Dubajska VARA ogłasza bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące marketingu kryptowalut

Dubaj stał się jedną z pierwszych jurysdykcji na świecie, która w 2022 r. wyjaśniła wymogi regulacyjne dla firm Web3, a organy regulacyjne wprowadzają obecnie zmiany w jego zasadach związanych z marketingiem zasobów cyfrowych. Organ regulacyjny ds. aktywów wirtualnych (VARA) ogłosił, że treści marketingowe związane z zasobami cyfrowymi powinny zawierać zastrzeżenie informujące ludzi, że angażowanie się w zasoby cyfrowe może być ryzykowne finansowo. Globalny rynek kryptowalut, obecnie wyceniany na 2,26 biliona dolarów, słynie z niestabilności, na którą stale narażony jest największy wpływ czynników mikroekonomicznych i makroekonomicznych.

Według VARA wszystkie firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi publikujące materiały promocyjne w Dubaju po 1 października muszą dodać zastrzeżenie powiedzenie„Aktywa wirtualne mogą stracić całą lub część swojej wartości i podlegają ogromnej zmienności”.

Władze Dubaju chcą ostrzec ludzi przed ryzykiem strat finansowych podczas handlu aktywami kryptograficznymi. Wyjaśniając charakterystykę aktywów wirtualnych, VARA podkreśliła, że ​​można je rejestrować w publicznych blockchainach i mogą one być przedmiotem oszustw, manipulacji i kradzieży.

W zaktualizowanych wytycznych dla wszystkich dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP) VARA wyjaśniła, że ​​wszelkie treści zawierające sprzeczne komunikaty lub informacje zapisane drobnym drukiem nie będą akceptowane przez organy regulacyjne. Zauważył również, że materiały marketingowe dotyczące aktywów cyfrowych nie mogą prowokować osób fizycznych do angażowania się w aktywa kryptograficzne ani przesyłania aktywów kryptograficznych na losowe adresy portfeli.

„Nowy Regulamin marketingowy będzie miał zastosowanie do całego marketingu lub związanego z wirtualnymi aktywami lub działaniami VA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub skierowanych do nich.

W marcu 2022 roku premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum oficjalnie powołał do życia VARA, aby nadzorować wzrost, rozwój i bezpieczeństwo sektora Web3. Wszyscy gracze Web3, którzy chcą rozpocząć działalność w Dubaju, muszą zidentyfikować się w VARA.

Nie jest to jednak jedyny organ regulacyjny, który podniósł uwagi dotyczące niewłaściwej promocji usług związanych z kryptowalutami. W 2022 r. Indyjska Rada Papierów Wartościowych i Giełd (SEBI) podobno wzbudziło obawy, że gwiazdy popierają usługi i produkty kryptograficzne. Później tego samego roku Indyjska Rada ds. Standardów Reklamowych (ASCI) zwróciła się do reklamodawców wirtualnych zasobów cyfrowych (VDA) o zamieszczenie zastrzeżenia, które brzmi: „Produkty kryptograficzne i transakcje NFT są nieuregulowane i mogą być bardzo ryzykowne. Może nie istnieć żadna możliwość regulacyjnego środka prawnego w przypadku jakichkolwiek strat wynikających z takich transakcji.”

W maju 2023 r. rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że wprowadzi zakaz zimnych rozmów w sprawie kryptowalut, aby powstrzymać nieuczciwe działania.

Zrodlo