Zełenski zabiega o amerykańskie inwestycje w podupadły sektor energetyczny Ukrainy

Prezydent proponuje specjalne zachęty dla amerykańskich firm, aby odbudowały ukraiński system energetyczny zniszczony przez rosyjskie ataki.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami biznesu w Stanach Zjednoczonych, zabiegając o inwestycje w sektor energetyczny swojego kraju, który stał się celem rosyjskich ataków powietrznych.

Zełenski powiedział we wtorek w programie X, że „głównym celem jest przygotowanie ukraińskiego systemu energetycznego na zimę”, ponieważ kraj obawia się przerw w dostawie prądu.

W spotkaniu w Nowym Jorku wzięli udział przedstawiciele firm energetycznych, finansowych i ubezpieczeniowych, a także szefowa Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i zastępca sekretarza stanu ds. zarządzania i zasobów Richard Verma.

Zełenski zaproponował specjalne zachęty.

„To nasza propozycja. To jeden z punktów naszego planu zwycięstwa” – powiedział w filmie zamieszczonym w sieci.

Pierwsza duża fala rosyjskich ataków powietrznych uderzyła w infrastrukturę energetyczną Ukrainy kilka miesięcy po tym, jak Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ataki trwały przez cały okres wojny, jednak Moskwa wyraźnie zintensyfikowała swoją kampanię od marca ubiegłego roku.

Każda fala strajków powodowała, że ​​ukraińskie miasta były pozbawione prądu przez wiele tygodni i przez wiele godzin.

Ukraina twierdzi, że atak na jej system energetyczny jest zbrodnią wojenną, a Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania czterech rosyjskich urzędników i oficerów za bombardowanie cywilnej infrastruktury energetycznej.

Rosja twierdzi, że infrastruktura energetyczna jest uzasadnionym celem militarnym i odrzuca zarzuty wobec swoich urzędników, uznając je za nieistotne.

W zeszłym tygodniu Misja Monitorująca Praw Człowieka ONZ na Ukrainie (HRMMU) stwierdziła, że ​​rosyjskie ataki lotnicze prawdopodobnie naruszają międzynarodowe prawo humanitarne.

HRMMU poinformowało, że odwiedziło siedem elektrowni uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku ataków, a także 28 społeczności dotkniętych strajkami.

„Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że liczne aspekty kampanii wojskowej mającej na celu uszkodzenie lub zniszczenie ukraińskiej cywilnej infrastruktury elektroenergetycznej i cieplnej oraz przesyłowej naruszyły podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego” – czytamy w raporcie.

Ponure prognozy

HRMMU, cytując ekspertów, twierdzi, że Ukraińcy muszą się spodziewać przerw w dostawie prądu trwających od czterech do osiemnastu godzin dziennie tej zimy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przedstawiła podobną ponurą prognozę w zeszłym tygodniu, a jej dyrektor wykonawczy Fatih Birol stwierdził, że nadchodząca zima będzie „najtrudniejszym jak dotąd sprawdzianem” dla ukraińskiej sieci energetycznej.

W osobnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła w zeszłym tygodniu, że „Rosja próbuje wpędzić Ukrainę w niepewność, przeprowadzając ukierunkowane ataki na jej systemy energetyczne”.

W piątek ogłosiła, że ​​Unia Europejska zobowiązała się pożyczyć Ukrainie do 35 miliardów euro (39 miliardów dolarów) w ramach planu Grupy Siedmiu państw, którego celem jest pozyskanie 50 miliardów dolarów z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych.

Dodała, że ​​pożyczka pomoże Ukrainie naprawić zniszczoną przez wojnę sieć energetyczną i zwiększyć jej zdolność grzewczą w obliczu zbliżającej się zimy.



Zrodlo