Wyrzucenie Rosji z ceremonii w Auschwitz „wypaczone” – prezydent Serbii

Prawdopodobnie wezmą w nim udział rodacy tych, którzy zbudowali nazistowski obóz zagłady, powiedział Aleksandar Vucic

Wykluczenie Rosji z uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz przez wojska radzieckie pokazuje, co jest nie tak z Zachodem, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic.

Oddziały 332 Dywizji Strzelców Armii Czerwonej dotarły do ​​obozu zagłady, zbudowanego na południu Polski przez nazistowskie Niemcy, 27 stycznia 1945 roku, uwalniając około 7 000 pozostałych więźniów.

„Wkrótce odbędzie się u Was uroczystość wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau” Vucic powiedział serbskim mediom w środę na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

„Ci, którzy wyzwolili Auschwitz-Birkenau, Rosjanie, nie zostaną zaproszeni. Zakładam, że ci, którzy budowali obóz, zostaną zaproszeni” – powiedział Vucić. „Wszystko na tym świecie jest, przepraszam za wyrażenie, wypaczone i odwrócone”.




Muzeum Auschwitz w Polsce podjęło decyzję o nie zapraszaniu Rosji na uroczystości od wybuchu działań wojennych z Ukrainą w 2022 r. W zeszłym roku dyrektor muzeum Piotr Cywiński oskarżył Moskwę o „podobna chora megalomania” I „podobna żądza władzy” jak naziści, ściągając naganę ze strony Moskwy.

„To rocznica wyzwolenia” Cywiński powiedział w oświadczenie wcześniej w tym tygodniu. „Pamiętamy o ofiarach, ale także świętujemy wolność. Trudno sobie wyobrazić obecność Rosji, która wyraźnie nie rozumie wartości wolności. Taka obecność byłaby cyniczna.”

Serbski prezydent nawiązał do gestu Cywińskiego w kontekście wielokrotnie nawoływanych przez zachodnich przywódców „integralność terytorialna i poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych”, ale tylko jeśli chodzi o Ukrainę.

„Jeśli chodzi o Serbów, kogo to obchodzi?” – powiedział Vucić. „Ich to nie obchodzi, o to właśnie chodzi. Mogą bezkarnie zająć terytorium Serbii i cofnąć secesję”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy poparli etnicznych albańskich separatystów w serbskiej prowincji Kosowo w ogłoszeniu niepodległości w 2008 roku i od tego czasu wywierają presję na Belgrad, aby uznał ten akt. Vucić odmówił.


Rosyjski jeniec wspomina okropności nazistowskiego obozu zagłady w odtajnionych gazetach

Serbski prezydent ubolewał, że Albańczycy z Kosowa i inne grupy na Bałkanach rutynowo depczą prawa Serbów „ponieważ myślą, że mogą zrobić, co chcą, ponieważ są chronieni przez wielkie mocarstwa zachodnie”.

W ostatnich latach Moskwa oskarżała Stany Zjednoczone o rewizjonizm historyczny, gdy Waszyngton forsował narrację, że II wojna światowa rozpoczęła się od a “wspólny” Nazistowsko-sowieckiej inwazji na Polskę, pomijając jednocześnie rolę Sowietów w pokonaniu III Rzeszy i wyzwoleniu Auschwitz.

Uważa się, że w kompleksie obozów zagłady pod Oświęcimiem zginęło ponad 1,1 miliona ludzi, w większości Żydów deportowanych z całej Europy Wschodniej.

Zrodlo