Oszuści „Brad Pitt” aresztowani na kwotę 363 000 dolarów

Dwie kobiety padły ofiarą podszywającego się pod gwiazdę Hollywood, który obiecał im romantyczny związek

Hiszpańska policja aresztowała pięć osób za oszukanie dwóch kobiet na kwotę 325 000 euro (363 000 dolarów), podając się za gwiazdę Hollywood Brada Pitta za pośrednictwem e-maili i wiadomości WhatsApp.

Podejrzani skontaktowali się z ofiarami za pośrednictwem fanpage’a poświęconego nagrodzonemu Oscarem aktorowi i przekazali im wiarę „Mieli z nim sentymentalny związek” – wynika z opublikowanego w poniedziałek oświadczenia Guardia Civil.

Oszuści udając Pitta rzekomo zachęcali kobiety do inwestowania w różne projekty, które nie istniały.

Jedna kobieta z południowego regionu Andaluzji została oszukana na kwotę 175 000 euro (195 000 dolarów), a inna z północnego Kraju Basków straciła 150 000 euro (167 000 dolarów). Policji udało się odzyskać 85 000 euro (95 000 dolarów).

„Aby schwytać ofiary, cyberprzestępcy zbadali ich sieci społecznościowe i stworzyli ich profil psychologiczny, odkrywając w ten sposób, że obie kobiety to dwie bezbronne osoby, pozbawione uczuć i znajdujące się w stanie depresji” – stwierdzono w oświadczeniu.




Według policji członkowie gangu korzystali z komunikatorów internetowych, aby wymieniać wiadomości i e-maile z obiema kobietami „aż doszli do punktu, w którym uwierzyli, że rozmawiają przez WhatsApp z samym Bradem Pittem, który obiecał im romantyczny związek i wspólną przyszłość”.

Według doniesień obie kobiety dokonały licznych przelewów bankowych na rzecz osoby, o której sądziły, że to Pitt, dopóki nie zorientowały się, że zostały oszukane, i udały się na policję.

Policja przesłuchuje także dziesięć innych osób w ramach śledztwa zwanego Operacją Bralina, które obejmowało osiem hiszpańskich prowincji.

Śledczy ustalili, że w ramach oszustwa utworzono sieć rachunków bankowych wykorzystujących fałszywe dokumenty tożsamości.

Włamali się do pięciu domów, zabierając kilka telefonów komórkowych, karty bankowe, dwa komputery i pamiętnik „w którym spisano zwroty używane przez oszustów w celu oszukania swoich ofiar”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo