W najbliższy poniedziałek miasto zatwierdza swoją markę jako Europejską Stolicę Kultury, co jest atrakcyjne "inspirująca kraina"

Grenada rozpoczyna projekt mający na celu zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2031 r. od zatwierdzenia w najbliższy poniedziałek przez Zgromadzenie Ogólne tożsamości marki (motto, logo i melodia) kandydatury Granady, która będzie podkreślać wizerunek miasta jako „miasta inspirująca kraina uniwersalnych artystów i twórców oraz przemieniającego potencjału wiedzy.”

Tym samym jednomyślnie przyjęte motto brzmi: „Granada, kraina, która inspiruje i wiedza, która przemienia”, natomiast logo identyfikacyjne, zaprojektowane przez Sergio Garcíę Sáncheza, krajowego zwycięzcę ilustracji w 2022 r. i profesora rysunku na Uniwersytecie w Granadzie, składa się z projekt klucza na centralnym voussoirze półkolistego łuku, nawiązując do Bramy Sprawiedliwości i w nawiązaniu do jej symbolicznego znaczenia jako elementu dostępu do wiedzy.

Aspiracje Granady związane z Europejską Stolicą Kultury 2031 będą miały także charakterystyczną melodię stworzoną przez granadzkiego pianistę i kompozytora Estanislao Peinado Ferrera, członka Blues Band of Granada, grupy jazzowej założonej w 1986 roku i działającej do dziś, jak wyjaśniła Rada Miasta. Grenada na notatce.

Konkretnie są to trzy z 15 punktów porządku obrad, które w najbliższy poniedziałek zostaną przedłożone do zatwierdzenia i informacji w ramach Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Stolicy Kultury, które odbędzie się w Sali Plenarnej pod przewodnictwem burmistrza miasta, Marifrán Carazo, który podziękował „wysiłkom i zaangażowaniu” trzech komisarzy oraz członkom różnych zespołów roboczych, zwłaszcza Uniwersytetowi w Granadzie (UGR).

Walne Zgromadzenie zatwierdzi statut stowarzyszenia „Granada CEC 2031”, na mocy którego kandydatura otrzyma status prawny w celu ułatwienia rozwoju związanych z nią działań oraz jako kanału uczestnictwa obywateli zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Partnerami założycielami tej grupy będą: Rada Miasta Granady, UGR, Rada Prowincji Granady, Wyższa Rada ds. Badań Naukowych (CSIC) i Izba Handlowa.

W ten sposób Grenada kończy organiczną, administracyjną i prawną strukturę swojej kandydatury, która rozpoczęła się 8 stycznia wraz z utworzeniem Biura Technicznego ds. Kandydencji Granady na Europejską Stolicę Kultury 2031, którego zadaniem jest między innymi opracowanie planu strategicznego, napisanie projekt kulturalny i artystyczny dla Granady lub promocja i rozpowszechnianie kandydatury.

W lutym ubiegłego roku w Carmen de los Mártires odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego ogłoszono nominacje trzech radnych: poety i dyrektora Instytutu Cervantesa Luisa Garcíi Montero; prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Madrycie David Jiménez-Blanco i były rektor UGR, gdzie obecnie jest profesorem na Wydziale Farmaceutycznym Pilar Aranda.

VÍCTOR LUQUE ODPOWIEDZIALNY ZA PRZYGOTOWANIE KANDYDATURY

Podobnie profesor malarstwa UGR Víctor Luque Flores zostanie wyznaczony na koordynatora odpowiedzialnego za przygotowanie kandydatury, w której przedstawiono wstępny plan infrastruktury kulturalnej zaplanowanej na wspomnianą rocznicę.

Ze swojej strony Carazo podkreślił „transcendencję aspiracji miasta” obchodów w Granadzie w listopadzie przyszłego roku krajowego spotkania miast UNESCO, wydarzenia, które powstało po obecności Granady na światowym spotkaniu Miast Kreatywnych UNESCO w Portugalii oraz „ gdzie będziemy mieli możliwość uzyskania wsparcia zaproszonych miast.”

Podobnie poinformował o „ogromnej otwartości” Ministra Kultury Ernesta Urtasuna, z którym na prośbę samej burmistrz odbył spotkanie robocze w Albaicín, w którym towarzyszyli jej komisarze i członkowie komisji ds. Ministerstwo i Stolica Kultury.

Po wystąpieniu trzech komisarzy, którzy będą składać sprawozdania z postępów prac grup roboczych w zakresie opracowania ich wytycznych, sponsoringu i wsparcia kulturalnego, ogłoszone zostanie włączenie do kandydatury Wyższej Rady ds. Badań Naukowych.

Wsparcie „zdecydowane i istotne dla naszych aspiracji” – podkreślił burmistrz, „podczas gdy Granada, jako miasto posiadające największą liczbę ośrodków badawczych, poza Barceloną, Madrytem i Sewillą, dodaje wsparcie pierwszej instytucji związanej wiedzy i badań Hiszpanii” – dodał.

Uczestnicy otrzymają raport od specjalistycznej firmy doradczej „Tech Friendly” dotyczący doradztwa w zakresie formalizacji kandydatury przed Ministerstwem Kultury oraz studium strategicznego „aby skutecznie zrealizować wyzwanie naszego miasta”. Na koniec firma zajmująca się doradztwem komunikacyjnym „Doktor 13” złoży raport na temat projektu i działania strony internetowej oraz profili wszystkich sieci społecznościowych, które zostaną uruchomione po uzgodnieniu w ramach planu strategicznego.

Zrodlo