Jedno na ośmioro aragońskich dzieci w wieku od 5 do 7 lat cierpi na krótkowzroczność: "To pandemia XXI wieku"

12,5% aragońskich dzieci w wieku od 5 do 7 lat ma krótkowzroczność, co plasuje tę społeczność poniżej średniej krajowej wynoszącej 20,3%. Takie są dane z Barometru Krótkowzroczności 2024 zaprezentowanego przez Fundację ALAIN AFFLELOU i Uniwersytet Complutense w Madrycie (UCM). Co więcej, analiza danych zarejestrowanych w Barometrze z lat 2016-2023 pokazała, jak nasilająca się ta wada wzroku występuje wśród nieletnich, którzy spędzają więcej czasu na wykonywaniu czynności z bliska. Zatem w grupie osób korzystających z urządzeń elektronicznych średnio dłużej niż trzy godziny dziennie rozpowszechnienie wynosi 20,7% w porównaniu do 14,8% osób korzystających z nich od 0 do 2 godzin dziennie. Pierwsze i drugie miejsce zajmują Katalonia z 26,6% i Andaluzja z 24%.

Oprócz sprawdzenia, jak częstość występowania krótkowzroczności u dzieci wzrasta u tych, które spędzają więcej czasu przed ekranami, zaobserwowano, że jest ona mniejsza u tych, które spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. Wśród osób, które spędzają na świeżym powietrzu więcej niż 2,7 godziny dziennie, odsetek ten wynosi 15,82% w porównaniu z 19,7% w przypadku osób, które spędzają mniej niż 1,6 godziny dziennie. „Ważne jest, aby pamiętać, że czas, jaki nasze dzieci spędzają na wykonywaniu czynności blisko domu i daleko na zewnątrz, wpływa na rozwój i ewolucję krótkowzroczności, dlatego musimy w dalszym ciągu podnosić świadomość społeczeństwa na temat znaczenia spędzania przez dzieci co najmniej dwóch godzin dzień na świeżym powietrzu po szkole, ćwicząc widzenie na odległość oraz ograniczając korzystanie z urządzeń elektronicznych i wykonując zbliżenia” – wyjaśnia Miguel Angel Sánchez Tena z Katedry Optometrii i Widzenia na Wydziale Optyki i Optometrii UCM.

Według danych zebranych przez Fundację ALAIN AFFLELOU i UCM oczekuje się, że w 2030 r. 30% hiszpańskich dzieci w wieku od 5 do 7 lat będzie miało krótkowzroczność. Niektóre oznaki, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu problemu ze wzrokiem w szkole, to takie, gdy dzieci zbliżają się lub oddalają podczas czytania, przechylają głowę, mylą litery lub pomijają słowa, zwalniają podczas czytania lub mają trudności z czytaniem.

Eksperci są zgodni co do tego, jak ważne jest podjęcie działań na wczesnym etapie rozwoju i ewolucji krótkowzroczności, zwłaszcza u dzieci, które mogą być przed krótkowzroczne. „Musimy starać się zapobiegać tak bardzo, jak to możliwe. Zawsze powtarzam im, żeby jak najwięcej bawili się na świeżym powietrzu, co jest zdrowym nawykiem, a przede wszystkim regularną kontrolą wzroku. Zatem prawdą jest, że istnieje szereg czynników ryzyka, ponieważ w grę wchodzi również genetyka. Musimy najpierw zidentyfikować dzieci, które mogą być podatne na rozwój krótkowzroczności, a następnie zdiagnozować je i zastosować leczenie” – powiedziała nam Mari Cruz Ibáñez, menadżerka Opticalia Teruel. Jakie są sposoby zapobiegania lub uniknięcia szybkiego wzrostu krótkowzroczności u dzieci?

Skróć czas ekspozycji: ważne jest, aby robić przerwy, aby dać odpocząć oczom. Na każde 20 minut korzystania z ekranu zachęcaj dziecko, aby przez co najmniej 20 sekund patrzyło na coś oddalonego o 20 stóp. Pomoże to zmniejszyć zmęczenie oczu. Dodatkowo, im więcej godzin spędzonych na pracy z bliskiej odległości, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju krótkowzroczności. Z drugiej strony u dzieci, które mało czasu spędzają na świeżym powietrzu, pojawia się to wcześniej, dlatego zaleca się dwie godziny zajęć na świeżym powietrzu w ciągu dnia.

Zachowaj odpowiednią odległość: Zalecana odległość zależy od używanego urządzenia, ale zazwyczaj będzie wynosić od 30 do 40 centymetrów.

Utrzymuj dobre oświetlenie otoczenia: zaleca się korzystanie z urządzeń cyfrowych w dobrze oświetlonym otoczeniu, unikając odbić. W tym sensie ważne jest prawidłowe dostosowanie jasności ekranu, aby była podobna do światła otoczenia.

Zrodlo