Fińskie zoo zmagające się z niedoborem gotówki zwróci chińskie pandy

Decyzja ta jest wynikiem rosnącego zadłużenia związanego z pandemią i konfliktem na Ukrainie – poinformował Yle

Jak podaje portal Yle, fińskie zoo przygotowuje się do wysłania dwóch pand wielkich do Chin, ponieważ nie będzie już w stanie pozwolić sobie na ich utrzymanie.

Pandy, nazwane Lumi i Pyry, zostały przywiezione do drugiego co do wielkości prywatnego zoo w Finlandii w styczniu 2018 roku, dziewięć miesięcy po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping odwiedził ten nordycki kraj i podpisał wspólne porozumienie w sprawie ochrony zwierząt.

Jednak w ostatnich latach ogród zoologiczny Ahtari zmagał się z trudnościami finansowymi, a jego zarząd ogłosił w poniedziałek, że planuje odesłać wypożyczone pandy do Chin przed terminem, jeszcze w tym roku.

Ogród zoologiczny podał szereg powodów swojej decyzji, w tym rosnące długi powstałe w wyniku pandemii COVID-19, brak turystów, rosnącą inflację i rosnące stopy procentowe na tle konfliktu na Ukrainie – podaje portal.




Na podstawie 15-letniej umowy dzierżawy zwierząt zoo płaci Chinom roczną opłatę w wysokości około 1 miliona euro (1,1 miliona dolarów), która jest przeznaczona na ochronę gatunków. Zoo odpowiada również za koszty związane z utrzymaniem pand.

W zeszłym roku cierpiące na brak środków finansowych zoo zwróciło się do rządu Finlandii z prośbą o dotację w wysokości 5 milionów euro (5,5 miliona dolarów), ale wniosek został odrzucony.

Kultowa wielka panda jest uważana za gatunek narażony na wyginięcie. Przez dziesięciolecia Pekin obdarowywał kraje tymi zwierzętami jako narzędziem dyplomacji i ochrony przyrody. Na początku tego roku Chiny wznowiły „dyplomację pandową” ze Stanami Zjednoczonymi, co było pierwszym tego typu posunięciem od ponad dwóch dekad.

Chiński przywódca Mao Zedong po raz pierwszy wysłał dwie pandy ówczesnemu prezydentowi USA Richardowi Nixonowi w 1972 r., po historycznej wizycie amerykańskiego przywódcy w kraju, która położyła podwaliny pod wzajemne więzi polityczne. Od 1984 r. Chiny przeszły z obdarowywania pandami na ich dzierżawę.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo