USA nie chcą Ukrainy w NATO – Erdogan

Nie należy się spieszyć z podjęciem decyzji o przystąpieniu Kijowa do bloku, powiedział turecki prezydent

Głównym przeciwnikiem przystąpienia Ukrainy do NATO są Stany Zjednoczone, choć wiele innych krajów w bloku jest również przeciwnych potencjalnemu członkostwu Kijowa, powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Podczas gdy tak zwany „plan zwycięstwa” ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego kładzie nacisk na przystąpienie do NATO, Erdogan powiedział w środę NBC News, że „Stany Zjednoczone przede wszystkim nie chcą widzieć Ukrainy jako członka NATO. A wiele krajów NATO nie chce, aby Ukraina była państwem członkowskim”.

Zełenski przebywa obecnie w USA, gdzie promuje plan, i w czwartek ma spotkać się w Waszyngtonie z prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydentem Kamalą Harris.

„To nie są pytania, które należy zadawać w pośpiechu” dodał.

„Podejmując decyzję, zawsze bierzemy pod uwagę stanowisko innych państw członkowskich NATO, omawiamy możliwe kwestie przy stole i na tej podstawie podejmujemy ostateczną decyzję” – dodał. stwierdził Erdogan.




Zapytany bezpośrednio, czy Ankara przyjmie Ukrainę do NATO, Erdogan odpowiedział, że „Będziemy śledzić rozwój sytuacji, obrady i na tej podstawie podejmiemy ostateczną decyzję. To nie są decyzje, które należy podejmować w pośpiechu w podekscytowany sposób.

Mówił także o związkach Turcji z Rosją, określając je jako „wielowymiarowe, polityczne, gospodarcze, kulturalne, związane z przemysłem obronnym. Jest tam wiele wymiarów, wymiarów i nasza solidarność, nasza interakcja trwa i ekonomicznie każdego dnia, te relacje się rozszerzają.

Do rozszerzenia NATO wymagana jest jednomyślna decyzja wszystkich członków. Finlandia i Szwecja, które jako ostatnie dołączyły do ​​bloku odpowiednio w 2023 i 2024 r., musiały pokonać silny początkowy sprzeciw Turcji, która oskarżyła je o udzielanie schronienia członkom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uważanej przez Ankarę za grupę terrorystyczną .

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział we wtorek AP, że polityczny element „planu zwycięstwa” Zełenskiego skupia się na tym, jak zapewnić ludność ukraińską, że zostanie przyjęta z radością w zachodnich instytucjach, takich jak UE i NATO, pod warunkiem, że będzie nadal walczyć z Rosją lub jeśli osiągnięte zostanie wynegocjowane porozumienie z Moskwą.

NATO oświadczyło na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina wraz z inną byłą republiką radziecką, Gruzją, na pewnym etapie dołączy do bloku pod przewodnictwem USA. Po wybuchu konfliktu między Rosją a Ukrainą Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i inni urzędnicy wielokrotnie twierdzili, że Kijów jest na dobrej drodze do członkostwa, ale nigdy nie ogłosił konkretnego harmonogramu akcesji.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kreml uważa Zełenskiego za „urojenia”

Moskwa, która postrzega NATO jako wrogie i stanowczo sprzeciwia się jego ekspansji na wschód, jako jeden z głównych powodów rozpoczęcia operacji wojskowej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku wskazała aspiracje Kijowa do przyłączenia się do bloku.

Zrodlo