Nowozelandzcy naukowcy odkryli nowy gatunek „rekina widmo”

Ryba z paszczą w kształcie dzioba, obecnie nazywana Harriotta avia, żeruje wyłącznie w głębokich wodach Australii i Nowej Zelandii.

Naukowcy w Nowej Zelandii odkryli nowy gatunek „rekina widma”.

Narodowy Instytut Badań Wody i Atmosfery (NIWA) z siedzibą w Wellington poinformował we wtorek, że australazjatycka ryba z rodziny płoszydełkowatych żyje wyłącznie w głębokich wodach wokół Australii i Nowej Zelandii.

Ryba, która żeruje na dnie oceanu, polując na ofiary na głębokości ponad 2,6 km (1,6 mili), została nazwana na cześć babci jednego z członków zespołu badawczego.

Znane również jako „rekiny widma” lub „chimery”, spookfish są spokrewnione z rekinami i płaszczkami, ale należą do grupy ryb, których szkielety są w całości zbudowane z chrząstki. Inne nazwy tajemniczych zwierząt to ratfish, rabbitfish i elephant fish.

Rekiny duchy mają urzekające czarne oczy i gładką, jasnobrązową skórę bez łusek.

Żywią się skorupiakami na głębokości do 2600 metrów (8530 stóp), używając charakterystycznego dzioba.

„Rekiny widma, takie jak ten, przeważnie przebywają na dnie oceanu” – powiedział naukowiec-badacz Brit Finucci.

Okazy odkryto podczas badań na Wzgórzu Chatham, obszarze Pacyfiku rozciągającym się na około 1000 km (621 mil) na wschód od Wyspy Południowej Nowej Zelandii.

„Babcie i dziadkowie ryb”

Finucci nadała nowemu gatunkowi naukową nazwę „Harriota avia” na cześć swojej babci.

„Avia po łacinie oznacza babcię. Chciałam oddać jej ten hołd, ponieważ z dumą wspierała mnie w mojej karierze naukowca. Chimery to również dość starożytni krewni – babcie i dziadkowie – ryb i pomyślałam, że nazwa ta jest odpowiednia” – powiedziała.

„Ich siedlisko sprawia, że ​​trudno je badać i monitorować, co oznacza, że ​​niewiele wiemy o ich biologii ani o stanie zagrożenia, ale dzięki temu odkrycia takie jak to są jeszcze bardziej ekscytujące”.

Wcześniej sądzono, że spookfish należy do jednego gatunku występującego globalnie, dopóki naukowcy nie odkryli, że różni się on pod względem genetycznym i morfologicznym od swoich kuzynów.

„Harriotta avia jest wyjątkowa ze względu na wydłużony, wąski i zagłębiony pysk; długi, smukły tułów; duże oczy; i bardzo długie, szerokie płetwy piersiowe. Ma piękny czekoladowo-brązowy kolor” – powiedział Finucci.

Zrodlo