W Danii odkryto dziesiątki „wyjątkowo dobrze zachowanych” szkieletów Wikingów: „Naprawdę niezwykłe”

Archeolodzy z Muzeum Odense na zachód od Kopenhagi odkryli w Danii pięćdziesiąt „wyjątkowo dobrze zachowanych” szkieletów Wikingów, wraz z pięcioma poddanymi kremacji grobami.

„To naprawdę niezwykłe znaleźć na raz tak wiele dobrze zachowanych szkieletów, jak te odkryte w Åsum” – powiedział w oświadczeniu kustosz muzeum Michael Borre Lundø. „To odkrycie daje niezwykłe możliwości przeprowadzenia szerokiego zakresu analiz naukowych, które mogą ujawnić więcej na temat ogólnego stanu zdrowia, diety i pochodzenia pochowanych osób. Analizy mogą nawet ujawnić, czy pochowani wikingowie byli spokrewnieni, co byłoby szczególnie istotne, ponieważ nigdy nie było to badane w podobnych grobach.”

Według muzeum szkielety odnajdywano w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w duńskiej wiosce Åsum niedaleko Odense w Danii i zakopano je wraz z artefaktami spoza kraju, co stanowi dowód, że podróżowały one za granicę w celach handlowych – twierdzi muzeum.

Archeolodzy z Muzeum Odense na zachód od Kopenhagi odkryli w Danii pięćdziesiąt „wyjątkowo dobrze zachowanych” szkieletów Wikingów, wraz z pięcioma poddanymi kremacji grobami. (Reuters/Tom Little)

„Groby w Åsum są tak dobrze zachowane, że być może po raz pierwszy możliwe będzie przeprowadzenie specjalnych analiz aDNA większości szkieletów, czyli analiz DNA na starożytnym materiale” – Sarah Croix, profesor nadzwyczajny i doktor z Wydziału archeologii i studiów nad dziedzictwem na Uniwersytecie w Aarhus, stwierdził w oświadczeniu. „To będzie niezwykle ekscytujące dowiedzieć się, skąd pochodzą ci ludzie i czy pochowano tu te same rodziny przez wiele pokoleń”.

Lundø powiedział, że wysoki poziom wody i dobre warunki glebowe zapobiegają rozkładowi szkieletów.

1000-letni skarb wikingów ukryty w ziemi: „UNIKALNE ZNALEZIENIE”

Broszka Wiking

Konserwator w Muzeum Odense pokazuje broszkę znalezioną w miejscu pochówku z epoki Wikingów. (Reuters/Tom Little)

„Normalnie, gdy odkopujemy groby Wikingów, mielibyśmy szczęście, gdyby w grobie oprócz wyposażenia grobu pozostały dwa zęby” – wyjaśnił – „ale tutaj mamy w pełni zachowane szkielety. Szkielety są niesamowite. Są takie dobrze zachowane. Jest pięć palców u rąk i nóg, a to otwiera zupełnie nowe możliwości odkryć.

Niektóre szkielety zakopano z przedmiotami takimi jak noże, broszki, szklane perły, a nawet wóz.

Kobieta została pochowana w wozie, którym prawdopodobnie podróżowała” – powiedział Lundø. „Musimy sobie wyobrazić, że została pochowana wraz ze swoimi najlepszymi ubraniami i dobytkiem. Otrzymała piękny naszyjnik ze szklanych paciorków, żelazny klucz, nóż z rękojeścią ze srebrną gwintem i, co najważniejsze, mały odłamek szkła, który mógł służyć jako amulet. U stóp wozu znajdowała się pięknie zdobiona drewniana skrzynia, której zawartości do dziś nie znamy.”

Miejsce wykopalisk

Widok z drona przedstawia archeologów pracujących przy wykopaliskach w miejscu pochówku z epoki Wikingów znalezionym we wsi Aasum w Danii, 25 września 2024 r. (Reuters/Tom Little)

EKSPERCI ZSZOKOWANI PO ODKRYCIU ZWŁOK ŚREDNIOWIECZNEGO ŚWIĘTEGO KATOLIKA, ZNALEZIONYCH W NIEZWYKŁYM STANIE

W innym grobie obok kobiety znajdowała się trzyczęściowa broszka z brązu, czerwone szkło, żelazny nóż i mały kawałek kryształu górskiego, co, jak zauważył Lundø, nie jest naturalne w Danii. Powiedział, że prawdopodobnie został przywieziony z Norwegii.

„Kilka przedmiotów z wielu grobów w Åsum wskazuje, że pochowani Wikingowie byli powiązani z międzynarodowymi sieciami handlowymi, które rozwinęły się w epoce Wikingów” – powiedział.

pozostałości szkieletu

Archeolog wykopuje szkielety w jamie na miejscu pochówku z epoki Wikingów we wsi Aasum w Danii. (Reuters/Tom Little)

Wykopy przeprowadzono w ramach przygotowań do remontu sieci energetycznej.

Choć groby te należały do ​​osób o wysokim statusie, większość szkieletów należała do społeczności rolników – stwierdziło muzeum.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 2000 metrów kwadratowych na wschód od Odense i prawdopodobnie pochodzi z IX i X wieku.

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

Zrodlo