Co oznacza ten kod, który pojawia się na kanistrach z olejem w Twoim samochodzie?

A żaden kierowca nie ucieknie przed tym faktem olej jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu. Tak, to samo można powiedzieć o wielu innych elementach (opony, hamulce, układ kierowniczy…), ale tylko olej może stworzyć silnik może przebiec setki tysięcy kilometrów, zamiast zostać zniszczonym 10 minut po opuszczeniu salonu nowym samochodem.

Tak naprawdę jego misją jest umożliwienie wszystkim ruchome części mogą się prawidłowo poruszać, płyn, zmniejszający tarcie i minimalizując zużycie wał korbowy, korbowody, tłoki…

Książka konserwacji

Normalną rzeczą, gdy mamy zamiar wymienić olej, jest sprawdzenie książka konserwacji. Pojawia się każdy Jak długo musimy zmienić olej. Ale tutaj musimy wyjaśnić: jeśli jeździsz samochodem od wielu lat, przekonasz się, że zanim producenci zalecali wymianę oleju co 15.000km podczas gdy teraz te interwały mogą rozciągają się do 30 000 km w niektórych przypadkach.

Pexels.

Prawdą jest, że obecne oleje syntetyczne to produkty znacznie bardziej zaawansowany niż te sprzed kilkudziesięciu lat i wytrzymują dłużej. Ale pomyśl, że przy obliczaniu możliwe sankcje jakie producenci samochodów mogliby dziś otrzymać za emisję zanieczyszczeń, biorą również pod uwagę tzw wymiany oleju co każdy pojazd musi robić w trakcie swojego okresu użytkowania. A jeśli wcześniej i w razie wątpliwości, było to zalecane bądź ostrożny i szybko wymień olej dla dobra silnika, teraz może istnieć mniej „ostrożności” w tym zaleceniu należy wcześniej wymienić olej marki, aby samochód był uważany za mniej „zanieczyszczający”.

W ten sposób chcemy Ci powiedzieć, że jeśli wymienisz olej raz w roku, Nawet jeśli nie jest to zalecane przez markę, przedłużysz żywotność silnika. Nie oznacza to jednak wcale, że podjęcie takich działań na polecenie producenta jest już za późno.

Po dokonaniu tego wyjaśnienia normalną rzeczą, gdy musimy wymienić olej, jest zanieś go do oficjalnego sprzedawcy lub warsztatu i poproś ich, aby to zmienili, nie mając najmniejszego zainteresowania wiedząc, co w tym umieścili, ponieważ „będą wiedzieć”. Potem płacimy i wychodzimy.

Dwie postacie

Ale nie zaszkodzi, jeśli wyjaśnimy Ci, co oznaczają te kody, które widnieją na puszkach po oleju i które dla laika wyglądają jak hieroglify: 15W-40, 20W-50, 0W-20… Ich oznaczający Jest to prostsze, niż sobie wyobrażasz, a także może na to pozwolić kup najbardziej odpowiedni olej, jeśli jesteś w stanie wypełnić go samodzielnie.

Pierwszą rzeczą, którą można znaleźć na puszce po oleju, są litery SAE, co nie jest rodzajem silnika, ale angielskim skrótem od Towarzystwo Inżynierów Motoryzacji, i oznacza to, że ropa ta jest klasyfikowana według znormalizowanych kategorii stworzonych przez to społeczeństwo. Kategorie nie wskazują niczego innego niż breja oleju. Albo inaczej, jak gruba jest.

W sprawach, w które być może nie trzeba się zagłębiać, w zimne klimaty Dobrze, że olejek ma bardzo mała lepkość, będąc w miejscach gorący Zaleca się, aby olej był gęstszy. W pewnym sensie to samo dzieje się z miodem: łyżką bardzo płynny miód jest dobrze rozcieńczony w zimnej wodzie, natomiast jeśli miód jest gęsty Aby woda mogła się prawidłowo rozpuścić, musi być cieplejsza.

Istnieją więc z jednej strony tzw oleje jednosezonowe, które obowiązują dla obszarów planety, w których prawie nie występują zmiany temperatury (w pobliżu równika). Na opakowaniu piszą np. SAE30.

Oleje wielosezonowe

Ale to, co jest normalne w Europie, to oleje wielosezonowe, które mają dwie cyfry: pierwsza jest oznaczona kodami 0W, 5W, 10W, 15W, 20W lub 25W, i wskazuje, w jakim stopniu jest olej lepki w niskich temperaturach. Tymczasem drugi wskazuje na swoje lepkość w temperaturze roboczej oleju (około 100 stopni) i jest oznaczone liczbami 20, 30, 40, 50 lub 60.

Aby dać ci przykład; z 0W czy możesz zagwarantować smarowanie silnika przy rozruchu nawet przy -35 stopniach Celsjusza, podczas gdy A 5W Silnik byłby dobrze nasmarowany nawet przy -30 stopni. Ale to coś z olejkami jest jak koc: jeśli naciągniesz go, żeby zakryć szyję, odkryjesz stopy. Zatem te same oleje mogą być zbyt płynne, jeśli samochód jest używany w bardzo gorącym kraju.

Jeśli porównamy np 5W-20 z 5W-30 Stwierdzamy, że praca jest taka sama w niskich temperaturach, lecz w miarę nagrzewania się silnika 5W-20 zapewnia mniejszy opór na ruch silnika, powodując zużywaj mniej. Oczywiście w zamian za utworzenie najmniejsza warstwa ochronna pomiędzy metalowymi powierzchniami. Jeśli natomiast porównamy a 5W-30 z 10W-30, Ustaliliśmy, że na gorącym działają tak samo, ale przy uruchamianiu auto kosztuje mniej ruszanie silnikiem tym pierwszym.

Wcześniej były grubsze

Wcześniej, kilkadziesiąt lat temu, najczęściej używanymi olejami były 20W-50, 10W-40 i 10W-30. Jednak silniki ewoluowały, a ścieżki przepływu oleju silnikowego stały się mniejsze i cieńsze, więc musiało to nastąpić zmniejszyć lepkość tak, aby olej przedostał się we wszystkie zakamarki.

W Hiszpanii najwięcej zatrudnionych jest 5W-20 i 5W30. Nalegamy jednak, aby lepiej zajrzeć do książki serwisowej i wybierz zalecany olej, Jeśli mamy zamiar kupić go sami, to po to, aby samodzielnie go wymienić lub uzupełnić. Ale przynajmniej, kiedy czytasz rodzaj oleju w książce samochodowej będziesz wiedział, co to znaczy.



Zrodlo