MFW zatwierdza umowę o finansowaniu na kwotę 7 mld dolarów dla Pakistanu

Zatwierdzenie nastąpiło ponad dwa miesiące po tym, jak międzynarodowy pożyczkodawca i Islamabad poinformowali o porozumieniu w sprawie programu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził nową pożyczkę w wysokości 7 mld dolarów dla zmagającego się z niedoborami gotówki Pakistanu, poinformowały władze. Stało się to ponad dwa miesiące po tym, jak obie strony ogłosiły, że osiągnęły porozumienie.

Premier Shehbaz Sharif w oświadczeniu wydanym w środę pochwalił umowę, którą jego zespół negocjował z MFW od czerwca. Podziękował Kristalinie Georgievej, szefowej MFW i jej zespołowi, za zatwierdzenie.

Islamabad pracował nad wdrożeniem warunków, które Sharif wcześniej określił jako „rygorystyczne” dla MFW, aby dokończyć 37-miesięczny program pożyczkowy, który – jak ma nadzieję kraj – będzie ostatnim.

Sharif, na marginesie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poinformował pakistańskie media, że ​​kraj ten spełnił wszystkie warunki pożyczkodawcy, przy pomocy Chin i Arabii Saudyjskiej.

„Bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe” – powiedział, nie podając szczegółów na temat tego, jakiej pomocy Pekin i Rijad udzieliły, aby doprowadzić do sfinalizowania umowy.

Na początku tego miesiąca zadłużenie zagraniczne Pakistanu wynosiło ponad 130 mld dolarów, z czego prawie 30 procent przypada na Chiny, najbliższego sojusznika Pakistanu i postrzeganego rywala bloku zachodniego.

Kraj ma spłacić prawie 90 mld dolarów w ciągu najbliższych trzech lat, a następna większa rata musi zostać uregulowana w grudniu.

W przeszłości, oprócz finansowania z MFW, Pakistanowi pomogły przeniesienia lub wypłaty pożyczek od jego wieloletnich sojuszników.

Rząd zapowiedział również zwiększenie wpływów z podatków zgodnie z wymogami MFW, pomimo protestów sprzedawców detalicznych i niektórych partii opozycyjnych przeciwko nowym przepisom podatkowym i wysokim cenom prądu.

Pakistan zmaga się z cyklami gospodarczymi od dziesięcioleci, co doprowadziło do 22 akcji ratunkowych MFW od 1958 r. Obecnie kraj ten jest piątym co do wielkości dłużnikiem MFW, z długiem w wysokości 6,28 mld dolarów na dzień 11 lipca, według danych pożyczkodawcy.

Ostatni kryzys gospodarczy był najdłuższy i doprowadził do najwyższej inflacji w historii Pakistanu, co doprowadziło kraj na skraj niewypłacalności zeszłego lata, zanim jeszcze MFW udzieliło pomocy finansowej.

Od tego czasu inflacja uległa zahamowaniu, a agencja ratingowa Moody’s podwyższyła ratingi Pakistanu jako emitenta waluty krajowej i obcej oraz starszego niezabezpieczonego długu z „Caa3” do „Caa2”, powołując się na poprawiające się warunki makroekonomiczne oraz umiarkowanie lepszą płynność finansową rządu i pozycję zewnętrzną.

Zrodlo