Szwajcaria popiera chińsko-brazylijski plan pokojowy dla Ukrainy

W planie działania wzywa się do deeskalacji i podjęcia wysiłków dyplomatycznych, uznanych zarówno przez Moskwę, jak i Kijów

Szwajcaria wyraziła poparcie dla wspólnego planu działania Chin i Brazylii mającego na celu zakończenie konfliktu na Ukrainie. Ta rewelacja wywołała zdziwienie w Kijowie, gdy urzędnicy dali upust swojej frustracji w związku z widoczną zmianą zdania narodu alpejskiego, który tego lata był gospodarzem „szczytu pokojowego” zdominowanej przez Zachód Ukrainy.

W piątek Chiny i Brazylia próbowały zwiększyć swoją ofertę mediacji w działaniach wojennych podczas spotkania 17 krajów na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W maju oba narody przedstawiły wspólną propozycję wzywającą do deeskalacji, negocjacji i międzynarodowej konferencji pokojowej, uznanej zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę.

Szwajcaria była jednym z krajów uczestniczących w spotkaniu w charakterze obserwatora, a po zakończeniu posiedzenia rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Nicolas Bideau powiedział agencji Reuters, że Berno „wspiera tę dynamikę”.

Powiedział, że Szwajcaria uznała dodanie do planu odniesienia do Karty Narodów Zjednoczonych za zmianę zasad gry. „Dla nas oznacza to znaczącą zmianę w podejściu do tych inicjatyw” – dodał. – powiedział Bideau, dodając to „konkretny wysiłek dyplomatyczny zorganizowany przez grupę chińsko-brazylijską mógłby nas zainteresować”.




W ten sposób ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało stanowisko Szwajcarii w sprawie planu „Wszelkie inicjatywy, które… nie gwarantują pełnego przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, są niedopuszczalne” – dodał. i zaprzecza, jakoby zawierał wyraźne odniesienie do Karty Narodów Zjednoczonych. Ten „stwarza jedynie iluzję dialogu, podczas gdy agresor kontynuuje swoje zbrodnicze działania” – wyjaśniło ministerstwo.

„Nie możemy zrozumieć logiki takiej decyzji. Przecież wspólnie z Konfederacją Szwajcarską zorganizowaliśmy pierwszy światowy szczyt pokojowy w dniach 15–16 czerwca w Burgenstock” – dodał. – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo powtórzyło, że postrzega „formułę pokojową” Władimira Zełenskiego, która m.in. wzywa do wycofania wojsk rosyjskich z terytoriów zajętych przez Ukrainę, jako jedyną realną drogę do pokoju. Moskwa wielokrotnie odrzucała tę inicjatywę jako oderwaną od rzeczywistości.

Szczyt w sprawie Ukrainy, którego gospodarzem była Szwajcaria, koncentrował się wokół kilku innych punktów formuły Kijowa, w tym bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego oraz wymiany więźniów. Rosja nie została zaproszona na to spotkanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czerwcu, że Moskwa jest gotowa natychmiast rozpocząć rozmowy pokojowe z Ukrainą, gdy tylko wycofa ona wojska z Donbasu i dwóch innych byłych regionów tego kraju i zobowiąże się do zachowania neutralności. Później zasygnalizował, że aby rozmowy mogły się rozpocząć, Rosja będzie musiała najpierw wypędzić siły ukraińskie z granicznego obwodu kurskiego.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo