Dlaczego coraz więcej Nigeryjczyków popada w ubóstwo – SCI

Organizacja Save the Children International (SCI) ubolewała, że ​​wielowymiarowe ubóstwo w Nigerii pogłębiło się w obliczu pandemii, inflacji i globalnych wstrząsów.

W raporcie stwierdzono również, że pomimo dowodów na wpływ interwencji w zakresie zabezpieczenia społecznego, opcje finansowania pozostają niewystarczające, zasięg jest ograniczony, a nakładające się na siebie wstrząsy jeszcze bardziej wpędzają w ubóstwo i bezbronność.

Dyrektor krajowy SCI, Duncan Harvey, oświadczył to w środę w Abudży na zakończenie trzeciej fazy „Programu rozszerzenia ochrony socjalnej na rzecz inkluzywnego rozwoju (ESPID)” wspólnie wdrażanego przez SCI i Action Against Hunger w północno-zachodnich stanach Jigawa, Zamfara, Kaduna i Kano.

Ocenił statystyki dotyczące Nigeryjczyków żyjących w wielowymiarowym ubóstwie jako szokujące, biorąc pod uwagę, że kraj ten jest tak bogato wyposażony w zasoby ludzkie i naturalne.

Najnowsze raporty Narodowego Biura Statystycznego ujawniły, że aż 63 procent mieszkańców Nigerii (133 miliony ludzi) cierpi z powodu wielowymiarowego ubóstwa.

Dodano, że 1–65 proc. z nich (86 mln osób) mieszka na Północy, dwie trzecie (67,5 proc.) dzieci (0–17) jest wielowymiarowo biednych, a połowa (51 proc.) wszystkich biednych ludzi to dzieci.

Harvey ujawnił, że dzięki tej inwestycji rząd Wielkiej Brytanii przekazał 4,7 miliona funtów na przestrzeni trzech lat za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO).

Dyrektor krajowy wyjaśnił, że program rozwijał się w trzech głównych fazach, dodając, że bardzo udany pierwszy etap, trwający od 2013 do 2019 r., był pionierskim programem pilotażowym, który objął ponad 90 000 gospodarstw domowych.

Według niego, celem programu było zmniejszenie powszechnego ubóstwa, głodu i niedożywienia dzieci w północnej Nigerii poprzez połączenie przekazów pieniężnych, poradnictwa i kampanii na rzecz zmiany zachowań związanych z opieką nad matkami i dziećmi.

Harvey zauważył, że po wykazanym wpływie CGDP druga i trzecia faza — od 2019 do 2024 r. — skupiły się na wsparciu rządu federalnego i jego odpowiedników subkrajowych.

Harvey podkreślił, że zabezpieczenie społeczne jest skutecznym środkiem walki z wielowymiarowym ubóstwem i okazało się skuteczne nie tylko w wyciąganiu ludzi z ubóstwa, ale także w chronieniu ich przed popadnięciem w jeszcze większe ubóstwo.

Powiedział: „Nigeria bardzo potrzebuje ochrony socjalnej. Naród nadal zmaga się ze wzrastającym ubóstwem – według Narodowego Biura Statystycznego, 63% osób żyjących w Nigerii (133 mln ludzi) jest wielowymiarowo biednych.

„Są to szokujące liczby dla kraju tak bogato wyposażonego w zasoby ludzkie i naturalne”.

Harvey powiedział, że od ponad dekady niezmiennie działają na rzecz rozwoju ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Jego słowa: „Oczywiście, ta podróż nie obyła się bez wyzwań. Bieda pogorszyła się w obliczu pandemii, inflacji i globalnych wstrząsów.

„Pomimo dowodów na wpływ interwencji w zakresie zabezpieczenia społecznego, opcje finansowania pozostają niewystarczające, zasięg jest ograniczony, a wstrząsy krzyżujące się wpędzają coraz więcej osób w ubóstwo i bezbronność.

„Czasami widzimy słabą wolę polityczną. Jednak coraz częściej pojawiają się również obiecujące możliwości: widzimy obecność wspierających polityk i ram prawnych, rosnące zainteresowanie darczyńców i partnerów rozwojowych oraz możliwość zaprojektowania programów reagujących na wstrząsy w odpowiedzi na liczne kryzysy, z którymi zmaga się kraj”.

Z jego strony, Dyrektor krajowy Action Against Hunger, Samba Diallo, powiedział, że projekt ESPID opiera się na przekonaniu, że każda osoba, niezależnie od okoliczności, zasługuje na dostęp do zasobów i wsparcia niezbędnych do godnego życia.

Zauważył, że w ciągu ostatnich kilku lat poczyniono znaczące postępy w zakresie wzmacniania systemu, budowania potencjału i propagowania instytucjonalizacji zabezpieczenia społecznego.

Zrodlo