Clara, obraz drenażu mózgów z Wysp Kanaryjskich: „U nas studia na uniwersytecie kosztują 400 euro”

Twórz dla nich talenty, którymi będą mogli cieszyć się za granicą. Wyspy Kanaryjskie to diament przyszłości, z którego często nie potrafimy skorzystać. W całej Europie występuje prawie 28 tysięcy kanarków wykorzystując wszystkie swoje możliwości pracy ze względu na niskie wynagrodzenia na archipelagu.

W Herrera w COPE Canarias rozmawialiśmy z jednym z nich. Clara Vázquez, Gran Canaria urodzenia, to prawda inżynierem i od dziewięciu lat pracuje jako pracownik naukowy i kończy A Doktorat na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech.

Klara nam to mówi Wybrał Niemcy do życia i kształtowania swojej kariery zawodowej, ponieważ the badania naukowe są bardzo ważne i jest to jeden z krajów europejskich, w którym nauka ma większy udział procentowy w swoim produkcie krajowym brutto. „Jest to już widoczne na uniwersytetach, ze względu na ich infrastrukturę i możliwości. dają nam młodych ludzi, bo tu się studiuje bardzo tanio”

„Kosztuje 400 euro rocznie, niezależnie od tego, czy robisz jeden przedmiot, 20, czy tyle, ile chcesz”.. Tak więc tego typu obiekty i możliwości, jakie dają młodym ludziom, którzy chcą się uczyć, bardzo mi się podobają, ponieważ Widzę, że poświęcenie, jakie wkładam w to, czego się uczę, procentuje– dodaje

Co więcej, podkreśla to podczas studiów zawsze możesz pracować jako stażysta i na dodatek „płacają mi około 300 euro miesięcznie, tzw W trakcie studiów zdobywałem doświadczenie akademickie. Wszystko W Hiszpanii nie masz takich możliwości, Tak naprawdę, niestety w naszym kraju ten wysiłek i poświęcenie nie są tak cenione”.

Jest bardzo ceniony profesjonalista. Clara wyjaśniła nam, że w Niemczech tzw badania są postrzegane jako inwestycja w przyszłość i jest w to bardzo silne zaangażowanie.

„W Niemczech nauka jest bardzo obecna. Wiedzcie, że wszystko, co zainwestujecie w naukę, edukację i badania, zwróci się wam w przyszłości” – wyjaśnia.

PRZYWÓDCY polityczni NIGDY nie traktowali nas priorytetowo

Klara nam to powiedziała Nikt ich nie pamięta, z wyjątkiem ich rodzin. Że wszyscy Kanaryjczycy, których zna, którzy wyjechali na studia za granicę, do tego niemieckiego kraju, „to ludzie wyluzowani i dość pracowici. Szkoda, że ​​nie docenia się lokalnych talentów… Jest ich trochę i to bardzo dobrze .” „.

Powiedział także, że zastanawia się, dlaczego następuje drenaż mózgów z archipelagu. Uważa, że ​​młodzi ludzie nigdy nie byli „głównym problemem dla przywódców, ponieważ zdarzały się inne sytuacje, które naznaczyły gospodarkę archipelagu, takie jak kryzys migracyjny czy gospodarczy”.

W Hiszpanii młodzi ludzie nigdy nie zostali umieszczeni na miejscu, na jakie zasługująnigdy nie było dla nas problemem to, że jesteśmy na pierwszym planie. Na Wyspach Kanaryjskich zawsze występowały poważne problemyNa przykład, kiedy byłem nastolatkiem: kryzys gospodarczy; teraz kryzys imigracyjny. Dlatego uważam, że przywódcy polityczni nigdy nie traktują nas priorytetowo” – mówi.

Clara wskazuje, że prawdą jest, że nastąpił znaczny wzrost liczby osób, które przeprowadzają się do Europy na studia, ale to nieprawda Wynika to również z tego, co przekazują przywódcy polityków, gdy jesteś nastolatkiem.

W jej przypadku opowiada, że ​​ona Pamięta Paulino Rivero, kiedy był prezydentem rządu Wysp Kanaryjskich, mówiąc młodym kanarkom wyjechać za granicę na studia. „I czy ci się to podoba, czy nie, masz 15, 16, 17 lat i to daje ci do myślenia, prawda? „Nawet prezydent Wysp Kanaryjskich mówi nam, żebyśmy nie jechali”.

„Co to znaczy? To bardzo mnie naznaczyło. Myślę, że reszta młodych ludzi też i ci, którzy zostają, mają coś takiego umowy i niepewne warunkico byłoby nie do pomyślenia za granicą, przynajmniej w Niemczech” – podkreśla.

CO POWIEDZIAŁEM RZĄDOWI WYSP KANARYJSKICH

Zapewnia to Clara Vázquez Gdybym miał okazję rozmawiać z prezydentem lub przedstawicielem rządu Wysp Kanaryjskich Wyjaśniłbym im to Muszą zmienić mentalność dotyczącą młodych ludzi i przyszłości. To znaczy, nadaj im znaczenie, na jakie zasługują.

„No cóż, jaPowiedziałbym, że zmieniają chipKtóry nie skupiaj się tylko na turystyceponieważ nie zapewni nam to długoterminowej stabilności. Nie będzie to nasze jedyne źródło zaopatrzenia i Mamy bardzo dobre możliwości geograficzne: mamy słońce, wiatr, morze, moglibyśmy być całkowicie zrównoważeni na poziomie energetycznym…. W takim razie powiedziałbym ci to zastanówmy się trochę nad tym, co mamy na Wyspach Kanaryjskich I? zaangażowany w najnowocześniejsze badania– podkreśla.

Oprócz, uważa, że ​​oba kanaryjskie uniwersytety powinny nawiązać więzi, wraz z młodzieżą, która jest na zewnątrz, nawiązując współpracę, oferując nam pobytyw celu stworzyć synergię i przyciągnąć nie tylko kanaryjskich studentów którzy są na zewnątrz, ale do Europejczycy, którzy chcą zbadać na naszych wyspach.

Zrodlo