Rewolucja „stentów”: jak zmieniła leczenie zawału serca i uratowała miliony istnień ludzkich

W ciągu ostatnich 35 lat wprowadzenie „stentu” zrewolucjonizowało leczenie chorób sercowo-naczyniowych, zmieniając rokowanie w zawale mięśnia sercowego i osiągając zmniejszenie śmiertelności związanej z tą chorobą o 90%. do tego typu wydarzeń. Podkreśla to dr Soledad Ojeda, ordynator oddziału kardiologicznego szpitala Quirónsalud Córdoba, w oświadczeniu z okazji obchodów Światowego Dnia Serca, które odbędą się w przyszłą niedzielę.

„Stent” to mała metalowa platforma wszczepiana w tętnice serca w celu przywrócenia przepływu krwi i otwarcia zablokowanych lub bardzo wąskich tętnic. Od momentu pojawienia się jego ewolucja przebiega błyskawicznie, stając się jedną z najważniejszych innowacji w medycynie, zwłaszcza w dziedzinie kardiologii. Zdaniem dr Ojedy „stent to bez wątpienia tzw materiał medyczny, który miał największy wpływ na rokowanie zawału serca ostra choroba mięśnia sercowego”, a jej zastosowanie pozwoliło pacjentom przetrwać epizody, które wcześniej były w większości śmiertelne.

Jak działa „stent”.

„Stent” jest miniaturowym dziełem inżynierii. Jest to metalowa rurkowata struktura, która poprzez cewnikowanie jest wprowadzana do chorej tętnicy i rozszerza się, utrzymując ją otwartą. Pozwala to na przywrócenie przepływu krwi, niezbędne, aby mięsień sercowy otrzymywał niezbędny tlen. Zatkane tętnice są jednym z głównych czynników prowadzących do zawału serca, ponieważ tkanka serca zaczyna obumierać, jeśli nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych.

Doktor Francisco José Hidalgo, kardiolog interwencyjny w szpitalu Quirónsalud Córdoba, wyjaśnia, że ​​najczęstszą przyczyną zawału serca jest pęknięcie blaszki miażdżycowej, czyli nagromadzenie tłuszczu w tętnicach. Kiedy płytka pęka, płytki krwi rozpoznają lipidy jako substancję obcą i tworzą skrzeplinę, która może częściowo lub całkowicie zablokować tętnicę. W takich przypadkach dotknięty mięsień sercowy zaczyna obumierać z powodu braku tlenu, dlatego konieczne jest szybkie działanie.

Czas jest tu kluczowy: praca z czasem w sali hemodynamiki

Leczenie zawału serca poprzez wszczepienie stentu to wyścig z czasem. Zdaniem dr Hidalgo „konieczne jest udanie się na pogotowie, jeśli wystąpią takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, duszność lub utrata przytomności”. Im szybszy przepływ krwi zostanie przywrócony do zatkanej tętnicy, tym mniej uszkodzeń serca. Zespół medyczny w porozumieniu ze specjalistami z różnych dziedzin, uruchamia stoper od chwili w którym rozpoznaje się zawał serca, w celu rozwiązania problemu w czasie krótszym niż 120 minut, a najlepiej w czasie krótszym niż 60, jeśli szpital dysponuje natychmiastowym sprzętem do cewnikowania.

Ta procedura otwierania zablokowanej tętnicy radykalnie zmieniła częstość przeżycia u pacjentów po zawale serca. Przed wynalezieniem stentu wiele osób nie miało możliwości leczenia, a śmiertelność w ostrej fazie zawału serca była niezwykle wysoka. Dziś śmiertelność podczas hospitalizacji spadła poniżej 10%.

Globalny wpływ: każdego roku w Hiszpanii wszczepia się ponad 75 000 stentów

Użycie „stentu” nie jest odosobnionym przypadkiem. w Hiszpanii każdego roku ponad 75 000 osób wymaga umieszczenia jednego takiego miejsca z powodu chorób serca, a ponad połowa tych przypadków ma związek z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Dane te pokazują znaczenie „stentu” w leczeniu chorób układu krążenia i jego rolę w zmniejszaniu śmiertelności w krytycznej fazie zawału serca.

Według słów doktora Ojedy: „Ewolucja technologii medycznej w ciągu tych 35 lat pozwoliła nam ulepszyć zarówno materiały, jak i technikidzięki czemu „stent” stał się rozwiązaniem szybkim, skutecznym i bezpiecznym”.

Zrodlo