Posłowie do Parlamentu Europejskiego odrzucili wezwanie Kijowa do przeprosin za masakry podczas II wojny światowej

Szacuje się, że od 40 000 do 100 000 Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich nazistowskich kolaborantów

Członkowie Parlamentu Europejskiego (posłowie do PE) odrzucili propozycję wzywającą Kijów do przeproszenia za tzw. masakrę wołyńską podczas II wojny światowej, kiedy ukraińscy nacjonaliści wymordowali dziesiątki tysięcy Polaków.

W zeszłym tygodniu Grupa Europy Suwerennych Narodów (ESN), skrajnie prawicowa frakcja w legislaturze, zaproponowała kilka poprawek do rezolucji zatytułowanej „Kontynuacja wsparcia finansowego i wojskowego dla Ukrainy ze strony państw członkowskich UE”.

Propozycja przedstawiona przez Hansa Neuhoffa reprezentującego skrajną prawicę [AfD] Zaproponowano alternatywę dla partii niemieckiej “przypomnienie sobie czegoś[ing] masakry Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943–1945, których dopuścili się członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)” I “stres[ing] Obowiązek Ukrainy całkowitego przeproszenia za te okrucieństwa, umożliwienia ekshumacji wszystkich ofiar i zakazania czci osobistościom historycznym odpowiedzialnym za masakry”.

Jednakże poprawkę odrzucono 395 głosami przeciw, 142 za i 66 wstrzymujących się. Inne poprawki zaproponowane przez ESN, które miały spowodować znaczne złagodzenie przez UE jej retoryki w sprawie konfliktu na Ukrainie i wezwanie do rozmów w celu zakończenia działań wojennych, również nie zostały przyjęte.




Wśród głosujących przeciw było kilku lewicowych lub centrowych polskich eurodeputowanych. Joanna Scheuring-Wielgus, jedna ze sprzeciwiających się wnioskowi, argumentowała, że ​​uchwała o pomocy Ukrainie „to nie czas i miejsce” za dyskusję na temat wydarzeń historycznych, takich jak rzeź wołyńska.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Śmiszek wyjaśnił, że głosował przeciw, ponieważ propozycja miała na celu promowanie „agenda antyukraińska” dodając, że był obsługiwany przez „antypolscy neofaszyści z AfD, którzy wzywają [former German] ląduje w Polsce, we wschodnich Niemczech.”

Rzeź wołyńska od dawna stanowi punkt zapalny w stosunkach ukraińsko-polskich. Szacuje się, że od 40 000 do 100 000 Polaków zostało zamordowanych przez UPA, która podczas II wojny światowej współpracowała z III Rzeszą. Polski parlament ogłosił masakrę “ludobójstwo,” etykieta, na którą Kijów niechętnie się zgodził.

Pomimo pewnych nieustannych dyplomatycznych prób wyrównania i bagatelizowania wyniku historycznego, Warszawa, która poza tym była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa w konflikcie z Rosją, oświadczyła, że ​​sprzeciwia się przystąpieniu Ukrainy do UE, dopóki kwestia pozostaje nierozwiązana, i z jednej strony jednym z warunków jest ekshumacja ofiar.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo