Google składa skargę przeciwko Microsoftowi, niezadowolony z praktyk przetwarzania w chmurze

Google, należący do Alphabet, złożył w środę skargę do Komisji Europejskiej w sprawie antykonkurencyjnych praktyk Microsoftu mających na celu zwabienie klientów na platformę chmurową Azure firmy Microsoft.

Google, którego największymi rywalami w dziedzinie przetwarzania w chmurze są Microsoft i Amazon Web Services, stwierdziło, że Microsoft wykorzystuje swój dominujący system operacyjny Windows Server do odpierania konkurencji.

Amit Zavery, wiceprezes Google Cloud, powiedział, że Microsoft nakazał klientom płacenie 400% marży, aby zapewnić działanie systemu Windows Server u konkurencyjnych dostawców usług w chmurze. Nie jest tak w przypadku korzystania z platformy Azure. Zavery powiedział, że użytkownicy konkurencyjnych systemów chmurowych również otrzymają późniejsze i bardziej ograniczone aktualizacje zabezpieczeń.

Google wskazał na badanie przeprowadzone w 2023 r. przez organizację świadczącą usługi w chmurze CISPE, które wykazało, że europejskie firmy i organy sektora publicznego płacą do 1 miliarda euro (1,12 miliarda dolarów) rocznie z tytułu kar licencyjnych Microsoft.

W lipcu Microsoft osiągnął porozumienie o wartości 20 milionów euro w celu rozstrzygnięcia skargi antymonopolowej dotyczącej praktyk licencyjnych dotyczących przetwarzania w chmurze z CISPE, co pozwoliło uniknąć dochodzenia UE. Umowa nie obejmowała jednak Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform i AliCloud, co wywołało krytykę ze strony dwóch pierwszych firm.

Microsoft oświadczył, że polubownie rozwiązał podobne obawy europejskich dostawców usług w chmurze, dodając, że Google ma nadzieję, że będą kontynuować postępowanie sądowe.

„Spodziewamy się, że Google nie przekona europejskich firm, nie przekona także Komisji Europejskiej” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik Microsoftu.

Google twierdzi, że Microsoft pozwolił klientom korzystać z aplikacji do współpracy Teams, nawet jeśli preferowali alternatywy i korzystali z tego samego podręcznika dla platformy Azure.

„Teraz nadszedł czas na działanie” – powiedział Zavery. „Jeśli nic nie nastąpi teraz, rynek usług w chmurze będzie coraz bardziej restrykcyjny”.

Google twierdzi, że jedynie działania regulacyjne położą kres „uzależnieniu Microsoftu od sprzedawców” i wyrównają szanse.

„Prosimy Komisję Europejską o podjęcie natychmiastowych działań. Prosimy ją, aby naprawdę przyjrzała się tej kwestii, pomogła klientom w podjęciu decyzji i zachowaniu ich opcji” – powiedział Zavery.

Google ogłosił, że udział w rynku Microsoft Windows Server i różnych produktów Microsoftu w europejskich firmach przekracza 70%.

Przez lata Microsoft pozwalał swoim produktom działać na dowolnym sprzęcie, takim jak laptopy, ale w 2019 roku wprowadził ograniczenia wchodząc do biznesu chmurowego.

Branża przetwarzania w chmurze w UE rośnie w tempie około 20% rocznie i ma ogromny potencjał. Badanie McKinsey przeprowadzone w kwietniu wykazało, że dwie trzecie firm w UE mniej niż połowę swoich obciążeń roboczych umieściło w chmurze.

Zrodlo