Ludzkość „w głębokich tarapatach” – Malediwy (WIDEO)

Prezydent Malediwów Mohamed Muizzu powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, że skoro każdy kraj zmaga się z jakimś kryzysem, świat potrzebuje rozwiązań.

Przywódcy z całego świata zebrali się w tym tygodniu w Nowym Jorku na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i „Szczyt przyszłości” poświęcony celom zrównoważonego rozwoju.

„Ludzkość znajduje się w poważnych tarapatach, stając w obliczu stale rosnącej listy kryzysów” Muizzu powiedział we wtorek przed komisją ONZ. „Konflikt. Bieda. Głód. Zmiany klimatyczne. Przepaść majątkowa. Kryzys kosztów utrzymania, migracje, praca, uzależnienie od opioidów, lista jest długa i długa…”

Prezydent Malediwów pokazał mapę „kraje w kryzysie” w którym każdy kraj był oznaczony na czerwono, jakby borykał się z jakimś problemem.

„Potrzebujemy Narodów zjednoczonych w harmonii, a nie Narodów Zjednoczonych w nędzy” powiedział Muizzu.

Zauważając, że „rozwój to przeznaczenie” Muizzu przedstawił wizję tego, jak chciałby widzieć Malediwy do roku 2040: jako kraj istotny, odporny, cieszący się szacunkiem, inkluzywny i sprawiedliwy, „jest przykładem zrównoważonego rozwoju i demokratycznych rządów”.

Aby to jednak zrobić, Malediwy potrzebowałyby wsparcia ze strony społeczności światowej – którego ONZ w obecnej formie wydaje się albo niechętna, albo niezdolna do zapewnienia, argumentował Muizzu. Krytykował on światową organizację „niezdolność do powstrzymania zmian klimatycznych i degradacji środowiska; niemożność powstrzymania wojny i ludobójstwa; niemożność powstrzymania eksploatacji i cierpienia; niemożność powstrzymania nierównej reprezentacji”.

Muizzu zauważył, że państwa członkowskie ONZ, które zobowiązały się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r., nie wywiązały się ze swoich zobowiązań i najwyraźniej są na dobrej drodze „w mniej niż jedną piątą” wyznaczonych celów. „Pakt na przyszłość” uzgodnione wcześniej w tym tygodniu, może spotkać ten sam los – ostrzegł.

„Przepraszam, ale nie możemy tego dalej robić. Nie możemy się ciągle spotykać, rozmawiać, składać obietnic, ale nic nie robić” powiedział prezydent Malediwów.

Muizzu potępił również “ludobójstwo” przeprowadzona przez Izrael w Strefie Gazy, wzywająca ONZ do uczynienia Palestyny ​​pełnoprawnym członkiem i pomocy w ustanowieniu „suwerenne i niepodległe państwo palestyńskie w granicach sprzed 1967 roku, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie”.

Archipelag składający się z około 1100 wysp na południowy zachód od Indii jest najmniejszym państwem w Azji, liczącym nieco ponad 515 000 mieszkańców, z czego prawie 99% stanowią muzułmanie.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo