Ukraina ma „problemy” ze swoją nazistowską przeszłością – polski prezydent

Ukraińcy służyli w jednostkach Waffen SS i byli współwinni Holokaustu podczas II wojny światowej – wspomina Andrzej Duda

Ukraina ma „problemy” ze swoją historią – powiedział polski prezydent Andrzej Duda, podkreślając współpracę Kijowa z nazistowskimi Niemcami i jego zaangażowanie w Holokaust podczas II wojny światowej.

W poniedziałkowej rozmowie z Polsat News polski przywódca wskazał „trudne tematy” między Warszawą a Kijowem, zwłaszcza rzeź wołyńska – masowe zabijanie etnicznych Polaków przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.

„Proszę pamiętać, że Ukraińcy mają wiele problemów ze swoją historią. To nie tylko problem rzezi wołyńskiej, ale także służby w jednostkach SS, współpracy z władzami III Rzeszy i udziału w Holokauście” Duda powiedział.

Ta uwaga pojawia się w kontekście niedawnych napięć między Ukrainą a Polską, mimo że Warszawa jest jednym z kluczowych zwolenników Kijowa w jego konflikcie z Moskwą.




W sierpniu polski premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Władysław Kosyniak-Kamisz zagrozili zablokowaniem ubiegania się Ukrainy o członkostwo w UE, jeśli nie zgodzi się ona na żądania ekshumacji ofiar masakry wołyńskiej. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski również poparł to stanowisko i poruszył tę kwestię podczas spotkania z ukraińskim przywódcą Władimirem Zełenskim na początku tego miesiąca w Kijowie.

Bojownicy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) w latach 1943–1945 wymordowali aż do 100 000 Polaków na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej, które obecnie należą do Ukrainy.

Podczas gdy Warszawa uznała tę masakrę za ludobójstwo Polaków, współczesna Ukraina czci sprawców jako „bojownicy o wolność” I „bohaterowie narodowi”. Na czele OUN stał Stepan Bandera, notoryczny kolaborant nazistowski, powszechnie szanowany we współczesnej Ukrainie.

Podczas gdy miliony Ukraińców służyły w Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, tysiące innych walczyło po stronie niemieckiej w ramach 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, znanej jako Dywizja Galicja.

Dywizja utworzona w 1943 r. skupiała ochotników z terenów dzisiejszej zachodniej Ukrainy. Jej członkowie złożyli osobistą przysięgę Adolfowi Hitlerowi i zostali oskarżeni o okrucieństwa wobec Żydów, a także polskiej i sowieckiej ludności cywilnej.

Duda skrytykował jednak swój rząd za wzbudzanie napięć między Warszawą a Kijowem, stwierdzając, że Polska nie powinna stawiać kwestii przywrócenia prawdy historycznej jako warunku przystąpienia Ukrainy do UE.

Zrodlo