Lokalni naukowcy opracowują urządzenia ortopedyczne

Lokalni naukowcy opracowują urządzenia ortopedyczne

INQUIRER.net obrazy stockowe

MANILA, Filipiny — Naukowcy z Uniwersytetu Filipińskiego w Manili (UPM) — Krajowego Instytutu Zdrowia, opracowali innowacyjne i niedrogie urządzenie medyczne, które stabilizuje i podtrzymuje złamane kości.

Projekt ten, nazwany „projektem iFix”, ma na celu zapewnienie opłacalnej, produkowanej lokalnie alternatywy dla tradycyjnych metalowych stabilizatorów zewnętrznych, które często są drogie i niedostępne dla wielu pacjentów.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Dostępne lokalnie zewnętrzne systemy stabilizatorów spełniają to zadanie, ale chcemy znaleźć sposoby, aby zrobić to lepiej. Wytrzymałość lokalnie dostępnych konstrukcji nie została przetestowana, a ich użycie stanowi wyzwanie. Naszym pomysłem było opracowanie zewnętrznego systemu stabilizatora, który zostanie przetestowany pod kątem wytrzymałości, łatwości stosowania i przystępnej ceny” – powiedział dr Emmanuel Estrella, chirurg ortopeda i lider zespołu projektu iFix.

Zewnętrzne urządzenia stabilizujące służą do szybkiej i skutecznej stabilizacji złamań kości długich, np. rąk i nóg.

Składają się z zacisków i metalowych prętów, a szpilki wprowadzane są do kości przez skórę. Są one następnie łączone z ramą zewnętrzną. Urządzenia te można regulować zewnętrznie, aby zapewnić, że kości pozostaną w optymalnej pozycji podczas procesu gojenia.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Leczenie złamań

Leczenie złamań wymagających zewnętrznej stabilizacji kosztuje dziesiątki tysięcy pesos. Philippine Health Insurance Corp. pokrywa koszty procedur i urządzeń od 14 000 do 36 000 funtów.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zespół opracował i przetestował prototypy urządzenia, a chirurdzy ortopedzi oceniają je obecnie na kościach zwłok.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Chcieliśmy mieć pewność, że użytkownicy końcowi będą mogli z niego korzystać efektywnie i łatwo. Przeprowadzono badania biomechaniczne i konstrukcja zacisku wykazała dużą wytrzymałość, porównywalną z lokalnymi systemami stabilizatorów. Zastosowanie u rzeczywistych pacjentów będzie drugą fazą naszego badania” – powiedziała Estrella.

Zespół projektu iFix — składający się z Estrelli oraz inżynierów Jasona Pechardo, Eduardo Magdaluyo Jr. i Miguela Aljibe z Laboratorium Innowacji Chirurgicznych i Biotechnologii UPM — jest w trakcie uzyskiwania patentu na urządzenie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Planują współpracę z lokalnymi producentami przy produkcji systemu iFix na Filipinach. Oczekuje się, że inicjatywa ta pobudzi lokalny przemysł, jednocześnie zwiększając dostępność urządzenia.

Według naukowców projekt iFix wyróżniał się zastosowaniem mniej skomplikowanych komponentów i wykorzystaniem naturalnej elastyczności materiału do szybkiego łączenia z prętami, dzięki zawiasowi przypominającemu płatek. Taka konstrukcja umożliwiłaby ręczne dokręcenie i zachowanie tego samego poziomu regulacji, co powszechnie uznane stabilizatory Hoffmana.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Nasz obecny projekt składa się z mniejszej liczby komponentów, co pozwala obniżyć koszty, zapewniając jednocześnie funkcjonalność i niezawodność urządzenia. Naszym celem jest oferowanie czegoś pomiędzy modelami z najwyższej półki, które często są zbyt drogie, a tańszymi modelami, którym brakuje jakości” – powiedział Pechardo.



Zrodlo