Liczba uchodźców w Niemczech osiągnęła rekordowy poziom

Według ministra spraw wewnętrznych kraju zasoby stanowe i federalne są „prawie wyczerpane”.

Jak podała w piątek gazeta Neue Osnabrucker Zeitung, powołując się na dane rządowe, liczba uchodźców mieszkających w Niemczech osiągnęła w tym roku nowy najwyższy poziom.

Jak wynika z odpowiedzi rządu federalnego na wniosek Partii Lewicy w Bundestagu, na koniec czerwca 2024 r. w Niemczech żyło około 3,48 mln uchodźców, osób ubiegających się o azyl i osób objętych ochroną. Liczba ta wynosi około 60 000 więcej niż na koniec 2023 r. i więcej niż kiedykolwiek od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Mniej więcej jedna trzecia tych uchodźców, czyli około 1,18 miliona, przybyła z Ukrainy. Z danych wynika, że ​​ich liczba wzrosła o około 45 000 w porównaniu z końcem 2023 r. Drugą co do wielkości grupą są Syryjczycy.

Tymczasem liczba osób przeznaczonych do deportacji w dalszym ciągu spada – w czerwcu 2024 r. odnotowano około 266 000, czyli prawie 16 000 mniej niż na koniec 2023 r. Spadek podobno można przypisać wzmożeniu wysiłków w zakresie deportacji. Jednak według gazety w rzeczywistości niemożliwe jest zrealizowanie około 80% oczekujących deportacji ze względu na sytuację w krajach pochodzenia osób, które mają zostać wydalone.




Liczba osób ubiegających się o azyl stała się ostatnio przedmiotem sporów w debacie politycznej w Niemczech i w całej Europie.

W zeszłym tygodniu rząd kanclerza Olafa Scholza ogłosił, że Niemcy wzmocnią kontrole graniczne na co najmniej sześć miesięcy. Berlin rozpoczął wyrywkowe kontrole na swoich granicach z Francją, Holandią, Belgią, Luksemburgiem i Danią, rozszerzając w ten sposób system obowiązujący już na pozostałych granicach na całą granicę kraju.

Kraj nie ma innego wyboru, jak ma to miejsce w przypadku zasobów stanowych i federalnych „prawie wyczerpany” w sprawie uchodźców i osób ubiegających się o azyl – poinformowała Brukselę niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w piśmie, donosi „Der Spiegel”.

Niemcy stały się jednym z głównych kierunków dla ukraińskich uchodźców od początku konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Kraj ten przyjmuje obecnie najwięcej ukraińskich uchodźców spośród krajów UE, za nimi plasuje się Polska z około 970 000 i Czechy z około 970 000 Według najnowszych danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców jest ich 370 000.

Zrodlo