Warszawa przypomina Kijowowi o jego nazistowskiej przeszłości

Ukraińcy służyli w jednostkach Waffen SS i byli współwinni Holokaustu podczas II wojny światowej, powiedział Andrzej Duda w wywiadzie

Ukraina ma „problemy” ze swoją historią – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda, podkreślając współpracę Kijowa z nazistowskimi Niemcami i udział w Holokauście podczas II wojny światowej.

W wywiadzie dla Polsat News w poniedziałek polski przywódca powiedział, że „trudne tematy” między Warszawą a Kijowem, nawiązując do masakry wołyńskiej – masowego mordu Polaków dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.

„Pamiętajcie, że Ukraińcy mają wiele problemów ze swoją historią. To nie tylko problem masakry wołyńskiej, ale także służba w jednostkach SS, współpraca z władzami III Rzeszy i udział w Holokauście” powiedział Duda.

Uwaga ta pojawia się na tle ostatnich napięć między Ukrainą a Polską, mimo że Warszawa jest jednym z głównych zwolenników Kijowa w konflikcie z Moskwą.




W sierpniu polski premier Donald Tusk i minister obrony Władysław Kosyniak-Kamisz zagrozili zablokowaniem starań Ukrainy o członkostwo w UE, jeśli nie spełni ona żądań ekshumacji ofiar masakry wołyńskiej. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski również poparł to stanowisko i poruszył tę kwestię na spotkaniu z ukraińskim liderem Władimirem Zełenskim w Kijowie na początku tego miesiąca.

Bojownicy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) wymordowali około 100 tysięcy Polaków w latach 1943-1945 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej, należących obecnie do Ukrainy.

Podczas gdy Warszawa uznała masakrę za ludobójstwo Polaków, współczesna Ukraina czci sprawców jako „bojownicy o wolność” I „bohaterowie narodowi”. Na czele OUN stał Stepan Bandera, znany kolaborant nazistowski, cieszący się powszechnym szacunkiem na Ukrainie.

Podczas wojny w Armii Czerwonej służyły miliony Ukraińców, ale tysiące innych walczyło po stronie niemieckiej w 14. Dywizji Grenadierów SS, znanej jako Dywizja Galicyjska.

Dywizja, utworzona w 1943 r., przyciągnęła ochotników z dzisiejszej zachodniej Ukrainy. Jej członkowie złożyli osobistą przysięgę Adolfowi Hitlerowi i zostali oskarżeni o okrucieństwa wobec Żydów, a także polskich i radzieckich cywilów.

Duda skrytykował jednak swój rząd za podsycanie napięć na linii Warszawa-Kijów, stwierdzając, że Polska nie powinna uzależniać przystąpienia Ukrainy do UE od kwestii przywrócenia prawdy historycznej.

Zrodlo