycielskich państw członkowskich NATO, Finlandia dołączyła do bloku wojskowego pod przewodnictwem USA w kwietniu 2023 r., powołując się na postrzegane zagrożenia dla bezpieczeństwa emanujące ze strony Rosji. W ten sposób Helsinki porzuciły trwającą od kilkudziesięciu lat politykę neutralności i znacznie obniżyły swoje tradycyjnie bliskie stosunki z Moskwą.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo