IDFA ogłasza pierwsze składy konkursowe; wybiera „No Other Land”, „Sugarcane” i inne utwory do prestiżowej sekcji „Best Of Fests”

Największy na świecie festiwal filmów dokumentalnych zaczyna ogłaszać program konkursu na imprezę w 2024 roku.

Międzynarodowy Festiwal Dokumentalny w Amsterdamie (IDFA), który odbędzie się w dniach 14–24 listopada, ujawnił dziś pełną listę filmów krótkometrażowych, w tym 12 światowych premier wśród 16 tytułów biorących udział w konkursie. Wśród nich jest Żelazonowy 40-minutowy film pochodzącego z Ukrainy, a mieszkającego na Łotwie reżysera Witalija Manskiego (Front Wschodni, Świadkowie Putina). [Scroll for the complete list of competition films and other titles announced today].

Według strony internetowej Mansky’ego, Żelazo „składa się z kilku powieści o ludziach i sprzęcie wojskowym w miastach, gdzie sprzęt wojskowy przypomina pomniki na cokołach, gdzie jest wystawiany na jarmarkach i specjalnych wydarzeniach, gdzie zdobi świąteczne parady i rdzewieje na złomowiskach”.

Inne atrakcje konkursu na krótki film dokumentalny to „osobiste historie o żałobie, takie jak eksploracja w różnych mediach dotycząca utraty bliskiej osoby, Twarda miłość autorstwa Pata Heywooda i animacji poklatkowej Mama Micra autorstwa Rebekki Blöcher, która bada, jak daleko ludzie są gotowi się posunąć, aby zaspokoić swoje pragnienie wolności osobistej”, zauważa IDFA.

W innym z krótkich tytułów dokumentalnych, Kwiaty stoją w ciszy, będąc świadkamiReżyser Theo Panagopoulos „odwołuje się do archiwalnych materiałów filmowych przedstawiających piękno kwiatów w Palestynie w latach 30. XX wieku, ukazując złożoną relację między ziemią a jej mieszkańcami”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie

IDFA

IDFA ujawniło również składy konkursów na Dokumenty Młodzieżowe, czyli starannie przygotowaną listę filmów podzielonych na dwie sekcje – filmy szczególnie interesujące dla grupy wiekowej 9-12 lat i filmy szczególnie interesujące dla grupy wiekowej 13+.

Wśród najważniejszych filmów dokumentalnych dla młodzieży IDFA wymienia: Moja Ojczyzna:„Wychodząc poza jednowymiarowe stereotypy, Tabarak Allah Abbas zastępuje ludzi cyborgami w swojej pomysłowej animacji, która opowiada historię o tym, jak jej rodzice poradzili sobie z ucieczką z Iraku, zapakowaną w przygodę superbohaterską”.

W odniesieniu do innego młodzieżowego filmu dokumentalnego IDFA pisze: „Odchodząc od tradycyjnego sposobu narracji, film Camille Vigny’ego Zgnieciony łączy historię miłosną młodej dziewczyny, która przerodziła się w burzę, z nagraniami wypadków samochodowych.

Zmierzając w kierunku 37t edycji festiwal ujawnił pierwsze szczegóły na temat kilku innych popularnych sekcji: Podpisanowystawa „najnowszych przygód filmowych niektórych z najbardziej oryginalnych twórców filmowych naszych czasów” i Paradoksktóry skupia się na „eksperymentalnej sztuce dokumentalnej tego roku”.

IDFA ogłosiło pierwsze dokumenty wybrane do prestiżowej kategorii Best of Fests, czyli wyboru najlepszych filmów dokumentalnych, które miały premierę wcześniej w tym roku (dodatkowe tytuły Best of Fests zostaną ujawnione w październiku). Filmy te obejmują:

  • Pamiętniki Czarnej Skrzynkiw reżyserii Shiori Ito
  • Nie ma innego krajuw reżyserii Yuvala Abrahama, Hamdana Balala, Rachel Szor i Basel Adra
  • Sudanie, pamiętaj o nasw reżyserii Hind Meddeb
  • Cukrowiecw reżyserii Juliana Brave’a NoiseCat i Emily Kassie

Skład międzynarodowego konkursu IDFA i inne harmonogramy zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach.

Widzowie na IDFA oglądają projekcję

Widzowie na IDFA oglądają projekcję

IDFA

Oto szczegóły programu ogłoszone dzisiaj:

Wybrane filmy: Konkurs IDFA na Krótkie Filmy Dokumentalne

  • Archipelag Ziemnych Kości – Do Bunyadir. Malena Szlam (Canada/Australia/Chile), 20’ – European Premiere
  • Linia krwidir. Wojciech Węglarz (Poland), 12’ – World Premiere
  • Konkubenci, reż. Viesturs Kairis (Estonia), 20′ – ​​Premiera Międzynarodowa
  • Echa wewnątrz, Ty. Pranami Koch (Indie), 26′ – prapremiera
  • Entreterrareż. Emanuel Licha (Kanada), 22′ – prapremiera
  • Kwiaty stoją cicho, Witnessing, reż. Theo Panagopoulos (Wielka Brytania), 17′ – Międzynarodowa premiera
  • Jak zszyć glebę?reż. Wil Paucar Calle (Ekwador), 17′ – prapremiera
  • Żelazoreż. Vitaly Mansky (Łotwa), 40′ – światowa premiera
  • Lanawaru, reż. Angello Faccini (Kolumbia/Stany Zjednoczone/Meksyk), 16′ – premiera światowa
  • Mamo Micra, reż. Rebecca Blöcher (Niemcy), 24′ – światowa premiera
  • Hałas: niechciany dźwięk, reż. Hyejin Jung (Holandia/Korea Południowa), 20′ – ​​Premiera Światowa
  • Druga strona góry, reż. Shirley Yumeng He (Stany Zjednoczone/Chiny), 20′ – ​​światowa premiera
  • Pacireż. Juliette Roudet (Francja), 33′ – Międzynarodowa premiera
  • Tokkotai Paquetá, mowić. Cao Guimarães (Brazylia), 28′ – prapremiera
  • Twarda miłość, reż. Pat Heywood (Stany Zjednoczone), 16′ – światowa premiera
  • Nienapisany list, reż. Silvana Alarcón Sánchez (Peru), 5′ – premiera światowa

Wybrane filmy: Konkurs IDFA dla młodzieżowych filmów dokumentalnych w kategorii 9-12 lat:

  • Miejsce, które można nazwać domem, reż. Parisa Aminolahi (Holandia), 10′ – prapremiera
  • Kwiat przy drodze, reż. Giorgi Parkosadze (Gruzja/Węgry/Portugalia/Belgia), 15′ – światowa premiera
  • Niewidzialni, reż. Martijn Blekendaal (Holandia/Belgia), 75′ – premiera światowa
  • O czym jest ten film? Ty. Poorva Dinesh (Indie), 16′ – premiera holenderska
  • Z łaskąmowić. Julia Dahr, Dina Mwende (Norwegia/Kenia), 29′ – prapremiera

Filmy w kategorii 13+:

  • Zgnieciony, reż. Camille Vigny (Belgia), 13′ – premiera holenderska
  • Hej tato, reż. WeiFan Wang (Tajwan), 6′ – premiera holenderska
  • Moja Ojczyzna, reż. Tabarak Allah Abbas (Szwajcaria), 13′ – premiera holenderska
  • Po prostu boskiereż. Mélody Boulissière (Francja), 15′ – premiera holenderska
  • Gdzieś, gdzie być, reż. sara fattahighahnaviyeh (Holandia), 8′ – światowa premiera

Podpisano

Signed prezentuje najnowsze przygody filmowe niektórych z najbardziej oryginalnych filmowców naszych czasów. Program celebruje tych, którzy mają wyjątkowy artystyczny podpis, wykraczający poza kanon.

Wybór tego wydania jest znakomity, gromadzi najbardziej znanych filmowców i młodsze pokolenie wyjątkowych twórców. Wśród nich nagradzany filmowiec Radu Jude prezentuje dokument found-footage Osiem pocztówek z Utopiipokazujący reklamy z okresu transformacji Rumunii w kierunku demokracji kapitalistycznej oraz impresjonistyczny film na pulpicie Sen #2rejestrując nagrania strumieniowe na żywo grobu Andy’ego Warhola. Dzięki wyjątkowemu podejściu artystycznemu, Mati Diop szeroko chwalił Dahomej krytycznie analizuje kwestie repatriacji afrykańskich artefaktów z Europy.

Kilku znanych reżyserów przesuwa granice filmu muzycznego w tegorocznym programie. Andrei Ujică powraca do 1965 r. w TWST – Rzeczy, które powiedzieliśmy dzisiajoferując poetycki, choć nieupiększony obraz The Beatles, którzy oczarowują Nowy Jork, podczas gdy zamieszki w Watts wybuchają w Los Angeles. Kevin Macdonald’s Jeden na jeden: John i Yoko kreatywnie kolażuje wczesne materiały z lat 70., eksplorując idealistyczną wizję Lennona i Ono na lepszy świat. Pełny program zostanie ogłoszony w październiku.

Najlepsze z festiwali

Obszerna sekcja Best of Fests prezentuje najbardziej rzucające się w oczy i cenione filmy roku z różnych festiwali na całym świecie. Wybór wykorzystuje bardzo zróżnicowane style i gatunki, aby zabrać nas do najbardziej palących tematów na świecie.

Pilna potrzeba konfliktu jest stale obecna w wyborze. Wybitny film Nie ma innego kraju autorstwa Yuvala Abrahama, Hamdana Balala, Rachel Szor i Basel Adra dokumentuje nieustanne ataki Izraela na sieć palestyńskich wiosek na Zachodnim Brzegu. Film otrzymał wsparcie IDFA Bertha Fund w 2022 r. W Sudanie, pamiętaj o nasHind Meddeb dokumentuje walkę młodych aktywistów o demokratyczny i nadający się do życia Sudan.

Inne filmy przemierzają świat, aby przedstawić szczere historie oporu. Po doświadczeniu napaści seksualnej dziennikarka Shiori Ito Pamiętniki Czarnej Skrzynki dokumentuje jej poszukiwania sprawiedliwości w obliczu japońskiej kultury milczenia. Po odkryciu nieoznakowanych grobów w pobliżu rezerwatu rdzennych mieszkańców, Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie Cukrowiec ujawnia długą historię nadużyć i zaniedbań wobec dzieci tubylczych w kanadyjskich szkołach z internatem prowadzonych przez państwo. Pełny wybór zostanie ogłoszony w październiku.

Paradoks

Paradocs prezentuje eksperymentalną sztukę dokumentalną tego roku. Kilka uznanych nazwisk w sztukach wizualnych prezentuje swoje eksploracje w dziedzinie tworzenia filmów. Legenda awangardy John Smith zastanawia się nad swoim życiem i karierą za pomocą swojego niepozornego nazwiska w Bycie Johnem Smithem.

W Mglisty CzłowiekAnsuya Blom przeplata potężne sceny młodego mężczyzny za drutem kolczastym z 8-milimetrowym materiałem z rodzinnego archiwum i materiałem nakręconym niedawno w Surinamie. Pokazując eksperymenty filmowców z formą, najważniejsze momenty obejmują wstrząsającą dokumentację z pierwszej osoby z okopów w Ukraina w realu przez filmowca Oleha Sencowa. Pełny wybór zostanie ogłoszony w październiku.

Zrodlo