„Nominowani z list partyjnych uznani za rezygnację ze stanowiska rządowego nie będą mogli pełnić funkcji rządowych po rozpoczęciu kampanii”

MANILA, Filipiny – Kandydaci z grup z list partyjnych zostaną uznani za zrezygnowanych ze swoich stanowisk mianowanych po rozpoczęciu kampanii przed wyborami śródokresowymi w 2025 r., oznajmił w piątek przewodniczący Komisji ds. Wyborów (Comelec) George Garcia.

Wynika to z uchwały podjętej w środę przez komisję wyborczą.

„Urzędnik mianowany, który będzie kandydował na stanowisko w wyborach krajowych i lokalnych, uznany za zrezygnował z chwilą złożenia zaświadczenia o kandydowaniu. Jednak na liście partii uznaje się ich za zrezygnowanych dopiero pierwszego dnia kampanii, czyli 11 lutego” – powiedział Garcia na marginesie wydarzenia Special Kapihan w hotelu Manila Prince.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Garcia powiedział, że orzeczenie Sądu Najwyższego orzekło, że kandydatami z określonych list partyjnych nie są ci, którzy ubiegają się o mandat, ale organizacja, do której należą.

„Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie list partyjnych, że faktycznie kandydują nie sami kandydaci, a jeśli nie kandydują organizacje lub partie polityczne, do których należą” – dodał.

Ogłoszona w środę uchwała Comelec nr 11065 stwierdza, że ​​istnieje potrzeba zmiany art. 11 uchwały Comelec nr 11045 „aby zapewnić, że kandydaci z grup partyjnych, pełniący nominacje, w tym czynni członkowie Sił Zbrojnych Republiki Filipiny (AFP) oraz inni członkowie kadry kierowniczej i pracownicy korporacji będących własnością rządu lub kontrolowanych przez rząd, którzy przyjmą nominację od grupy z listy partyjnej, będą uważani za rezygnację ze stanowiska z chwilą rozpoczęcia okresu kampanii”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Uchwała Comelec nr 11045 wydana w sierpniu stwierdza jedynie, że „[n]Ominee sprawujący urząd mianowany lub wybieralny mogą w dalszym ciągu sprawować ten urząd nawet po przyjęciu ich nominacji.”

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Prawnik zwrócił się już wcześniej do Sądu Najwyższego o unieważnienie starego przepisu organu wyborczego ze względu na jego „niekonstytucyjność”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Według prawnika ds. wyborów Romulo Macalintala zasada ta „narusza art. 4, art. 9-B Konstytucji oraz istniejące orzecznictwo, zgodnie z którym żaden funkcjonariusz służby cywilnej nie może angażować się bezpośrednio ani pośrednio w jakąkolwiek działalność agitacyjną lub partyzancką”.

Tymczasem Garcia powiedział, że mianowani urzędnicy rządowi zostaną uznani za zrezygnowanych ze stanowiska po złożeniu przez nich zaświadczeń o kandydowaniu (COC) w wyborach śródokresowych w 2025 r.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zgodnie z art. 44 uchwały Comelec nr 11045 „[a]Każdą osobę zajmującą publiczne stanowisko lub stanowisko, w tym aktywnych członków AFP oraz innych członków kadry kierowniczej i pracowników korporacji będących własnością rządu lub kontrolowanych przez rząd, uważa się ipso facto za osobę, która zrezygnowała ze stanowiska i musi opuścić to stanowisko wraz z rozpoczęciem kadencji w zwykłych godzinach pracy w dniu, w którym kandydat złożył COC.”

W uchwale dodano także, że „[a]Żadna osoba zajmująca wybieralny urząd lub stanowisko nie będzie uważana za rezygnację z chwilą złożenia COC, niezależnie od tego, czy dotyczy tego samego, czy innego wybieralnego urzędu lub stanowiska.”

Ponadto Garcia podkreślił, że wszyscy kandydaci, którzy złożą swoje COC, zostaną uznani za kandydatów na swoje stanowiska dopiero po rozpoczęciu kampanii.

Garcia powiedział wcześniej, że po ostatnim dniu składania COC nie będzie możliwości zastępowania kandydatów ze względu na wycofanie się kandydata.

Kampania na stanowiska senatorskie i partyjne rozpoczyna się 11 lutego 2025 r., natomiast kampania w wyborach samorządowych rozpoczyna się 28 marca 2025 r.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

W okresie wyborczym od 12 stycznia 2025 r. do 11 czerwca 2025 r. zabronione jest nieuprawnione noszenie broni palnej lub śmiercionośnej, nieuprawnione korzystanie z personelu ochrony lub ochroniarzy, zmienianie granic okręgów wyborczych oraz zawieszanie wybranych urzędników bez zgody Comelec.



Zrodlo