Japonia na Alaskę: Co kryje się za wspólnymi rosyjsko-chińskimi ćwiczeniami wojskowymi?

Japonia oskarżyła Rosję o naruszenie jej przestrzeni powietrznej samolotem patrolowym. W poniedziałek japońskie myśliwce wydały ostrzeżenie rosyjskiemu wojsku przez sygnał radiowy przed wystrzeleniem flar w kierunku rosyjskiego samolotu, który wszedł w jej przestrzeń powietrzną.

Minister obrony Japonii Minoru Kihara powiedział reporterom: „Rosyjski samolot patrolowy Ił-38 trzykrotnie naruszył naszą przestrzeń powietrzną nad naszymi wodami terytorialnymi na północ od wyspy Rebun na Hokkaido”.

Dodał, że jest to pierwszy ogłoszony przypadek wtargnięcia rosyjskiego samolotu do japońskiej przestrzeni powietrznej od czasu wtargnięcia bombowca Tu-96 nad południową Okinawę w czerwcu 2019 r.

Przybycie rosyjskiego samolotu prawdopodobnie było częścią wspólnych ćwiczeń wojskowych ogłoszonych przez Rosję i Chiny na początku tego miesiąca. Oba kraje prowadzą wspólne ćwiczenia od ponad 20 lat, ale nasiliły je po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. i wybuchu wojny.

Te wspólne ćwiczenia, które coraz częściej odbywają się w nowych lokalizacjach na całym świecie, zaniepokoiły Zachód i jego sojuszników, takich jak Japonia. Kilka z nich odbyło się w tym roku.

Co wydarzyło się w pobliżu Japonii?

Incydent, o którym Japonia poinformowała w poniedziałek, miał miejsce po tym, jak Rosja ogłosiła w sobotę, że przeprowadzi ćwiczenia wojskowe z Chinami na Morzu Ochockim na zachodnim Oceanie Spokojnym.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała we wtorek, że okręty wojenne Rosji i Chin wpłynęły we wtorek na Morze Ochockie.

Morze Ochockie rozciąga się między rosyjskim półwyspem Kamczatka na wschodzie, Wyspami Kurylskimi na południowym wschodzie i japońską wyspą Hokkaido na południu.

Ćwiczenia morskie nazwano Beibu/Interaction – 2024 i obejmują one strzelanie artyleryjskie, a także wykorzystanie broni przeciwlotniczej i przeciw okrętom podwodnym.

To trzecie wspólne ćwiczenia wojskowe w tym miejscu między dwoma krajami. Chiny i Rosja przeprowadziły swoje pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Ochockim w 2017 r., a drugie w 2022 r.

Japonia ma spory terytorialne z Rosją i Chinami. Chiny roszczą sobie prawa do wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, podczas gdy Japonia twierdzi, że wyspy nie należą do żadnego państwa. Z Moskwą Tokio ma spory o Wyspy Kurylskie między Hokkaido a Kamczatką.

Ćwiczenia wojskowe Rosja-Chiny – krótka historia

Chociaż w ostatnich latach oba kraje zintensyfikowały tego typu ćwiczenia, wspólne ćwiczenia rozpoczęły się już w 2003 r., kiedy to wielostronne ćwiczenia odbyły się w Kazachstanie i Chinach.

W tym celu Rosja i Chiny nawiązały współpracę z Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem. Podobne wielostronne ćwiczenia prowadzono z tymi krajami partnerskimi do końca lat 2010. w lokalizacjach obejmujących Chiny, Rosję i kraje partnerskie.

W 2013 r. Chiny i Rosja przeprowadziły dwustronne ćwiczenia morskie na Morzu Japońskim. W 2019 r. przeprowadziły wielostronne ćwiczenia morskie na wybrzeżu Republiki Południowej Afryki we współpracy z Republiką Południowej Afryki.

Według danych zebranych przez waszyngtoński think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) między 2003 a 2021 rokiem odbyło się około 78 ćwiczeń.

Do sierpnia 2024 r. CSIS odnotowało 102 wspólne ćwiczenia wojskowe. Od tego czasu odbyło się więcej ćwiczeń.

W latach 2022–2024 odbyło się ponad 20 ćwiczeń.

Niektóre z ostatnich ważnych rosyjsko-chińskich ćwiczeń

  • W lutym 2023 r. rosyjski okręt wojenny uzbrojony w pociski Zircon wziął udział w 10-dniowych wielostronnych ćwiczeniach wojskowych z RPA i Chinami w pobliżu wschodniego wybrzeża RPA. RPA spotkała się z krytyką za udział w ćwiczeniach, zwłaszcza że ćwiczenia przypadły w pierwszą rocznicę pełnoskalowej inwazji Kremla na Ukrainę.
  • 24 lipca tego roku Stany Zjednoczone i Kanada przechwyciły dwa rosyjskie i dwa chińskie samoloty bombowe, które zbliżyły się na odległość 320 km (około 200 mil) od wybrzeża Alaski. Był to pierwszy raz, kiedy oba kraje przeprowadziły ćwiczenia na północnym Pacyfiku. Podczas gdy bombowce pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, minęły Alaska Air Defense Identification Zone (ADIZ), która według analizy CSIS „jest kontrolowana ze względów bezpieczeństwa narodowego, gdzie samoloty muszą się identyfikować”. Nie jest jasne, czy samoloty to zrobiły.
  • North American Aerospace Defense Command (NORAD), połączona organizacja USA i Kanady, która zapewnia ostrzeżenia lotnicze, poinformowała, że ​​rosyjskie samoloty wojskowe były widywane kilka razy w tym miesiącu w ADIZ i ostatnio widziano je w poniedziałek. Nie zostały przechwycone. W poniedziałek w komunikacie prasowym NORAD napisano: „Ta rosyjska aktywność w ADIZ na Alasce ma miejsce regularnie i nie jest postrzegana jako zagrożenie”.
  • 15 lipca rosyjskie i chińskie media poinformowały, że oba kraje przeprowadziły ćwiczenia morskie na Morzu Południowochińskim. Morze to jest niemal w całości własnością Pekinu, ale kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Filipiny, Malezja i Wietnam, kwestionują to i roszczą sobie prawo własności do wód w pobliżu swoich wybrzeży.
  • 12 marca chińskie, rosyjskie i irańskie marynarki wojenne rozpoczęły wielostronne ćwiczenia w Zatoce Omańskiej. Uczestniczące kraje stwierdziły, że celem ćwiczeń było wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego. Ćwiczenia te odbyły się w odległości prawie 2000 km (1300 mil), a koalicja morska pod przewodnictwem USA od grudnia 2023 r. przeciwdziała atakom rebeliantów Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym.

Dlaczego wspólne ćwiczenia wojskowe Chin i Rosji cieszą się coraz większą popularnością?

W przeciwieństwie do członków NATO, Rosja i Chiny nie są sojusznikami traktatowymi. Zwiększona liczba ćwiczeń wojskowych doprowadziła niektórych analityków do przekonania, że ​​Moskwa i Pekin próbują poprawić to, co w terminologii wojskowej nazywa się „interoperacyjnością” swoich sił. Mówiąc prościej, oznacza to zdolność dwóch niezależnych armii do obsługi sprzętu drugiej strony i walki obok siebie, bezproblemowo.

Analiza ćwiczeń na Alasce przeprowadzona przez CSIS wykazała, że ​​oba kraje wykazały się umiejętnością „prezentowania siły” i „dotarcia do terytorium USA”.

Ćwiczenia odbywają się w trakcie nasilającej się wojny na Ukrainie. Moskwa ostrzegła kraje NATO, że jeśli zniosą ograniczenia dotyczące używania przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, zostanie to zinterpretowane przez Kreml jako akt wojny.

W lipcu, po ćwiczeniach na Alasce, Zhang Xiaogang, rzecznik chińskiego ministerstwa obrony, powiedział na konferencji prasowej, że ćwiczenia mają na celu wzmocnienie wzajemnego zaufania i współpracy między Rosją i Chinami.

„Działanie to nie jest skierowane przeciwko osobom trzecim, jest zgodne z odpowiednimi przepisami prawa międzynarodowego i praktykami międzynarodowymi i nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją międzynarodową i regionalną” – powiedział Zhang.

Zrodlo