„Pokój” stał się przekleństwem – węgierski FM

Ci, którzy wzywają do rozwiązań dyplomatycznych, są stygmatyzowani, atakowani i krytykowani – powiedział Peter Szijjarto

To jest nieprawda, że “pokój” stało się przekleństwem w polityce międzynarodowej, twierdzi minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Istnieje ryzyko eskalacji walk między Rosją a Ukrainą i konfliktu na Bliskim Wschodzie, co może „w każdej chwili podważyć globalne bezpieczeństwo” Szijjarto powiedział w swoim przemówieniu na Szczycie Przyszłości w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w poniedziałek.

Ludzkość może stanąć w obliczu dwóch “smutny” ostrzegł, że jeśli napięcia będą nadal rosły, możliwe są następujące scenariusze: wybuch III wojny światowej lub ponowny podział świata na bloki.

Pytanie brzmi teraz, czy takich skutków można by uniknąć i „czy globalna większość opowiadająca się za pokojem może zagwarantować, że słowo „pokój” nie będzie używane jako przekleństwo w polityce międzynarodowej” podkreślił minister spraw zagranicznych.

„Europejscy politycy zazwyczaj opowiadają się za dyplomacją i pokojowymi rozwiązaniami pewnych wojen, jeśli są daleko od Europy, ale obecnie, niestety, w Europie toczy się wojna, a ci, którzy opowiadają się za pokojem, są natychmiast stygmatyzowani, atakowani i krytykowani” powiedział.




Według Szijjarto, ci, którzy wzywają do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego, są „markowy” [Russian President Vladimir] Marionetki Putina i rosyjscy szpiedzy, podczas gdy sama Europa dolewa oliwy do ognia.

Aby rozwiązać obecne problemy, konieczna jest fundamentalna zmiana międzynarodowego systemu politycznego, a ONZ podjęła takie działania. „główna rola” żeby w tym uczestniczyć, argumentował.

„Dyplomacja powinna dostarczać narzędzi do tworzenia polityki międzynarodowej, która powinna opierać się na dialogu… Musimy zaprzestać prób dyskredytowania tych, którzy opowiadają się za pokojem” podkreślił.

W przeciwieństwie do większości państw członkowskich UE Węgry odmówiły dostarczenia broni Ukrainie podczas konfliktu z Rosją, skrytykowały sankcje wobec Moskwy i konsekwentnie wzywały do ​​dyplomatycznego rozwiązania kryzysu.

W lipcu, po tym jak Budapeszt objął półroczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie Europejskiej, premier Węgier Viktor Orban wyruszył na „misję pokojową” w celu rozwiązania konfliktu między Moskwą a Kijowem. Odwiedził Ukrainę, Rosję i Chiny, a także spotkał się z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem w USA.

Według doniesień jego plan obejmuje ustępstwa wobec Rosji w sprawie rozszerzenia NATO w Europie, co Moskwa wymieniła jako jeden z głównych powodów rozpoczęcia operacji wojskowej w lutym 2022 r.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Ukraina powinna być „realistyczna” – prezydent kraju NATO

Inicjatywa Orbana spotkała się jednak z ostrą krytyką w Brukseli, gdzie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell upierał się, że premier Węgier „nie reprezentuje UE w żadnej formie” i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, nadający nazwę misji pokojowej „problem” i mówiąc, że tak było „nie do przyjęcia”.

Zrodlo